3p
Az Egyesült Államok példáját nem tartják követendőnek - derült ki a mai Kormányinfón. Viszont újabb cégek kaphatnak adómentességet a foglalkoztatási terheknél.
Gulyás Gergely a 2019. április 4-i Kormányinfón. (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A rendkívüli helyzethez illően rendkívüli formában tartották a mai Kormányinfót, Gulyás Gergely online közvetítésben tájékoztatott a kormány legfrissebb döntéseiről, és az újságírók e-mailben feltett kérdéseire is e módon válaszolt.

Az Mfor arra volt kíváncsi, hogy az amerikai, francia mintára nálunk is kapnak-e az állampolgárok alanyi jogon egyszeri segélyt az államtól a válsághelyzetre tekintettel? S ha igen, kik és milyen szempontok szerint juthatnak ehhez a támogatáshoz (az Egyesült Államokban jövedelemtől tették függővé a segélyt, amelynek összege a kisebb jövedelemmel rendelkezőknél nagyobb, és egy jövedelemszint felett pedig már nem jár - erről itt a CNN beszámolója).

Gulyás Gergely miniszter válaszában felsorolta azokat az intézkedéseket, amelyeket a kormány eddig megtett a válság okozta jövedelemkiesés pótlására, így beszélt a hitelmoratóriumról, a bizonyos vállalkozásoknak nyújtott adómentességről (a foglalkoztatás költségeinél, illetve a KATA szerint adózók esetében), valamint a munkanélküli ellátások biztosításáról. Nem említette viszont az egyszeri juttatásokat, nem is tért ki rá, hogy ennek biztosítása szerepel-e a kormány tervei között.

Szavai alapján tehát - mivel visszakérdezésre nem volt módunk - arra lehet következtetni, hogy az Egyesült Államokkal szemben Magyarországon a kormány nem az egyszeri juttatásokban látja a megoldást a háztartások jövedelmének biztosítására.

Azt kérdeztük továbbá a minisztertől, hogy a meghatározott vállalkozási tevékenységeknek biztosított, előbb említett mentességekben részesülhetnek-e további cégek.

A miniszter közölte, hogy a kormány dolgozik ezen, s még a héten újabb tevékenységekre terjed ki az intézkedés.

Amely egyrészt a foglalkoztatás adóterheit érinti - a munkaadónak meghatározott időre elengednek minden ilyen költséget, a munkavállaló bruttó fizetéséből pedig limitált összeget vonnak le egészségügyi járulék címén. Másrészt a KATA adót is felfüggesztették több vállalkozói tevékenység - például a taxis személyszállítás - esetében. Ugyanakkor több, a válság által sújtott vállalkozói kör kimaradt a rendeletből, de a miniszter bejelentése szerint hamarosan bővülni fog a kedvezményezettek tábora.

A Kormányinfón elhangzott még, hogy a járvány elleni védekezésre eddig 100 milliárd forintot költöttek a költségvetésből, de a forrás biztosított, felülről nyitott ez a kassza. A gazdaság idei kilátásáról azt mondta, legalább akkora - ha nem nagyobb - bravúr lenne a recesszió elkerülése, mint tavaly az 5 százalékhoz közeli GDP elérése. Elmondta továbbá, hogy a magyar állam - az MVM - 17,44 milliárd forintért vette meg a Mátrai Erőművet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG