2p

Mi vár a magyar gazdaságra a választások után?
Tényleg elkerülhetetlen lesz a megszorítás?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 

Sűrű egymásutánban után tartott választási gyűlésein Donald Trump arról beszél, hogy ha győz a novemberi elnökválasztáson, akkor „le fogjuk rombolni a mély államot”. Ez alatt azt ért, amit akar, de bepillantást enged abba, mire készül, ha hatalomra kerül - írja laptársunk, az Mfor. 

Meg fogja valósítani az államigazgatás átszabását célzó rendeleteket, amelyeket regnálása idején, 2019- ben hozott, ám utóda, a demokrata Joe Biden első dolga volt visszavonni. Ezek eltörölték volna a köztisztviselők 140 éve érvényben lévő védettségét. Trump lehetővé akarta tenni, hogy az USA elnöke az államapparátus minden alkalmazottját elbocsáthassa, ha ezt látja jónak.

Igen komoly átalakítást tervez
Igen komoly átalakítást tervez
Fotó: MTI/AP/Seth Wenig

Állami hivatalokat telepítene ki Washingtonból, amivel százezer állás kerülne vidékre. A szervezetek egy részét egyszerűen megszüntetné. A volt elnök nem árul zsákbamacskát, elárulta, hogy az elnöki rendeletek visszaállításával helyreállítaná az elnök hatalmát a szerinte zsivány bürokraták felett, és ezzel az eszközzel nagyon agresszívan élne. A végeredmény az lenne, hogy azok a köztisztviselői pozíciók, amelyek jelenleg semlegesek, nem függnek attól, melyik párt van hatalmon vagy ki az elnök, az ország vezetőjének adható és visszavehető adományává válnának. Magyarán Trump hozzá lojális emberekre cserélné a független szakembereket. Ez persze lehet egy legitim törekvés, ha úgy látja, hogy egy jobb államigazgatási rendet vezet be, ám szakértők szerint és a józan ész alapján egy ilyen rendszert már aligha lenne liberális demokráciának nevezhető.i belülről fenyeget”.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában 21 havi csúcsra gyorsult az infláció – no de ennyire?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 10:15
Kínában az elemzők által várttal összhangban 21 havi csúcsra gyorsult az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Benyúlással előzné az Orbán-kormányt Brüsszel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:01
Akár már a jövő hétre kicsavarhatnák Orbán Viktor kezéből az egyik legerősebb fegyverét. 
Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Közel ezer milliárdot kellene Orbán Viktornak kockára tennie Ukrajnáért – tovább zajlik a kötélhúzás a brüsszeli terv körül
Litván Dániel | 2025. december 10. 05:41
Kiderült, mekkora részt kellene vállalnia az egyes uniós országoknak a befagyasztott orosz vagyon miatti kockázatból. Egy része viszont meg sincs a pénznek. Ukrajna ideje fogy, de egyelőre nincs megegyezés.
Makro / Külgazdaság Fed: nem okoztak meglepetést az amerikai fogyasztói inflációs adatok
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 17:12
Novemberben stagnáltak a fogyasztók inflációs várakozásai az előző havihoz képest az Egyesült Államokban a Federal Reserve (Fed) New York-i részlege által készített Survey Of Consumer Expectations havi felmérésének adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Tagadja Donald Trump, hogy Orbán Viktor pénzügyi védőpajzsot kapott volna tőle
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 14:15
Az amerikai elnök szerint nem állapodtak meg semmiféle esetleges pénzügyi mentőcsomagról.
Makro / Külgazdaság Érdekes döntést hozott Trump a kínai chipeladásokkal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:59
Kedvező döntést hozott Trump az Nvidia számára. 
Makro / Külgazdaság Ez lehet Orbán Viktorék következő húzása az áremelkedés megállítására?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 12:11
Ezekkel a termékekkel bővülhetne az árrésstop.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentést tett Szijjártó Péter a Török Áramlatról
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 11:36
Magyarországra költözik a Török Áramlatot üzemeltető vállalat Hollandiából, ezzel a földgázvezeték működése továbbra is biztosított lesz minden jogi és pénzügyi támadás ellenére – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Moszkvában.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton most joggal büszkélkedhet
Csabai Károly | 2025. december 9. 08:30
Viszonylag nagyot csökkent az infláció novemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG