5p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Északi Áramlat feltételezett felrobbantása a hibrid hadviselés új szakaszát jelentheti. Reggeli hírösszefoglalónk az orosz-ukrán háború 218. napjának legfontosabb eseményeiről.

  • Politikusok Európa-szerte arra figyelmeztettek, hogy az Északi Áramlat két vezetékének feltételezett felrobbantása – az Ukrajnának nyújtott támogatás aláásása érdekében – a sebezhető energetikai infrastruktúrát célzó hibrid hadviselés új szakaszát jelentheti. Norvégia miniszterelnöke, Jonas Gahr Støre kijelentette, hogy országa fokozni fogja katonai jelenlétét a norvég létesítményeknél, miután az ország Európa legnagyobb földgázszállítójává vált.
  • A szankciókkal foglalkozó nemzetközi munkacsoport által készített jelentés arra a következtetésre jutott, hogy Oroszországot mostantól „a terrorizmus állami támogatójának” kell nyilvánítani, és elérte a terrorista állam jogi meghatározását az amerikai és kanadai jog szerint. Andrij Jermak, az ukrán elnökség hivatalának vezetője a jelentés fényében átfogó amerikai és európai szankciókat sürgetett, miután Ukrajna a Balti-tenger alatti Északi Áramlat gázvezeték megrongálásával vádolta meg Oroszországot.

Mentőalakulatok tagjai egy orosz támadásban megrongálódott iskolaépület romjai között a dél-ukrajnai Mikolajvkában 2022. szeptember 28-án. Fotó: MTI/AP/Leo Correa
Mentőalakulatok tagjai egy orosz támadásban megrongálódott iskolaépület romjai között a dél-ukrajnai Mikolajvkában 2022. szeptember 28-án. Fotó: MTI/AP/Leo Correa

  • Moszkva arra készül, hogy a Nyugat által elítélt „népszavazások” után hivatalosan is annektálja az oroszok által megszállt régiókat. Az ukrajnai Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja régiók oroszok által beiktatott vezetői hivatalosan kérték Vlagyimir Putyin elnököt, hogy a megszállt területeket csatolja Oroszországhoz. Az orosz külügyminisztérium közölte, hogy hamarosan lépéseket tesznek a négy megszállt ukrán régió Oroszországhoz való csatlakozási „törekvésének” eleget téve. Az orosz vezetés közölte, hogy az Oroszországhoz csatolás után az orosz ellenőrzés alatt álló területek elleni támadásokat Oroszország elleni közvetlen támadásnak fogja tekinteni.
  • Liz Truss brit miniszterelnök telefonon közölte Zelenszkijjel, hogy az Egyesült Királyság soha nem fogja elismerni az Ukrajna egyes részeinek elcsatolására irányuló orosz kísérleteket – közölte a Downing Street. Josep Borrell, az EU külügyi vezetője szintén elítélte az ukrajnai „illegális népszavazásokat és azok meghamisított eredményét”.
  • Izrael megerősítette eddigi óvatos álláspontját Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatban, és kijelentette, hogy „nem fogadja el a népszavazás eredményét Ukrajna keleti kerületeiben”. Az izraeli külügyminisztérium kedd esti nyilatkozatát, amely azt is közölte, hogy „elismeri Ukrajna szuverenitását és területi integritását”, az Ukrajna iránti támogatás példátlan megnyilvánulásaként és Moszkva ritka izraeli megrovásaként fogadták.
  • A gázárak szerdán emelkedtek, mivel attól tartanak, hogy Oroszország leállíthatja az Ukrajnán keresztül Európába irányuló szállításokat, ami tovább fokozza az Északi Áramlat vezetékekben bekövetkezett károk okozta zűrzavart.
  • A Kreml elutasította azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország állna az Északi Áramlat gázvezetékek elleni támadás mögött, és azokat „meglehetősen kiszámíthatónak és egyben ostobának” minősítette. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen azt mondta, hogy az incidenst ki kell vizsgálni.
  • A Grúziával határos oroszországi Észak-Oszétia régió hatóságai állítólag utazási korlátozásokat léptettek életbe, hogy megfékezzék a sorozás elől Grúziába menekülő embereket. A Moscow Times beszámolója Szergej Menyajlo-t, a régió vezetőjét idézi, aki szerint csak az elmúlt két napban több mint 20 ezren léptek be Grúziába a határszakaszon keresztül.
  • Románia, Bulgária és Lengyelország kormánya sürgeti az Orosz Föderációban tartózkodó állampolgárokat, hogy sürgősen hagyják el az országot. Ennek oka lehet, hogy a határátkelés sokkal nehezebbé válik, mivel az útvonalakon torlódás alakul ki, miután egyre több ember menekül az oroszországi sorozás elől.
  • Az orosz hatóságok ellenőrzőpontokat állítanak fel az ország egyes határainál, hogy erőszakkal sorozzák be azokat az orosz férfiakat, akik az országból való meneküléssel próbálják elkerülni a mozgósítást. A közösségi médiában közzétett felvételek katonai járműveket mutatnak, amelyek a határ felé tartanak, állítólag azért, hogy ellenőrzőpontot állítsanak fel.
  • Oroszország a korábbinál érdemibb védekezést folytat, mivel Ukrajna megpróbál előre nyomulni „legalább két tengelyen kelet felé” – állítja a brit védelmi minisztérium. A heves harcok folytatódtak a Herszon régióban, ahol a Dnyipro jobb partján lévő orosz erők továbbra is sebezhetőek – áll a legfrissebb hírszerzési jelentésben.
  • Az ukrán hatóságok közölték, hogy azonosítottak öt orosz katonát, akik állítólag civil autókra lőttek Kijev térségében a háború első napjaiban. Az orosz katonákat azzal vádolják, hogy öt embert megöltek, további hatot pedig megsebesítettek, akik február 25-én, egy nappal az orosz megszállás után próbáltak elmenekülni a városból.

