2p
A várakozásoknak megfelelően fél százalékkal nőtt a GDP második negyedévben. A mezőgazdaság és az építőipar húzhatta fel az adatot. A magyar GDP adat másfél év óta most először nőtt éves alapon, de ez főleg a tavalyi rossz adatnak köszönhető. Előző negyedévhez képest pedig 0,1 százalékos emelkedést mért a Központi Statisztikai Hivatal.

A KSH gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 2013. második negyedévében 0,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, ilyen másfél éve nem volt tapasztalható. A növekedést alapvetően a mezőgazdaság és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítményének növekedése okozta.

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,1százalékkal növekedett a bruttó hazai termék. Ez a növekedés gyengének számít, előző negyedévben 0,6 százalékos volt a negyedéves növekedés. A most közölt fél százalékos éves indexet is inkább a tavalyi bázishatás húzta fel, nem a gazdasági fellendülés.

A Privátbankár által megkérdezett szakértő szerint az eredmény nem meglepő, az elemzők is erre számítottak. A szakértő szerint az építőiparon belül az vasútépítés és útépítés volt jelentős.

Nem okozott nagy  meglepetést

Londoni pénzügyi elemzők várakozása is az volt, hogy éves összevetésben is növekedhet a magyar gazdaság teljesítménye a második negyedévben. Elemzők úgy vélik, hogy a GDP a második negyedévben 0,3-0,6 százalékkal bővült 2012 második negyedévéhez képest.

Az előző negyedév rosszabb lett

A GDP az idei első negyedében 0,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest és 0,7 százalékkal bővült az előző negyedévhez képest a szezonálisan és naptári hatással kiigazított adatok szerint.

A KSH akkor úgy értékelte az adatokat, hogy az éves csökkenést alapvetően az ipar visszaesése okozta. Az első negyedéves adatot ugyanakkor több elemző a vártnál jobbnak, kedvezőnek értékelte, és részben kedvező folytatást jelzett előre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság K&H: 5 tipp, hogy okosan gazdálkodj az első fizetéseddel
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:56
A nyári diákmunka jó alkalom a tudatos pénzügyi szokások kialakítására.
Makro / Külgazdaság Megérkeztek a friss számok, így áll most a magyar munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:30
Idén májusban 4 millió 654 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma Magyarországon, míg a munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon áll – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is az Erste vezérétől – ma délután Klasszis Klub Live
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 08:19
Jelasity Radován fél 4-től lesz a vendégünk. Az egyórás élő adást a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Hétéves csúcsra ért a GKI konjunktúraindexe
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 07:42
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, a májusi óriási emelkedés után, a fogyasztók hangulata júniusban kissé tovább javult. Mindeközben az üzleti szféra kilátásai alig változtak. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe fél ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, így új hétéves csúcsára ért fel. A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága nem sokat változott májushoz képest. Az értékesítési árak várható alakulására vonatkozó összesített kilátás kilenc havi mélypontra esett.
Makro / Külgazdaság Óriási bejelentés a NOB-tól: tízezer dollárra emelték az olimpikonok elismerését
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 19:14
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új támogatási programot hozott létre, melynek révén a játékokon részt vevő sportolók fejenként 10 000 dolláros támogatásra lesznek jogosultak.
Makro / Külgazdaság TASZ: gond van a 12 éves képviselői mandátumlimit időzítésével
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 15:09
Lehet beszélni a korlátozásról, de még nincs itt az ideje a döntésnek, a 12 éves képviselői mandátumlimitet ki kell venni a mostani Alaptörvény-módosításból – áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) blogposztjában. 
Makro / Külgazdaság Nem mindennapi, ami a benzinkutakon történik
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:19
A nagykereskedelmi árak már két napja bebetonozódtak.
Makro / Külgazdaság Felmondja a minisztérium Balásy Gyula cégeinek szerződéseit – a közpénz védelmében
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 13:02
Súlyos kockázatokat látnak a szerződések teljesítése körül.
Makro / Külgazdaság Árakat emel a Szerencsejáték Zrt.: drágább lesz lottózni, de mennyivel lehet többet nyerni?
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 12:37
Három év után emelnek árakat, nem csak a lottó drágul.
Makro / Külgazdaság Bemondták, mennyit nőhet a GDP és mennyibe fog kerülni az euró
Privátbankár.hu | 2026. június 24. 11:12
Az ING szakértői erre számítanak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG