3p
2,3 millióval lett több a menedékkérő tavaly, így összesen már csaknem 71 millióan élnek a bolygón menedéket keresve.
Migránsok alszanak a budapesti Keleti pályaudvar aluljárójában 2015. július 15-én este. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Rekordszámúra, csaknem 71 millióra nőtt a világban a menedéket kereső emberek száma 2018-ban, ami mintegy kétmilliós emelkedés az egy évvel korábbi adatokhoz képest - közölte az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerdán, egy nappal a menekültek világnapja előtt.

A szervezet éves jelentése szerint a menekültek - beleértve a belső menekülteket is - száma tíz év alatt mintegy 65 százalékkal emelkedett, 2018-ban pedig az elmúlt hetven év legtöbb menedékkérőjét regisztrálták, csaknem 2,3 millióval többet, mint 2017-ben. A jelentés rámutat arra is, hogy az otthonaikat elhagyni kényszerülők mintegy fele gyerek.

A jelentés kiemeli, hogy a menekültek nagy része a hazájával szomszédos országokban kér menedékjogot, bár ezek az államok legtöbbször maguk is nehézségekkel küzdenek, így a menekültválság elsősorban nem a fejlett, nyugati országokat, hanem a szegényebb, fejlődő államokat terheli a leginkább.

Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa a jelentés közzététele utáni berlini sajtótájékoztatóján - amelyen egyebek közt méltatta Angela Merkel német kancellár menekültpolitikáját is - hozzátette: a szervezetnek mindenekelőtt ezekre a helyekre kell összpontosítania az erőfeszítéseit.

"Minden nap sok ezer ember kényszerül elhagyni otthonát, nekünk pedig meg kell kétszereznünk a velük szembeni szolidaritást" - jelentette ki Grandi, aki egyebek közt bírálta a Trump-adminisztráció menekültpolitikáját, és elmarasztalta Európát és Ausztráliát is. Európával kapcsolatban úgy vélte, az ide igyekvő menekültek és migránsok száma kezelhető. Grandi a jelentésre hivatkozva azt is elmondta, hogy a legtöbb menedékkérelmet, 254 300-at, az Egyesült Államokban nyújtották be, ám ezek közül sokat még mindig nem bíráltak el.

A szervezet a jelentésben felhívja a figyelmet a világ több válsággócára, egyebek közt Venezuelára, ahonnan eddig összesen csaknem 4 millióan menekültek el az országot sújtó politikai és gazdasági válság miatt. Mivel közülük sokan még nem nyújtottak be menedékkérelmet, Grandi felhívja a figyelmet arra, hogy a jelentésben közölt számok vélhetően optimistábbak a valóságnál. Rámutatott, hogy ha a latin-amerikai országot továbbra is ilyen ütemben hagyják el az ott élők, 2019 végéig a venezuelai menekültek száma elérheti akár az 5 milliót is.

A jelentés hangsúlyozza, hogy hasonlóan súlyos válság zajlik Szíriában, illetve Nigériát, Dél-Szudánt, Afganisztánt, Mianmart és Szomáliát is említi, továbbá szóvá teszi a palesztinok helyzetét is, akikkel az ENSZ palesztinokat segítő szervezete (UNRWA) foglalkozik. A főbiztos arra az álláspontra helyezkedett, hogy több ország elköveti azt a hibát, hogy a menekülteket és migránsokat problémának tartja, holott ezek az emberek maguk is a problémák elől menekülnek.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ki hozza a csákányt és a lapátot a mesterséges intelligenciához?
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 18:28
Mi a válasz a 21 ezer milliárd dolláros kérdésre?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nagy ígéretet tett
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 15:23
Január 5-én minden kiderül?
Makro / Külgazdaság Visszaléptetnék Nagy-Britanniát az EU vámuniójába
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 11:21
A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
Makro / Külgazdaság Azt állítja az NGM, hogy negyedmillió hazai cégnek csökkentek az adóterhei
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 10:31
Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Litván Dániel | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG