1p
A megválasztott amerikai elnök, a demokrata párti Barack Obama választási ígéreteinek lényeges eleme volt, hogy adót csökkentene a dolgozó amerikaiak 95 százaléka számára
A megválasztott amerikai elnök, a demokrata párti Barack Obama választási ígéreteinek lényeges eleme volt, hogy adót csökkentene a dolgozó amerikaiak 95 százaléka számára. Meggyőződése szerint egyebek között erre van szükség a Bush-kormány elmúlt 8 évi elhibázott gazdaságpolitikája után, hogy talpra állítsák a lassuló gazdaságot.

A választási kampányban Obama a republikánusoktól el is nyerte a rágalommal felérő szocialista jelzőt, amiért átcsoportosítaná a vagyont. Obama ugyanis adót csökkentene az alacsony és közepes jövedelműek számára, a gazdagokat viszont a jelenleginél jobban megadóztatná. Az illinois-i szenátor helyreállítaná "az adózási rendszer méltányosságát", általánosságban úgy fogalmazott: "tervemben minden családnak, függetlenül jövedelmétől, kevesebb adót kell majd fizetnie, mint az 1990-es években".

Obama terve szerint az évi 250 ezer dollárnál magasabb jövedelműek adóterhei növekednének. Ezenkívül a 200 ezer dollárnál kevesebbet kereső párok esetében 1000 dolláros visszatérítendő adóhitelezést tervez. Az 50 ezer dollárnál kisebb jövedelmű idősek, 65 év felettiek esetében eltörölné a jövedelemadót, továbbá felfüggesztené a munkanélküli segélyekre kivetett jövedelemadót.

A republikánus elnökjelölt, John McCain - akinek gazdasági elképzelései a választási vereség után már csak papíron maradnak - általános adócsökkentést hirdetett, amelyben a felső osztály is jól járt volna. McCain valószínűleg állandósította volna a Bush-kormány átmeneti adócsökkentéseit, miközben a társasági adó mértékét a jelenlegi 35-ről 25 százalékra csökkentette volna.

Obama az amerikai tőkenyereség-adó jelenlegi 15 százalékos szintjét, legalább 20, vagy esetleg 25-28 százalékra emelné. Nem változtatna viszont a társasági adó szintjén. A gazdasági zavarok jelentkezése után a Bush-kormány tavasszal meghirdetett és a kongresszus által elfogadott adóvisszatérítési programját Obama is támogatta. A programról most már kevesen beszélnek, a fogyasztásösztönző intézkedés nem tudta elhárítani a pénzügyi válság begyűrűzését szeptember közepén. Az adminisztráció azóta sokkal drasztikusabb lépésekre kényszerült: a Wall Street megmentését célzó 700 milliárd dolláros mentőöv keretében részvényvásárlások útján az állam részlegesen államosítani kényszerült a vezető bankokat.

Barack Obama nemcsak a személyi jövedelemadó terén tervez átcsoportosítást. Azt mondta, adót csökkent majd azoknak a cégeknek, amelyek Amerikában teremtenek munkahelyeket, azok a vállalatok viszont nem kapnának adócsökkentést, amelyek a munkahelyeket külföldre viszik.

Bush: nyugi!  
Bush-Obama randi már a jövő héten  
Két neonáci Obamát fenyegette - vádemelés 
Súlyos örökség: Obama moshatja Bush szennyesét  
Száznapos programot kapott Obama 
Kik nyerték meg a választást Obamának? 
Nincs szükség célfotóra - Obama a győztes

MTI

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom zárja be a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG