Kudarcba fulladt a civilek evakuálása, újabb ukrán városok ostromgyűrűben, sok lehet a polgári áldozat. Erdogan bejelentkezett közvetíteni, az izraeli miniszterelnök viszont el is repült Moszkvába. A mai nap háborús krónikája.
Reggel úgy tűnt, sikerülhet az Azovi-tenger partján fekvő, az oroszok által bekerített nagyváros, Mariupol civil lakóit kimenekíteni. Az ostromlók ugyanis néhány órás tűzszünetet hirdettek, és bejelentették, folyosót nyitnak a menekülőknek a frontvonalon. Amikor azonban megkezdődött volna a tervek szerint 200 ezer civilt érintő evakuáció, újra dörögni kezdtek a fegyverek. Az ukránok az oroszokat vádolták a tűzszünet megsértésével, az oroszok azt állították, az ukránok utánpótlást akartak bejuttatni a városba az evakuáció leple alatt. Az utolsó hírek szerint hétfőig nem is kerülhet sor újabb hasonló kísérletre, miközben a városban már most sincs víz, áram és fűtés, az élelmiszer- és gyógyszerkészletek is fogyóban vannak.
Az ENSZ becslése szerint a hétvégén elérheti a 1,5 milliót az Ukrajnából elmenekültek száma. Az amerikai és a lengyel külügyminiszter a lengyel-ukrán határhoz közeli találkozóján Anthony Blinken bejelentette, 2,5 milliárd dollárt adományozhat az amerikai kormány a menekülteket segítő szervezeteknek.
Mariupol mellett több másik ukrán város körül is bezárulni látszik az ostromgyűrű: Harkiv, Csernyihiv és Szumi is hamarosan Mariupol sorsára juthat, Kijev egyes elővárosaiból is tömegek menekülnek a benyomuló orosz csapatok elől.
A már elfoglalt, jelentős orosz kisebbséggel rendelkező Herszonban tömegtüntetés volt az orosz megszállók ellen. Ez a megmozdulás békében zajlott, de érkeztek olyan hírek, hogy az orosz katonák figyelmeztető és célzott lövéseket is leadtak az útjukat elálló, őket szidalmazó tüntetőkre más településeken.
Volodomir Zelenszkij újra arra kérte a NATO-t, hogy hozzon létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna felett, de ezt a szövetség több vezetője is elutasította, mondván ez direkt konfrontációt jelentene Oroszországgal. Zelenszkij az amerikai szenátorokkal folytatott beszélgetése során hatékony fegyverek, többek közt régi kelet-európai harci repülőgépek Ukrajnába küldését kérte.
Miközben Nagy-Britannia és az Egyesült Államok is arra kérte Oroszországban tartózkodó állampolgárait, hogy hagyják el az országot, Oroszországban lekapcsoltak minden olyan csatornát, a Facebookot, a YouTube-ot és a Twittert, amelyen szűretlen hírek érkezhettek volna az országba a háborúról, a "rémhírterjesztőket" pedig súlyos büntetéssel fenyegették meg. Válaszul a nagy nyugati hírügynökségek, televíziók és újságok sorra jelentették be, hogy befejezik tevékenységüket az országban.
Vlagyimir Putyin a külföldi járatait Belaruszon kívül törölni kényszerült Aeroflot utaskísérői, illetve tévékamerák előtt arról beszélt, a nyugati szankciók hadüzenettel érnek fel, a repüléstilalmi övezetet betartató országokat pedig hadviselő félnek tekintenék.
Bejelentették, hogy Erdogan török elnök holnap telefonon egyeztet az orosz államfővel, az izraeli miniszterelnök viszont ma titokban Moszkvába repült, ahol személyesen tárgyalt Putyinnal. A találkozóról még nem derültek ki részletek, de az Egyesült Államok közölte, tudtával és beleegyezésével került sor Naftáli Benet útjára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
Kínában három éve a legkisebb ütemben, 3,9 teljes, 23,7 millió darabra nőtt a személygépkocsik kiskereskedelmi eladása tavaly. Egy évvel korábban, 2024-ben az éves növekedés 5,3 százalék volt – közölte a Kínai Személygépkocsi Szövetség (CPCA).
A Bolgár Értéktőzsde jelentős árfolyamemelkedéssel reagált az euró január elsejei bevezetésére, az idei első kereskedési héten a bolgár börze legrégebbi indexe, a Sofix 14,4 százalékkal 18 éves csúcsra emelkedett.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump a Fehér Házban tartott pénteki találkozón arra szólította fel a nagy amerikai olajvállalatok vezetőit, hogy legalább 100 milliárd dollár értékben ruházzanak be Venezuela olajiparának újjáépítésébe.