(via The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vučić: Pánikra semmi ok, január végéig van üzemanyag-tartaléka Szerbiának
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 17:46
Nem kapta meg a pancsovai olajfinomító működéséhez szükséges engedélyt Szerbia, ezért az ország kénytelen az üzemanyag-tartalékaira hagyatkozni. A szerb elnök szerint várni kell majd a benzinkutakon, de ellátási hiány nem várható. A Kormányinfón a Privátbankár megkérdezte Gulyás Gergelyt, egyeztetett-e a kormány a Mollal a NIS esetleges felvásárlásáról.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter perrel fenyegetőzik, hogy továbbra is érkezhessen orosz gáz Magyarországra
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 15:11
Az Európai Tanács és a parlament is áldását adta arra, hogy a jövő év végétől ne lehessen orosz cseppfolyós gázt vásárolni az uniós tagállamoknak. A vezetékes gázt 2027 őszétől vezetnék ki, ez azonban nem tetszik a magyar külügyminiszternek, aki hangot is adott az elégedetlenségének.
Makro / Külgazdaság Versenyt fut Brüsszel az idővel, hogy bevihessen egy gyomrost Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak
Litván Dániel | 2025. december 3. 14:39
Alig két hete maradt Ursula von der Leyennek, hogy keresztülverjen a tagállamokon egy működő tervet Ukrajna további támogatására. De a részletek még zavarosak, és nem csak Orbán Viktort kellene beállítani a sorba.
Makro / Külgazdaság Megnyitott, és oroszul üdvözölte vásárlóit a budapesti Basket Plusz
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 14:03
Több száz boltból álló hálózatot alakítani az orosz Svetofor-csoport, amely szerdán megnyitotta első magyarországi üzletét Budapesten. A Basket Plusznál három hete járt a Privátbankár, akkor még csak a raklapokat és a kasszasorokat láttuk. 
Makro / Külgazdaság Lemondott a fordító- és tolmácsegyesület elnöke a moszkvai fordításbotrány után – frissítve
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 13:43
Az egyesület tagja volt az az orosz-magyar tolmács is, aki Orbán Viktor mellett ült a miniszterelnök moszkvai látogatása során, és Vlagyimir Putyin szavait fordította. Az egyesület elnöksége reagálni akart volna az esetre.
Makro / Külgazdaság Kemény lépésre készül az EU: megvan, mikor kell elbúcsúzni az orosz gáztól
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 11:35
Így ütemeznék a leválást.
Makro / Külgazdaság Elképesztő robbanást hozott az Otthon Start
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 10:07
Sosem látott folyamat zajlott a hitelpiacon.
Makro / Külgazdaság Óriási pofont kaphat a kormány: megint elbukunk egy kalapnyi uniós pénzt?
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 08:47
December 31-én jöhet a forrásvesztés.
Makro / Külgazdaság Már készülnek az Orbán-kormány megkerülésére Brüsszelben?
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 08:26
Erre utalnak a jelek.
Makro / Külgazdaság Putyin az utolsó rubelt is a háborúra költi?
Király Béla | 2025. december 3. 05:42
Donald Trump különmegbízottja Vlagyimir Putyin érdekei mentén próbálja lezárni az ukrajnai háborút, amely immár Oroszország számára is egyre nehezebben elviselhető terhet jelent. Az amerikai szankciók ugyanis húsbavágónak tűnnek, hiszen Moszkva bevételei zuhannak, miközben a tartalékokat is folyamatosan égetik. Igaz, a szakértők úgy látják, a háborús agresszor Oroszország az utolsó erőforrásait is arra fordítja, hogy győztesként kerüljön ki az értelmetlen háborúból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG