3p

A BMI továbbra is 50 pont felett jár, tehát bővülésre számítanak a magyar feldolgozóiparban, de ez nagyon erős áremelkedéssel és a hiánycikkek hosszú listájával is együtt jár.

A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke 51,5 pont lett a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság összesítése szerint. A további növekedést jelző áprilisi érték után tehát az index értéke tovább javult és most is bővülést jelez. (A BMI 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal.)

A korábbi májusi értékekkel összevetve az idei érték kisebb, mint a hosszú távú májusi átlag (52,1), az előző három év e havi értékeinek átlagát viszont felülmúlja (51,0). A válaszadók az előző hónaphoz képest tizenharmadik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. 

A Beszerzési Menedzser Index komponensei

A termelési mennyiség indexe csökkent az áprilisi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradva a termelt mennyiség növekedését jelzi tizenötödik alkalommal. 1995 óta csupán két alkalommal volt magasabb az index értéke májusban.

Az új rendelések indexe csökkent, de 50,0 pont fölött maradva továbbra is jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani értéknél 1995 óta soha nem mértek magasabb májusi értéket.

A májusi szállítási átfutási idő hosszabb lett áprilishoz képest, és az ütem némileg csökkent. Az index értéke 2020-ban és 2021-ben, és ebben az évben is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi áprilisi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb 1995 óta. 

A vásárolt készletek indexe nőtt, és 50,0 pont felett maradva egy havi szűkülés után tizenharmadik alkalommal bővült, az áprilisinál gyengébb ütemben. Az idei indexérték a legnagyobb májusi 1995 óta. 

A foglalkoztatottsági index májusban is növekedésre utal, hetedik alkalommal egy havi változatlanság után. Az index értéke kisebb lett áprilishoz képest, és átlag feletti értéknek tekinthető.

Jelentős áremelkedés és hiány több termék esetében is

A beszerzési árak esetében a májusi index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további nagyon erős árnövekedést jelez a válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően negyedik hónapja lesznek magasabbak. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a legnagyobb májusi érték (93,4).

Ebben a hónapban acél, alumínium, cukor, egész nyúl, festék, karton, máj, műanyag, papír, sárga réz és saválló rozsdamentes alumínium kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiány volt acélból, bútorlapból, bútorszerelvényből, címkéből, csavarból, csomagolóanyagból, elektronikai cikkekből, fából, fali lámpából, fémből, fóliából, gumi alapanyagból, gumiáruból, kartonból, készáruból, kiszerelési anyagból, kötőelemből, lemezből, papírból, ragasztóanyagból, rétegelt lemezből, speciális elektronikai eszközökből, tömítőből, üvegből, vasból, vászonból és vegyipari alapanyagból, valamint vasöntvényből. Jelentősebb árcsökkenésről nem számoltak be a válaszadók.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ukrajna nem kap magyar gázt – mégis, mi történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 16:56
Szerda óta nincs gázszállítás Magyarország irányából Ukrajnába.
Makro / Külgazdaság Így alakulnak az árak a húsvét alatt a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 14:03
Így alakulnak az árak Nagypénteken a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Megint bezsákolt 115 milliárdot a magyar kormány, de jóval többet is kaphatott volna
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:16
Rövid távra drágábban, hosszabb távra viszont olcsóbban hiteleznek a magyar államnak a befektetők az előző aukcióhoz képest.
Makro / Külgazdaság Csehországban is hozzányúlnak a benzinárhoz
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 13:03
Maximalizálják a nyereséget, a jövedéki adót pedig csökkentik – mire lesz elég?
Makro / Külgazdaság Leírta a rettegett szót a Bank of America
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:52
Az iráni háború miatt újra feljeslik a láthatáron a stagfláció réme.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely: a közvélemény-kutatás mint szakma halott
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:42
Csütörtökön vélhetően az utolsó előtti Kormányinfó volt a választások előtt, amelyen természetesen szóba kerültek az elmúlt napok botrányai is. 
Makro / Külgazdaság Gazprom: újabb dróntámadás a Török Áramlat ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 12:26
Meddig jöhet még az orosz gáz a vezetéken?
Makro / Külgazdaság Többen maradtak munka nélkül Ausztriában
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 11:57
Az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest nőtt a munkanélküliség, pedig sokan lekerültek a listáról egy hónap alatt.
Makro / Külgazdaság A Publicus olyat mért, amit még eddig soha
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:57
Az új kutatásuk szerint már nemcsak többen szavaznának a Tiszára, de többen is gondolják, hogy Magyar Péter pártja nyerhet.
Makro / Külgazdaság Átvágnák a gordiuszi szorost az Öböl menti országok
Privátbankár.hu | 2026. április 2. 08:29
Támadt egy ötletük, hogyan kerüljék ki a könnyen lezárható átjárót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG