3p

Végre Magyarországon is lefagyaszthatják a nők petesejtjeiket bármilyen célból. Korábban csak különleges egészségügyi feltételekkel tehették ezt meg. A régóta sürgetett termékenységmegőrző metódusnak a szakma örül, de egyelőre semmilyen tájékoztatást nem kaptak. Az Országos Kórházi Főigazgatóság azonban elárulta, hogy kik vehetik igénybe s hogy ingyenes lesz-e az eljárás, vagy sem.

Kevesen tudják, mert nem verték nagydobra, csak a Humánreprodukciós Igazgatóság honlapján olvasható, miszerint a hazai meddőségi ellátás, és annak szabályozása fontos mérföldkőhöz érkezett. 2025. július 17-én ugyanis kihirdették a 30/1998 NM rendelet módosítását, miszerint új lehetőség nyílt a lombikeljárásokban. Ezentúl engedélyezik a nők ivarsejtjeinek szociális célú lefagyasztását – áll a Humánreprodukciós Igazgatóság legfrissebb közleményében.

Mindez azt jelenti, hogy aki tudatosan tervezi a jövőjét, úgy dönthet, lefagyaszthatja a petesejtjeit, hátha később akar szülni, amikor már kevésbé termékeny.

Szakmai berkekben régóta, már 2015 óta sürgették a szociális petesejtfagyasztást, azaz az úgynevezett vitrifikáció szükségességét a meddőség kezelésére és a csökkenő termékenység megállítására. Ám nyilvánosan csak idén április elején, a Magyar Kórházszövetség éves konferenciáján beszélt először Vesztergom Dóra, a Humánreprodukciós Igazgatóság februárban leköszönt vezetője, valamint Pintér Sándor egészségügyi államtitkára, hogy előrehaladott egyeztetések folynak a témában. Ezek után felgyorsultak az események, ugyanis júliusban már engedélyezték is a szociális petesejtfagyasztást, pedig korábban – például az egyház részéről – erőteljes falakba ütközött.

Kevesen tudják, hogy a hormonstimuláció ugyanúgy megterheli a szervezetet, mint a lombikeljárásnál
Kevesen tudják, hogy a hormonstimuláció ugyanúgy megterheli a szervezetet, mint a lombikeljárásnál
Fotó: Depositphotos

Egy név nélkül nyilatkozó szakember szerint akár választási fogás is lehet a felgyorsult engedélyezési eljárás, és azt is nehezményezte, hogy a szakma semmilyen tájékoztatást nem kapott, pedig a hölgyek már érdeklődnek a centrumokban.

Az Mfor megkeresésére az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) azt közölte, hogy 18-38 év között ajánlják a petesejt lefagyasztását a nőknek, akik jövőtudatosan úgy gondolják, hogy később szeretnének gyermeket szülni. Az OKFŐ azt is elárulta, hogy NEAK-finanszírozott vagy fizetős lesz-e.

„A szociális célú petesejtfagyasztás jelenleg nem tartozik a társadalombiztosítás által finanszírozott szolgáltatások körébe, így teljes mértékben térítéses. A díjakról az adott szolgáltatónál lehet tájékozódni” – írták, bár ennek ellentmond, hogy a lombikcentrumokban sem tudnak még semmit az ott dolgozók.

A lap által megkérdezett embriológus és termékenységi tanácsadó is pozitívan nyilatkozott a lehetőségről, de megfogalmazták kétségeiket is. Kapacitás- és szakemberhiányról is beszéltek, és arról, hogy nem lenne jó, ha a nők ezzel csak növelnék a gyermekszülés halogatását, ugyanis ez sem jelent garanciát, hogy sikerüljön a fogantatás.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Meglepően optimista előrejelzés érkezett a vámháború hatásairól
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 11:17
A WTO néhány hónappal ezelőtt prognosztizált csökkenés helyett a globális árukereskedelem növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság Árcsökkenéssel kedveskedhetnek a benzinkutasok az autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 10:39
Amennyiben követik a nagykereskedői árakat, a benzin és a gázolaj literje is bruttó 2-2 forinttal lehet olcsóbb keddtől.
Makro / Külgazdaság Bosszankodhat Putyin
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 09:11
Az orosz kiskereskedelmi forgalom növekedése lassult júniusban.
Makro / Külgazdaság Váratlan fejleményre ébredtek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 11. 08:37
Növekedés helyett stagnált az éves infláció júliusban.
Makro / Külgazdaság Van élet az állampapírok után, de milyen? Kiderül a friss Privátbanki Körképből
Csabai Károly | 2025. augusztus 11. 05:43
Várható volt, hogy a kiugró állampapír-hozamok lecsengése után szerényebb időszak következik a magyarországi privátbanki szektorban is. A tizenhárom szolgáltató által kezelt összvagyon alig valamivel több mint 4 százalékkal nőtt az idei év első felében, ám így is átlépte a 12 ezer milliárd forintos lélektani határt – derül ki a lapunk által elkészített legfrissebb Privátbanki Körképből. Viszont a kezelt számlák száma ha minimálisan, kevesebb mint egy százalékkal, de csökkent, 64 ezer alá.
Makro / Külgazdaság Izgatottan várhatja Lázár János a jövő hetet
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 10. 09:59
A KSH csütörtöki közléséből derül ki, folytatódott-e a miniszter által felügyelt építőipar két hónapja tartó feltámadása júniusban.
Makro / Külgazdaság Újabb számsor láttán bosszankodhat Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 10. 08:42
Az Eurostat júliusi inflációs rangsorában továbbra is a sereghajtók között található Magyarország.
Makro / Külgazdaság Mindenki által várt bejelentések jöhetnek a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 10. 08:18
Ha minden jól megy, a jövő héten tovább csökkenhetnek az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Trumpot kísérti a múlt – válság közeleg Amerika ikonikus városában
Kollár Dóra | 2025. augusztus 10. 06:04
Las Vegas bajban van, egyre aggasztóbb tendencia jelenik meg a világ egyik legismertebb városában.
Makro / Külgazdaság Ritka kellemetlen hír érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 8. 13:13
Ezért vannak bajban a cégek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG