2p

Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.

Aláírták a Szilágynagyfalu (Nusfalau) – Vaskapu (Poarta Salajului) sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása – írja az economedia.ro.

A szerződés megkötésére Zilahon került sor Sorin Grindeanu közlekedési és infrastrukturális miniszter jelenlétében.

A 41 kilométeres sztrádaszakaszra kiírt tendert a török Makyol és Ozaltin cégek alkotta konzorcium nyerte meg. Ez az eddigi legdrágább romániai sztrádaszakasz, az értéke 6,62 milliárd lej (Jelenlegi árfolyamon mintegy 543,435 milliárd forint – ez tehát azt jelenti, hogy kilométerenként nagyjából 13,2 milliárd forintból épül az új szakasz, míg Magyarországon a legújabb bejelentett szakasz, az M1-et Esztergommal összekötő leágazása, az M100-as 35 kilométeres szakaszára 500 milliárdot, tehát kilométerenként 14,2 milliárdot szán a kormány. És Esztergom felé is három alagúton, illetve hidakon halad majd át a forgalom.).

Az A3-as sztráda részét képező észak-erdélyi autópályának ezen a szakaszán lesz a leghosszabb, 2,89 kilométeres romániai közúti alagút. Ez Zilah közelében, a Meszes-hegység alatt fog húzódni. A sztrádaszakaszon lesz, összesen 13 kilométer hosszúságú 65 viadukt, híd és felüljáró is.

A kivitelezőnek 78 hónap alatt kell megvalósítania a beruházást, amiből 18 hónap a tervezésre, 60 hónap pedig a munkálatok elvégzésére szolgál.

Az észak-erdélyi autópálya megépítésére az Adrian Nastase vezette kormány 2003-ban kötött szerződést az amerikai Bechtellel. A munkálatok 2004 júniusában, Kolozsvár közelében kezdődtek. Az eredeti tervek szerint az autópálya a magyar-román határ és Brassó között húzódott volna 415 kilométeren, utóbb azonban a határ és Marosvásárhely közti 282 kilométeres részre rövidítették.

Mivel a beruházás nem a tervek szerint haladt, 2013-ban a román kormány felbontotta a szerződést. A szerződés felbontásáig a Bechtel 52 kilométer autópályát épített meg, további 64 kilométeren pedig elkezdte a munkát.

Jelenleg Marosvásárhely és a Kolozs megyei Magyarnádan (Nadaselu) között van az autópálya leghosszabb, 130 kilométeres átadott szakasza. Több Kolozs, Szilágy és Bihar megyei sztrádaszakasz a kivitelezés különböző szakaszában tart.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brutálisan jó évkezdés a világ egyik legnagyobb gazdaságától, de márciustól eljöhetett a feketeleves
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 07:07
A kínai iparvállalatok nyeresége jelentősen nőtt az év első két hónapjában, miközben a hatóságok továbbra is igyekeztek mérsékelni az ipari túlkapacitás és a lanyha fogyasztói kereslet hatásait.
Makro / Külgazdaság Nagyon meglepő adatot találtunk az Ausztriában dolgozó magyarokról
Kollár Dóra | 2026. március 27. 05:46
A munkanélküliség terén kiemelkedően jól állnak a „sógoroknál” dolgozó magyarok, a foglalkoztatottsági „álomhatárt” azonban ezúttal sem sikerült elérni.
Makro / Külgazdaság Ekkora csapást mértek az ukránok az orosz olajexport-kapacitásra
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:50
Az ukránok fokozták dróntámadásaikat a kikötők és vezetékek ellen, és az orosz olajat szállító tankerek közül is sokat támadtak, vagy velük szimpatizáló államok lefoglaltak.
Makro / Külgazdaság Meglepően csúnya számok érkeztek Oroszországból
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 13:30
A januárit meghaladó mértékben csökkent az ipari termelés éves szinten februárban, a szakértők által várt növekedés helyett – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
Makro / Külgazdaság MNB: a gazdasági növekedés jóval alacsonyabb lehet
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:49
A jegybank szerint kockázatot jelent a geopolitikai feszültségek további éleződése.
Makro / Külgazdaság Fordulat: a benzin és a dízel is olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 11:21
A benzin bruttó 4 forinttal, a gázolaj bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe.
Makro / Külgazdaság „Beláthatatlan ideig nem fog elkezdődni a közoktatás megújítása” – mondja a szakértő
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 08:48
Az országgyűlési választásokat megelőző időszak a világmegváltó tervek kovácsolásának a szezonja. Ilyenkor nemcsak a pártok állnak elő elképzeléseikkel, programjaikkal, mások is éreznek késztetést arra, hogy helyes irányba tereljék az országot, ha már a politikusoknak nem sikerült. Most, hogy reális esély van a Fidesz-kormány leváltására, a szokásosnál is többen vállalták magukra ezt a feladatot. Akad köztük huzamosabb ideje működő szakmai, és civil szervezet, egykori politikusok társulása, elit értelmiségiekből erre a célra létrejött alkalmi csoportosulás, sőt üzleti vállalkozás is.
Makro / Külgazdaság Kijött az Orbán-kormány ukrajnai gázstop rendelete
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 06:47
Júliustól nem kap gázt Ukrajna.
Makro / Külgazdaság Megugrott a kokainfogyasztás Európában
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:45
Az Európai Drog Ügynökség (EMCDDA) közzétette a legfrissebb, szennyvízvizsgálaton alapuló felmérés eredményeit. 2025-ben Európában átalakultak a drogfogyasztási szokások: az MDMA-fogyasztás ugyan csökkent 2024-hez képest, a kokain és a ketamin használata drámaian nőtt. De Magyarországról jött egy jó hír is.
Makro / Külgazdaság Holoda Attila elárulta, mit gondol Orbán Viktor szerdai bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 19:22
Az energetikai szakember szerint a gázstop több ponton is aggályos.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG