2p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Politikai támadás célpontja lett a lengyel Ikea egy egyszerű - egyébként sokak számára érthető - hirdetési döntés miatt.

Ismert konzervatív politikusok bojkottra szólítják fel a lengyeleket az Ikea ellen, mert az visszavonta hirdetéseit a TV Republika nevű sajtóorgánumból. 

Politikai ügybe keveredett az Ikea Lengyelországban. Fotó: ikea.pl
Politikai ügybe keveredett az Ikea Lengyelországban. Fotó: ikea.pl

A döntés előzménye a Notes of Poland angol nyelvű, lengyel híportál szerint, hogy Lengyelországban is éles vita folyik az EU döntéséről, amelynek alapján elosztanák a menekültkérelmük elbírálására váró bevándorlókat az uniós tagállamok között. Ezt a 2023 októberéig hatalmon lévő Jog és Igazságosság (PiS) politikusai, illetve a még náluk is radikálisabb jobboldali politikusok ellenzik. Egyik megmondóemberük, Jan Pietrzak nagyon durva kijelentéseket tett. Arról beszélt, hogy az EU-ból érkező, bevándorolni szándékozó embereket Auschwitzban és más korábbi náci koncentrációs táborokban kellene elhelyezni.

Egyik kommentátortársa, Marek Król ennél is továbbment. Azt mondta, hogy mikrochippel kellene megjelölni és követhetővé tenni az érkezőket, illetve hogy olcsóbb legyen, azonosítót kellene rájuk tetoválni. A TV Republika elhatárolódott Króltól, ám Pietrzak megjegyzését magánvéleménynek tartja.

Az Ikeát azonban támadás érte a közösségi médiában azzal az indokkal, hogy egy olyan sajtóorgánumban hirdet, ahol a szóban forgó idézetek elhangozhatnak. A svéd cég reakciója szerint reklámjait ügynökségeken keresztül helyezi el a médiában. A TV Republika nemrégen került ezek egyik hirdetési felületei közé. Korrigálva a dolgot, levetette az Ikea-hirdetéseket a csatornáról. Az indok: egy dolog a szabad véleménynyilvánítás és egy másik a kulturált viselkedés. Az utóbbin esett sérelem.

Erre válaszul született a bojkottfelhívás a vehemens konzervatív politikusok részéről. A kelet-közép-európai abszurd régió jelenségeihez tartozik, hogy Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke, aki az őszi parlamenti választásokig Lengyelország tényleges vezetője volt, a demokrácia védelmében hívta tüntetésre a volt kormánypárt híveit. Az a gondja, hogy az új kormány személycseréket kezdeményezett az állami televíziónál, amelyből a PiS vezetése csinált a párt propagandáját szolgáló intézményt, amikor hatalmon volt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
Makro / Külgazdaság Romániában már megtörtént az itthon is nagyon várt fordulat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 09:28
Egy éve először mértek ilyet.
Makro / Külgazdaság Hiába tért magához a magyar autóipar, az összkép lesújtó
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 08:33
Vannak életjeleket mutató szektorok, de második ránézésre sem tudott sok biztatót mondani a KSH a magyar iparról.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb fordulat: Trump megint meggondolta magát
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 07:53
Három hónappal a tiltás után újra szabad az út az Nvidiának.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi folyik Kínában?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 06:42
Nem nagyon viselte meg a gazdaságot az eddigi vámháborúzás.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG