2p
A miniszterelnök garanciát vállalt arra, hogy az egyetem továbbra is itt folytathat tudományos kutatási és oktatási tevékenységet. Ezzel úgy tűnik, teljesítette Manfred Weber kérését.
(Kép forrása: MTI Fotó: Marjai János)

Orbán Viktor miniszterelnök elfogadta a bajor tartományi kormánynak a budapesti Közép-európai Egyetemmel (CEU) kapcsolatos javaslatát a tudományos együttműködés elmélyítéséről - mondta Florian Herrmann szövetségi-, európai és médiaügyekért felelős bajor miniszter, a tartományi miniszterelnöki hivatal vezetője a Süddeutsche Zeitunggal.

A Keresztényszociális Unió politikusa elmondta: Orbán Viktor "köszönettel elfogadta" azt a bajor javaslatot, hogy a müncheni műszaki egyetem (Technische Universität München - TUM) finanszírozzon a CEU-n két tanszéket, amelyeken a demokrácia és a kormányzás tudományos kérdéseivel foglalkoznak, és vegyen részt egy harmadik tanszék finanszírozásában is, amely alapítványi formában működne.

Florian Herrmann kiemelte: Orbán Viktor garanciát vállalt arra, hogy a CEU továbbra is folytathat tudományos kutatási és oktatási tevékenységet Budapesten.

Levelet írt Orbán

A bajor miniszter elmondta, hogy a magyar kormányfő ezt egy levélben közölte, amelyet kedden kaptak meg. Ismertetett a levélből egy részletet, amelyben Orbán Viktor azt írta: "a magyar kormány nevében biztosítani tudom Önt arról, hogy nincs akadálya a TUM részvételének a magyar felsőoktatásban a CEU-val folytatandó együttműködés keretében".

Florian Herrmann úgy vélte, a magyar kormányfő gesztusa egyértelmű jele annak, hogy enyhíteni kívánja a pártja, a Fidesz európai néppárti (EPP-) tagsága körüli vita hevességét.

Weber kérése

A Süddetsche Zeitung összeállításában azt írta, hogy Orbán Viktor a CEU-ra vonatkozó bajor javaslat elfogadásával teljesítette valamennyi feltételt, amelyet az EPP európai parlamenti választási csúcsjelöltje, a CSU-s Manfred Weber megszabott a Fidesz EPP-tagságának megőrzéséhez.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem kell aggódni az üzemanyag-ellátás miatt? Megszólalt a minisztérium
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 19:14
Nincsenek ellátási gondok.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:00
A miniszterelnök már kora délután beharangozta, hogy adóügyekben hozott döntéseket a kormány, a részleteket pedig Facebook-oldalán közzétett videójában ismertette.
Makro / Külgazdaság Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 17:27
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára. 
Makro / Külgazdaság Megdicsérték a Magyar-kormányt Brüsszelben, de még akad teendő
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 14:12
Közzétették a jogállamisági jelentést.
Makro / Külgazdaság Megint elmeszelte Magyarországot az Európai Unió bírósága
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 13:14
A jogállamisági eljárást is befolyásolhatja az ítélet.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ügyek, amelyekkel mielőbb kezdenie kell valamit a Magyar-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 12:46
A Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár az Európai Tanács ajánlásait átlapozva arra jutott, noha azok nem igazan bírnak fegyelmező erővel, de hivatkozási alapnak is jók lehetnek, ha a kormány már elszánta magát az olyan korrigáló döntésre, amelynek nem csak azonnali nyertesei vannak.
Makro / Külgazdaság Jelentkezzen, aki érti, mi történik a magyar benzinárakkal!
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 12:31
Újra lángol Irán, a magyar kutakon viszont mintha betonba öntötték volna az árakat.
Makro / Külgazdaság Brüsszeli megerősítés: tényleg az élmezőnyben Magyarország
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 11:57
Csak hat országban mutatott ki a magyarnál alacsonyabb harmonizált fogyasztóiár-indexet az Európai Bizottság statisztikai hivatala.
Makro / Külgazdaság Hiába dolgozott volna bő háromszoros áron, Lázár János a NER-es vállalkozók cégével kötött 30 éves szerződést
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 11:44
Vitézy Dávid ismertette a korábbi miniszter egyik utolsó érdekes döntését.
Makro / Külgazdaság Együtt csengetett be Kármán András és Varga Mihály
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 10:21
A tőzsdére vinnék a magyarok pénzét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG