5p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

A nyugati szakértőket aggasztja az a lehetőség, hogy országaik kormányai béketárgyalásokra kényszeríthetik az ukrán kormányt a magát legyőzhetetlennek maszkírozó orosz vezetéssel.

  • Avgyijivkától északra az ukrán hadsereg visszaszorította az orosz erőket, amelyeknek új taktikával, tisztán gyalogsági támadással sikerült elfoglalniuk egy kisebb területet a Sztepovétől keletre húzódó vasútvonal nyugati oldalán.
  • Az oroszok Bahmutól délre, Kliscsijivka falu környékén tudtak előre nyomulni egy olyan területen, amelyet korábban az ukránok felszabadítottak az orosz megszállás alól.

Mi történt az Ukrajnában zajló háborúban keddre virradóra? Fotó: MTI/EPA
Mi történt az Ukrajnában zajló háborúban keddre virradóra? Fotó: MTI/EPA

  • Fordulóponthoz érkezett a demokrata amerikai elnök és a republikánus többségű képviselőház vitája Ukrajna támogatásáról, miután az erre fordítható pénzt nagyja elfogyott – mondta Sarah Baxter, a Marie Colvin for International Reporting kutatóintézet igazgatója. Miközben a Fehér Ház elkötelezett a katonai segítség folytatása mellett a képviselőház vékony ellenzéki többsége akadályozza azt. Az sem érdekli őket, hogy az erre fordított pénzt az USA-ban költik fegyvergyártásra, például a választások egyik ingadozó államában, Ohióban.
  • A béke biztosítéka a határozottság és az elrettentés, amit mi sem bizonyított jobban, mint az amerikai hadsereg kaotikus kivonulása Afganisztánból – mondta Jack Lopresti brit politikus, a Conservative Friend of Ukraine csoport elnöke. Fél éven belül elindult az ukrajnai háború, mert az orosz vezetés úgy érezhette, hogy az amerikai kormány és hadsereg nem áll egyértelműen szövetségese (a hetek alatt megbukott hivatalos afgán kormány) mellett. Ezért amíg az ukránok harcolni akarnak, az amerikai konzervatívok sem habozhatnak biztosítani támogatásukról őket.

Ha igazak azok a pletykák, amelyek szerint az amerikai és a német vezetés azt fontolgatja, hogy megpróbálja béketárgyalásokra rábírni Kijevet és Moszkvát, akkor naivak – véli John Herbst, az USA korábbi ukrajnai és üzbegisztáni nagykövete. Vlagyimir Putyin világossá tette, hogy bármeddig kész várni arra, hogy a nyugati országoknak elegük legyen Ukrajna támogatásából, és kihasználja ellenfelei határozatlanságát. Ezt a nyugati vezetők is tudják, ám az USA nem adott kellő fegyverzetet Ukrajnának ahhoz, hogy idei ellentámadása jobb eredményt érjen el. Ennek oka vélhetően az orosz atomfenyegetés volt.

  • A háború következő kérdése, hogy a nyugati államok adnak-e olyan mennyiségű és minőségű fegyvert az ukrán hadseregnek, amivel elakadt idei támadása után képes lehet jelentős sikereket elérni – mondta Tim Cross nyugalmazott brit dandártábornok. Szerinte Vlagyimir Putyin a Nyugatnak akar üzenni azzal, hogy az Avgyijivkáért folyó harcokban nem törődik az óriási emberveszteségekkel. Azt „mondja”: bármennyien is vesszenek oda, mi képesek vagyunk pótolni őket, míg az ukránok nem.
  • Jelentős túlerővel, nagy áldozatok árán próbálja tartani az ukrán hadsereg a Dnyeper (Dnyipro) bal partján az orosz megszállás alatt lévő területen szerzett hídfőjét – mondta neve elhallgatásával egy ukrán katona a BBC-nek. Állítása aszerint azt hitték, hogy miután kiszorítják az oroszokat a területről könnyebb lesz az utánpótlás, de az orosz tüzérség, amely ismeri a helyzetüket, állandóan bombázza a térséget. Sokan közülük úgy érzik magukra maradva kell küzdeniük a túlélésükért. Az ukrán hadsereg nem kommentálta a katona megjegyzéseit, mondván: folyamatban lévő műveletekről nem beszélnek.
  • Rengeteg orosz nem akarja ezt a háborút, csak elhallgatták őket, ezért ha ez a tragédia véget ér, akkor az európai országoknak újra meg kell tanulniuk a normális kapcsolatokat építeni az oroszokkal – mondta Nicholas Drummond brit katonai stratégiai tanácsadó. Oroszország Európa jövője szempontjából kulcsfontosságú kereskedelmi partner.
  • Vlagyimir Putyin négypontos stratégiával küzdené le Oroszország hátrányát a mesterséges intelligencia fejlesztésében. Nagyobb hozzáférést adna az ország tudósainak a szuperkomputerekhez, növelné ezeknek a számítógépeknek a kapacitását, bővítené a MI alkalmazásával foglalkozó egyetemi kurzusokat és növelné a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatások állami támogatását.
  • Az orosz belügyminisztérium olyan törvényt készít elő, amely kötelezné az Oroszországba utazó külföldieket, hogy legyenek lojálisak, azaz ne tegyenek olyan kijelentéseket, amelyek lejáratják az orosz hatóságokat és tisztviselőket. Emellett nem tehetnének a hagyományos családi értékeket vitató kijelentéseket sem.
  • Zsoldosság vádjával elítéltek egy 34 éves kazah férfit hazájában, mert a Wagner zsoldos milíciában szolgált Ukrajnában. Alekszej Sompolov hat év nyolc hónapos börtönbüntetést kapott a „béke és az emberiség biztonsága ellen elkövetett bűntettéért”. Sompolov azzal védekezett, hogy pénzszűkében volt, és a Wagner online hirdetésében havi 240 ezer rubeles (több mint 900 ezer forint) fizetést ígért.
  • A Wizz Air fapados légitársaság újraindította járatait Kisinyovba, Moldova fővárosába. Az utakat márciusban függesztették fel, amikor nőtt a feszültség a térségben az Ukrajnában dúló háború miatt.
  • Mateusz Morawiecki, Lengyelország miniszterelnöke azt várja az EU-tól, hogy új feltételekkel újítsa meg az ukrán teherautó-sofőrök európai tevékenységi engedélyét. Ezt megelőzően az üres járműveket beengedték Lengyelországba azokon a határátkelőkön, amelyet hetek óta lezárva tartottak az inkorrekt verseny ellen tiltakozó lengyel teherautó-vezetők. Becslések szerint a blokád 400 millió euró kárt okozott az ukrán kereskedelemben.

Források: BBC, Guardian, Moscow Times, Times Radio

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:59
Az Egyesült Államokban sorban a harmadik héten emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 8-án végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Gyenge növekedés, túl erős forint, emelkedő infláció – ezt jósolják az elemzők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:39
Visszafogott növekedés, 3 százalék feletti infláció, magas költségvetési hiány és emelkedő adósságráta – erre számít a CIB Bank az idén a magyar gazdaságban – írja az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban május végéig meghosszabbítják az üzemanyagár-stopot
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:05
Május végéig meghosszabbítják Lengyelországban az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának átmeneti csökkentését, valamint a kötelező árplafont is magában foglaló intézkedéscsomagot – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Andrzej Domanski pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:45
Jelentősen javult Magyarország megítélése az Európai Bizottságnál az elmúlt hetekben, így hamarosan több befagyasztott uniós forrás is felszabadulhat.
Makro / Külgazdaság Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:34
Szigorítanának a feltételeken, a magyar példa is az okok között van.
Makro / Külgazdaság Újabb ügyben csapott Magyarország kezére az uniós bíróság
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:34
Baj van a magyar szabályozással.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:19
Megáll az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Lázár János minisztériumába költözik be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:33
Itt lesz a miniszterelnök székhelye és a kormányülések színhelye is.
Makro / Külgazdaság Hol van már Bezzegrománia, kemény adatok érkeztek a szomszédból
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:18
Újra kétszámjegyű az infláció, a GDP pedig csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG