3p

Oroszország hosszabb távon vagy Európához csapódik, vagy Kína vazallusa lesz – véli egy Kremlben dolgozó tisztviselő. A jelenlegi oligarchák örökösei vélhetően az előbbiben lesznek érdekeltek.

  • Ausztrália rozoga Abrams harckocsikat adományoz Ukrajnának, amelyeket alkatrészdonorként lehet felhasználni a meglévő tankokhoz. Emellett rakétákat és tankelhárító eszközöket is szállítanak a legutóbbi adományban. Ausztrália 2022 februárja óta összesen 1,3 milliárd dollár értékű támogatást adott az országnak. Az USA újabb 425 millió dollár értékű katonai segélyt ad.
  • Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke Németországban tárgyal Olaf Scholz német kancellárral az ukrajnai helyzetről is. Scholz a napokban arról beszélt a német parlamentben, hogy meg kellene találni a kiutat az orosz-ukrán háború mocsarából. Szakértők szerint ez jelentheti azt, hogy egyeztetne Vlagyimir Putyin orosz államfővel.

A német kancellárral találkozhat az orosz vezető
A német kancellárral találkozhat az orosz vezető
Fotó: EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Az oroszok úgy gondolják, hogy a nemzetközi világrend a Nyugatnak kedvez, és nehéz lenne vitatni, hogy ebben igazuk van. Ugyanakkor nagyon sokan közülük sokkal jobban aggódnak Kína miatt – mondta Mark Galeotti brit történész professzor, Oroszország-szakértő. Egy Krelmbe járatos tisztviselőre hivatkozva azt is írta a szakértő, hogy az ország távol-keleti részén élő oroszok félnek a Kínából érkező betelepülőktől és a Vlagyimir Putyint radikális nacionalista oldalról támadó Liberális Demokrata Pártra szavaznak. A Putyint hosszabb távon követő új generációval kapcsolatban Galeotti optimista. Az új orosz elit megtarthatja kleptokrata, pragmatikus vonásait, de szereti vagyonát nyugati országokban befektetni, akár luxusra, akár a gyerekei nyugati taníttatására költeni. A nyugati üzletemberek pedig szívesen üzleteknek a pénzes orosz ügyfelekkel. Így az elmúlt évtizedekben összelopott vagyon örökösei érdekeltek lesznek abban, hogy a háború után érvényesüljön valamennyire a jog uralma, ami biztosítja, hogy megtarthatják a tulajdonukat.

  • Pokrovsz térségében dúlnak a leghevesebb harcok. Ebben egyetért az ukrán katonai vezetés és az ott harcoló katonák – derült ki a BBC helyszíni riportjából. Egy felcser arról számolt be, hogy a front folytonos mozgása miatt újra és újra át kell telepíteniük tábori kórházukat. Volt olyan nap, amikor 50 sebesültet láttak el. Eközben a 60 ezres település, ahol néhány hónapja még vendéglőkben vacsoráztak az emberek, a front közeledése miatt kísértet várossá vált.
  • Oroszországban a heti inflációs adatok alapján 8,5 százalék lehet a pénzromlás éves üteme – derült ki a gazdaságfejlesztési minisztérium becsléséből. Várakozások szerint a jegybank jövőre legkevesebb 20 százalékra emeli alapkamatát a jelenlegi 19 százalékról. A 2025–2027-es hároméves költségvetés az elemzők szerint hátszeled a a pénzromlásnak.
  • Oroszország legkésőbb 2030-ra képessé válik arra, hogy szabotázsakciókkal megtámadja a NATO tagállamait – mondta Bruno Kahl, Németország külföldi hírszerző szervezetének vezetője a német parlamentben. A cél az lehet, hogy meggátolják az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatást. Kahl elmondása szerint az orosz hírszerzői és szabotázs tevékenység is erősödik Németország ellen.

Források: BBC, Moscow Times 

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Zelenszkij mondott egy számot: Putyinnak ez fáj igazán?
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 16:37
Az ukrán elnök szerint óriási az orosz bevételveszteség.
Makro / Külgazdaság Élő adás az MNB volt elnökével – kövesse velünk!
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 15:15
Simor András fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Egy fizetés már nem elég a megélhetésre? Baj van Magyarország szomszédjában
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 13:21
Aggasztó horvát statisztika jelent meg.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály alig győzte dicsérni a budapesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 11:22
Szerinte a magyar tőkepiac immár egy folyamatosan változó világgazdasági környezethez is képes volt hatékonyan alkalmazkodni.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy drágább lesz-e a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 10:49
A héten csütörtökön tovább emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Mitől is véd Trump pajzsa? Ma délután Simor Andrással beszélgetünk a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 08:43
A volt jegybankelnök, közgazdász 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire. Hangoljon a Klasszis Média YouTube-csatornájára!
Makro / Külgazdaság Ezen is múlhat Putyin békeszándéka? Oroszország egyik legnagyobb partnere irányt vált
Imre Lőrinc | 2025. november 12. 05:58
Az elmúlt időszak egyik legfontosabb, a magyar közéleti, politikai diskurzust is meghatározó bejelentése Donald Trumphoz és az új, vezető orosz energiavállalatokat célzó amerikai szankciókhoz kapcsolódik. Úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok gazdasági büntetőintézkedései, ha nem is kényszeríthetik térdre Oroszországot, de jelentős ütést vihetnek be az agresszornak, amely egyik legfontosabb vásárlóját, Indiát is kezdi elveszíteni.
Makro / Külgazdaság Komoly bajban a német gazdaság?
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 13:02
A feldolgozóiparban különösen sötéten látják a helyzetet.
Makro / Külgazdaság Valami nagyon félrement a brit gazdaságban, az elemzők is másra számítottak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 12:48
A Covid óta nem voltak ennyien munka nélkül.
Makro / Külgazdaság Szerbiában már hatottak az amerikai szankciók – lelépne az orosz tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:44
Átadná a NIS irányítását másnak az orosz tulajdonos.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG