3p

Növelte bevételeit Oroszorság a megszállt területeken, közben pedig felpörgött a műtrágyabiznisz. 

  • Az orosz megszállás alatt lévő Krím félszigeten sikerült eloltani a Fedoszija kikötő- és üdülőváros olajtermináljában égő tüzet – jelentették be az orosz hatóságok. A létesítményt ért ukrán légitámadás után hat napon át lángolt a tűz.
  • Az ukrán hatóságok vendéglőkben, bárokban és koncerthelyszíneken tartottak razziát Kijevben és más városokban olyan férfiak után kutatva, akik el akarják kerülni a katonai szolgálatot – derült ki a helyi média jelentéseiből. Néhány embert letartóztattak. Az ilyen razziák ritkák, jelzik, hogy az ukrán hadseregnek minden mozgósítható katonára szüksége van.
  • Meghalt Viktoria Roscsina 27 éves ukrán újságíró, aki a megszállt ukrán területeken készített riportokat a háború első két évében. Az orosz hatóságok 2023 augusztusában fogták el, és bebörtönözték. Apja a napokban kapott értesítést a moszkvai hadügyminisztériumtól, hogy lánya szeptember 19-én elhunyt. Magyarázatot se lánya letartóztatásra, se halálára nem kapott.

Az orosz hadseregbe jelentkező önkéntesek egyre inkább az idősebb korosztályhoz tartoznak, ami rontja a katonák bevetésének hatékonyságát – írta a Vjorszka független hírportál nevük elhallgatását kérő katonai és parlamenti forrásokra hivatkozva. A 45 évesnél idősebbek teszik ki a bevonulók felét. Az új katonák átlagos életkora az év eleji 40 évről őszre 50 évre ment fel. MMind betegek – mondta egy Ukrajnában harcoló orosz katona. – Sérült a lábuk, a fejük és lassúak.

Toborzás orosz módra
Toborzás orosz módra
Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV

  • Oroszország 118 millió rubel  adóbevételt hajtott be a megszállt ukrajnai területekről 2024 januárja és szeptembere között, ami 22 százalékkal több, mint az ugyanebben az időszakban tavaly befolyt bevétel – írta az RBC hírportál. Az összeg több mint 80 százaléka a Donbaszból, azaz Luhanszk és Donyeck megyéből érkezett. A növekedés azt mutatja, hogy az orosz állam kezdi integrálni a megszállt területeket.
  • Az ásványi alapú műtrágyák kivitele Oroszországból Európába 43 százalékkal, 3,3 millió tonnára nőtt az idén augusztust megelőző 12 hónapban – jelentette a Vedomosztyi üzleti napilap a Metals & Mining Intelligence tanácsadó cég információjára hivatkozva. Értékben 32 százalékos növekedésről van szó, amivel az orosz exportbevétel 1,1 milliárd euróra emelkedett.
  • Razman Kadirov Csecsenföld kormányzója nem hivatalos lapértesülések szerint elrendelte három orosz parlamenti képviselő likvidálását a Wildberries e-kereskedelmi cég és a Russ médiavállalat egyesülése nyomán. Kadirov szerint a Wildberries tulajdonos-vezérigazgatóját, Tatjana Kimet, Oroszország leggazdagabb asszonyát az utóbbi cég félrevezette az üzlettel. Elragadták volt férjétől, Vlagyiszlav Bakalcsuktól, aki Kadirovtól kért segítséget. Az ügy lövöldözéssel színezett konfliktushoz vezetett, aminek nyomán Bakalcsukot letartóztatták. Kadirov szerint a Csecsenfölddel határos Degesztánból és Ingusföldről származó politikusok a rossz oldalon állnak.

Források: Guardian, Moscow Times, BBC

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akkumulátorpályázat: nem csak a nyertesek fognak jól járni
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:32
A jövő év elején 100 milliárdos keretösszeggel hirdet a kormány energiatárolók létesítését segítő lakossági pályázatot. A Trend FM reggeli műsorában az energiatárolási kérdések voltak napirenden.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen hír érkezett a német gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 18:48
Nőttek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Újabb pofont kever le Oroszországnak Európa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 15:15
Itt van a szankciók újabb köre.
Makro / Külgazdaság India győzött, Japán vesztett: így teljesítettek a legnagyobb gazdaságok
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 12:25
Vegyesen szerepeltek a G20 országok gazdaságai 2025 harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Kedden döntenek Varga Mihályék: olyasmi történhet, amire hat éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:35
Várhatóan nem születik meglepetés, és a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa keddi ülésén is változatlan szinten tartja az alapkamatot.
Makro / Külgazdaság Powell már vágja a centit, újabb hajmeresztő nyilatkozat Trumptól
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:20
Bár néhány napja kamatot vágott a Fed, ez Donald Trumpnak nem elég.
Makro / Külgazdaság Kell majd a tele tank karácsonyra, ezek az árak várnak ránk a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 11:00
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad holnaptól.
Makro / Külgazdaság Tényleg kemény csatába indul Brüsszelben Orbán Viktor – de most váratlanul sokan állhatnak mellé
Litván Dániel | 2025. december 15. 10:19
Hirtelen egész sokan lettek Orbán Viktor szövetségesei az orosz vagyon „ellopása” ügyében. De még nem elegen. Sorsdöntő napok következnek Brüsszelben.
Makro / Külgazdaság Reagált az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi gigahitelre
Imre Lőrinc | 2025. december 15. 08:50
Az Államadósság Kezelő Központ a jövő évi finanszírozási tervvel kapcsolatos kérdésekre válaszolt.
Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG