3p

A demonstrálók Dina Boluarte lemondását akarják elérni, a rendőrség könnygázzal oszlatta őket.

Tüntetők ezrei vonultak utcára pénteken Peru fővárosában, ahol a második egymást követő napon rendőrök könnygázzal oszlatták őket. A demonstrálók egyértelművé tették: folytatni fogják a megmozdulásokat, hogy követeljék Dina Boluarte elnök lemondását.

A Limában tüntetők közül sokan távoli andoki régiókból érkeztek, ahol több tucatnyian haltak meg az ország nagy részét elborító zavargások közepette, amióta Pedro Castillót, Peru első vidéki, andoki származású vezetőjét megbuktatták és bebörtönözték, miután a múlt hónapban megpróbálta feloszlatni a kongresszust.

A közelmúltig a tüntetések főként Peru déli régiójában zajlottak, a zavargásokban összesen 55 ember halt meg és 700 megsebesült, főként a biztonsági erőkkel való összecsapásokban.

A tüntetők most Limát, ahol Peru 34 milliós lakosságának mintegy egyharmada él, szeretnék a tüntetések középpontjába állítani, amelyek akkor kezdődtek, amikor Boluartét, aki akkor alelnök volt, december 7-én beiktatták hivatalába Castillo helyére. A tüntetések az elmúlt több mint két évtized legsúlyosabb politikai erőszakát váltották ki az országban.

A rendőrök könnygázgránáttal próbálták feloszlatni a tömeget. Pénteken késő este Vicente Romero belügyminiszter dicsérte a rendőrség fellépését a tüntetések során, mondván, hogy az „nagyon szakszerű volt”.

A tüntetőket különösen az hozta lázba, hogy Boluarte elnök csütörtök este tartott beszédében a tüntetőket erőszak szításával vádolta, és azt ígérte, hogy felelősségre vonja a tiltakozókat. Szólt arról is: támogatja azt a tervet, hogy az új választásokat 2024-ben, a tervezettnél két évvel korábban tartsák meg. A tüntetők ugyanakkor egyöntetűen azt mondják, hogy ez nem elég gyors, különösen az elmúlt hetek halálos áldozatainak számát figyelembe véve.

Az ország más részein is voltak tüntetések és összecsapások a rendfenntartó erőkkel.

Arequipában, Peru második városában a rendőrség összecsapott a tüntetőkkel, akik megpróbálták megrohamozni a repülőteret.

Szintén Peru déli részén a Glencore multinacionális vállalat úgy döntött, hogy ideiglenesen bezárja Antapaccay rézbányáját, miután tüntetők megtámadták a helyszínt.

A Castillóhoz hű, főként az ország szegényebb, falusias vidékén élő peruiak azonnali választásokat, Castillo egykori alelnöke, Dina Boluarte lemondását, a volt elnök szabadon bocsátását, valamint az összecsapásokban életüket vesztők ügyének kivizsgálását követelik.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
Makro / Külgazdaság Ha a legsötétebb jóslatok jönnek be, durva infláció vár ránk
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 15:27
Az izraeli-iráni háború miatt komolyabban megugrott az olajár, egyes jóslatok 100-120 dolláros hordónkénti árat sem tartanak kizártnak. Munkatársunk a Trend FM reggeli műsorának vendége volt – a témák között a plázastop szigorítása is szerepelt.
Makro / Külgazdaság Ki nem találná, melyik országból jött a legtöbb menekült az unióba
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:49
Összességében csökkent a menedékkérők száma az első negyedévben, itt vannak a friss statisztikák.
Makro / Külgazdaság Nem lassít az Európai Bizottság – jön az összeütközés Magyarországgal?
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 12:18
Az uniós energiaügyi biztos nem enyhítene a korábban felvázolt, a magyar kormány által élesen kritizált intézkedéscsomagon.
Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
Makro / Külgazdaság Félelmetes jelentés: egyre több a nukleáris fegyver a világban
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 08:52
Véget ér a nukleáris arzenálok csökkentésének korszaka a kutatóintézet szerint.
Makro / Külgazdaság Harcias hangulatban szállt repülőre Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 07:53
Nem hagyja elvenni az orosz energiát.
Makro / Külgazdaság Hány órát kell dolgozni? A német kancellár ősi recepttel élénkítené a gazdaságot, de az ötlet problémás lehet
Privátbankár.hu | 2025. június 15. 14:10
A nők ingyenes munkáját figyelembe kellene venni és lapot osztani nekik. 
Makro / Külgazdaság Békesi László: Arra nincs esélye a fővárosnak, hogy a kormány által inkasszált 10 milliárdot visszakapja
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 15. 06:04
A volt pénzügyminiszter, közgazdász a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 77. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG