1p
A spanyol miniszterelnök szerint kormánya még nem döntött arról, hogy kér-e pénzügyi segélyt az euróövezeti mentőalapból. Mariano Rajoy ugyanakkor egy hétfő éjszakai televíziós nyilatkozatban meggyőződését fejezte ki, hogy az Európai Unió egy esetleges segély fejében elfogadható, illetve ésszerű feltételeket szabna.

A nagy érdeklődéssel várt televíziós nyilatkozat az első volt azóta, hogy a konzervatív miniszterelnök több mint kilenc hónapja kormányra jutott. Rajoy nyomatékosan leszögezte: nem fogadná el, hogy Madrid számára előírják a kiadások csökkentésének konkrét területeit, és nem egyezne bele a nyugdíjak csökkentésébe sem. Azt ugyanakkor rögtön hozzáfűzte: nem is számít arra, hogy a nemzetközi hitelezők ilyen feltételeket szabnának.

100 milliárd megvan, adhatunk még valamit?

Spanyolország esetében az euróövezeti tagállamok már korábban döntöttek arról, hogy az országnak egy legfeljebb 100 milliárd euró összértékű bankmentő csomagot folyósítanak. Az utóbbi hetekben ugyanakkor felerősödtek azok a nézetek, amelyek szerint maga az ország is uniós segítségre szorulhat.

Televíziós nyilatkozatában Rajoy miniszterelnök ezt egyáltalán nem cáfolta, de hangsúlyozta, hogy döntés még nem született. Hozzátette, hogy az euróövezeti, illetve az uniós pénzügyminiszterek szeptember 14-15-re tervezett találkozója előtt nem is várható ilyen döntés.

Hatalomra kerülése óta a néppárti kormány már eddig is számos kiadáscsökkentő intézkedést hozott, lefaragott többek közt a munkanélküliek támogatásából, noha a dél-európai országban már az aktív lakosságban 25, a fiatalok körében pedig az 50 százalékhoz közelít a munkanélküliek aránya. Interjújában Rajoy az egyik legfontosabb célkitűzésnek nevezte a költségvetési hiány 2,8 százalékra faragását 2014-re a mostani 6,3 százalékról.

Fogy a türelem

Egy friss közvéleménykutatás eredményei szerint mindenesetre Rajoyéknak gyorsan megoldást kell találniuk az ország problémáira. A spanyolok többsége ugyanis elkerülhetetlennek tartja az euróövezeti mentőalapok igénybevételét, a megkérdezettek ötöde pedig visszatérne a pezetához.

A terebélyesedő válság miatt a szavazók egyre türelmetlenebbek Mariano Rajoy konzervatív kormányfővel szemben, a kutatás szerint 73 százalékuk úgy véli, hogy a miniszterelnök nem végez jó munkát.

Korábban ugyanakkor olyan szakértői vélemények is napvilágot láttak, amelyek szerint Madridnak "egyelőre nem sürgős", hogy segélyt kapjon. Júniusban született döntés arról, hogy a spanyol bankszektor uniós forrásból (ESM) tetemes támogatást kap, a folyósítás körülményeiről még folynak a tárgyalások.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vitézy Dávid: „Benyújtottukk a helyreállítási alapra vonatkozó tervet”
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 17:45
A kormány hivatalosan is benyújtotta a 10 milliárd eurós helyreállítási alap felhasználására vonatkozó tervét, ezzel újabb lépéssel került közelebb Magyarország az uniós pénzek hazahozatalához – írta Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter szerdán Facebook bejegyzésében.
Makro / Külgazdaság Ankarában tárgyalt Jászai Gellért
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 17:26
A magyar-török védelmi ipari kapcsolatok további erősítését szolgáló tárgyalásokra került sor Ankarában, ahol Jászai Gellért, a 4iG Csoport elnök-vezérigazgatója, valamint a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. vezetősége a török védelmi ipar meghatározó szereplőivel folytatott egyeztetéseket.
Makro / Külgazdaság Idén mérsékelt GDP-növekedést várnak az MBH elemzői erős forint mellett
Sipos Ildikó | 2026. június 10. 16:49
Ha viszont jól használjuk fel az uniós forrásokat, akkor tartósan 3 százalék lehet a következő években a ráta.
Makro / Külgazdaság Meglódult az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 16:27
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnak megfelelő mértékben, erőteljesen gyorsult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme májusban az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Átadták Magyarország legnagyobb akkumulátoros villamosenergia-tároló berendezését
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 14:38
Magyarország eddigi legnagyobb akkumulátoros villamosenergia-tároló létesítményét adták át a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Buj határában szerdán, a két, összesen 99,8 MW teljesítményű berendezés több mint 11,3 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatásból épült meg.
Makro / Külgazdaság A pedagógusok teljesítményértékelésének megújítását jövő héten tárgyalhatja a parlament
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 14:04
Jövő keddre rendkívüli ülés összehívását kezdeményezte Forsthoffer Ágnes házelnöknél Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető miniszter öt törvényjavaslat megtárgyalása céljából, hogy azok elfogadása ne húzódjon az őszi ülésszakra.
Makro / Külgazdaság Jókor szállt be Novák Katalin a családi bizniszbe
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 13:46
A volt köztársasági elnök tavaly októberben lett résztulajdonos családja cégében, az Aranyklinika Kft.-ben. A társaság pont 2025-ben zárta eddigi legerősebb évét.
Makro / Külgazdaság Ne reménykedjen, ez várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 10:21
Megjelentek a csütörtöktől érvényes, friss információk az üzemanyagokról.
Makro / Külgazdaság Továbbra is óriási Magyar Péterék fölénye
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 15:33
Megérkeztek az Europion legfrissebb számai.
Makro / Külgazdaság Tempót válthat a magyar gazdaság, de ehhez fegyelmezett költségvetés is kell
Sipos Ildikó | 2026. június 9. 15:11
Fegyelmezett költségvetésre és termelékenységi fordulatra van szükség a magyar gazdaság növekedéséhez, hangzott el a K&H keddi sajtóeseményén.      
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG