2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

7,7 milliárd eurónyi árut exportáltunk szeptemberben - ez történelmi csúcs, ahogy a külkertöbblet sem állt még ilyen szinten. Az augusztusi leállás után tényleg felpörögtek az autógyárak, úgy tűnik, tényleg minden azon múlik, mennyi Audit és Suzukit tudunk vonatra pakolni és kivinni az országból.

Szeptemberben az export euróban számított értéke 5,8, az importé  5,0%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg többlete 99 millió euróval növekedett 2013 azonos hónapjához képest.

2014. szeptemberben – az első becslés szerint – a kivitel értéke 7,7 milliárd eurót (2427 milliárd forin­tot), a behozatalé 6,8 milliárd eurót (2129 milliárd forintot) tett ki.

A külkereskedelmi mérleg aktívuma az év kilencedik hónapjában 953 millió euró (299 milliárd forint) volt.

A szeptemberi kivitel és behozatal 77%-át az Európai Unió tagállamaival bonyolítottuk le.

2014. január–szeptemberben a kivitel értéke 62,9 milliárd euró (19 401 milliárd forint), a behozatalé 57,9 milliárd euró (17 855 milliárd forint) volt. A kivitel euróban számított értéke 4,2, a behozatalé 4,4%-kal emelkedett. A külkereskedelmi mérleg többlete 119 millió euróval volt nagyobb, mint a 2013. január–szeptemberi időszakban.

Megint pörögnek az autógyárak - minden ezen múlik

Augusztusban komolyabb visszaesés volt az ipari termelésben és így a külkereskedelemben is - ebben több autógyár nyári leállása illetve a termelés visszafogása játszott szerepet. A szeptemberi adat alapján úgy tűnik, a hatás egyszeri volt, a gyártás felpörgött: az euróban kifejezett havi export-adat sosem látott szintre ugrott, ahogy a külkermérleg többlete is történelmi csúcs.

Ez egyrészt azt jelzi, hogy az autóiparban nem fogták vissza a termelést, másrészt azt, hogy túlságosan is "vízfejű" a hazai ipar: egy-egy nagy autógyár aktuális teljesítményétől függ az egész szektor teljesítménye, így az ipari termelés és a külkereskedelmi adatok alakulása is.

Nem véletlen egybeesés: jó hír a németeknél is

A vártnál nagyobb mértékben nőtt a német export és import szeptemberben az előző havihoz képest - közölte pénteken a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis. Szeptemberben naptári és szezonális kiigazítással 5,5 százalékkal bővült a német export az augusztusi 5,8 százalék csökkenés után. A szeptemberi német import 5,4 százalékkal nőtt az augusztusi 1,3 százalékos esés után.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jókora gyomrost kapott az Orbán-kormány Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:48
Simán átment az orosz gáz kivezetéséről szóló rendelet, a magyar kormány csak a perben bízhat.
Makro / Külgazdaság SZÉP-kártyával is minden negyedik forintot élelmiszerre költöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:26
Legalábbis az OTP-nél. Gyorsan népszerű lett a virtuális SZÉP-kártya, de mennyit és mire költöttek a bank ügyfelei?
Makro / Külgazdaság Az egész amerikai kormányzat leállhat az ICE viselt dolgai miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 12:12
A minnesotai halálesetek miatt blokkolnák a kormányzati kiadásokat a demokrata szenátorok.
Makro / Külgazdaság Ketyeg az óra a magyar cégeknek, ha vámmentesen akarnak importálni
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 11:31
Február végéig lépni kell, hatalmas előnybe kerülhet, akik kijárják maguknak a kedvezményt.
Makro / Külgazdaság Már megint meglepte az elemzőket, ami Németországban történik
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 11:03
A jelent derűsebben, a jövőt borúsabban ítélik meg a gazdasági szereplők.
Makro / Külgazdaság Kezdhetnek fázni az autósok, kilőttek az olajárak
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 09:26
Észak-Amerikában fagyos, a Közel-Keleten pedig forró lehet a helyzet – egyik sem nyugtatja az olajpiaci kedélyeket.
Makro / Külgazdaság Végre pezsgőzhetnek az európai autógyártók – hatalmas áttörés készülődik
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 08:52
Akár már kedden is bejelenthetik a vámokat alaposan megvágó kereskedelmi egyezményt.
Makro / Külgazdaság Még mindig hengerel Kína acélügyben, de valami megreccsent
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 08:18
Továbbra is messze a legtöbb acélt termeli Kína, de tavaly visszaesést mutatott, igaz a világ is. India és az Egyesült Államok viszont növelte termelését.
Makro / Külgazdaság Közel a 150 ezres álomhatárhoz az Ausztriában dolgozó magyarok száma
Kollár Dóra | 2026. január 26. 05:44
Beindult az ausztriai munkavállalási idény, ismételten emelkedésnek indult a „sógoroknál” munkát vállaló magyarok száma.
Makro / Külgazdaság Nem szereti az orosz gázt a Tisza legújabb arca Szijjártó Péter szerint
Privátbankár.hu | 2026. január 24. 15:46
Azt állítja, Orbán Anita anno arra próbálta rávenni, hogy Magyarország ne vegyen „olcsó orosz gázt”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG