2p
Nemcsak szövetségi államok, de szakértők és cégvezetők is elhibázottnak tartják az amerikai elnök döntését.

Több amerikai szövetségi állami és város utasította el Donald Trump kedden aláírt rendeletét, amely eltörölte Barack Obama klímavédelmi intézkedéseit. Először két demokrata párti irányítású állam, Kalifornia és New York kormányzói közös közleményben utasították el az új amerikai elnök döntését. A kormányzók közleményükben leszögezték: "A kormányzattal vagy nélküle, de szövetségeseinkkel a világban továbbra is kíméletlenül küzdünk majd a klímaváltozás ellen és jövőnk védelméért".

Egyre többen tiltakoznak

Jerry Brown Kalifornia és Andrew Cuomo New York állam kormányzója szerint az új elnöki döntés "mélységesen elhibázott és megbotránkoztatóan figyelmen kívül hagyja a tudomány alapvető megállapításait". A közös fellépéshez több szövetségi állam és város is csatlakozott, például Oregon, Washington, Massachusetts és Virginia kormányzói, illetve Oakland, Portland, Seattle, Chicago, Philadelphia városok polgármesterei.

Nem csak kormányzók, de energetikai szakértők és környezetvédelmi szakemberek, sőt egyes nagyvállalatok vezetői is kétségüket fejezték ki az elnöki rendelettel kapcsolatban. Az Exxon amerikai olaj- és gázcég szintén felhívta Trump figyelmét a döntés káros hatásaira.

Donald Trump kedden írta alá a Dekrétum az energetikai függetlenségről c. rendeletet, amely eltörli a korábbi elnök 2013-ban foganatosított klímavédelmi intézkedéseit. Eltörölte például a globális felmelegedés egyik kiváltójának tartott üvegházhatású gázok kibocsátásának felső határát, feloldotta az eddig bezáratott szénerőművekre kimondott zárlatot, illetve a szövetségi szénbányák működésére vonatkozó moratóriumot, és engedélyezte a frakkolást (a hidraulikus technikával történő olajkitermelést).

Nem vicc: New York pont annyit szenved Trumpnak köszönhetően, mint London a Brexit miatt

Még mindig London a világ első számú pénzügyi központja, New York elszalasztotta a nagy esélyt. További részletek >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Amerikai szankciók fenyegetik Magyarországot, Washingtonban folytatódtak a tárgyalások
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:42
Az oroszországi energiaimport szankciójáról szóló amerikai kongresszusi törvényjavaslat is szóba került Hajdu Mártonnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének washingtoni megbeszélésein. Az Egyesült Államokban benyújtott tervezet szerint Magyarország is azok közé az országok közé kerülhet, amelyekkel szemben Washington akár 100 százalékos vámot vethet ki az orosz energiahordozók jelentős importja miatt.
Makro / Külgazdaság Olcsó? Drága? Így áll most a régióban a hazai benzinár
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 13:10
Ismét nyomás alá kerültek a hazai üzemanyagárak, mivel a közel-keleti régióban kiújult harcok rövid idő alatt több mint 20 százalékkal emelték az északi-tengeri Brent típusú kőolaj árát.
Makro / Külgazdaság A nap képe: száraz lábbal lefotózható a Parlament a Duna közepéről
Herman Bernadett | 2026. július 18. 11:38
Az extrém alacsony vízállás miatt a Margit-sziget déli végén több tíz méterre be lehet sétálni a Duna közepén. A híd középső pillére is a szárazföldön áll. 
Makro / Külgazdaság Újabb óriáscég szekrényéből esett ki egy csontváz?
Kollár Dóra | 2026. július 18. 11:18
Két, világszinten is ismert élelmiszeripari vállalat történetében is találni sötét ügyeket kiszolgáltatott régiókban.
Makro / Külgazdaság Mi áll a Tisza adócsomagjának hátterében? Megszólalt a pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 10:50
Kármán András pénzügyminiszter a kekvák adómentességének megszűnését és adónemek eltűnését jelentő csomag mögöttes okairól írt közösségi oldalán.
Makro / Külgazdaság A legrosszabbra készülnek az olajszállítók a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. július 18. 09:40
A közel-keleti helyzet eszkalálódása, az iráni-amerikai csapások ismét kritikus szintre süllyesztették a kulcsfontosságú tengeri folyosó biztonsági szintjét.
Makro / Külgazdaság Nem kell aggódni az üzemanyag-ellátás miatt? Megszólalt a minisztérium
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 19:14
Nincsenek ellátási gondok.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter elárulta: adónemeket töröl el a kormány, nagy változások jönnek
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 18:00
A miniszterelnök már kora délután beharangozta, hogy adóügyekben hozott döntéseket a kormány, a részleteket pedig Facebook-oldalán közzétett videójában ismertette.
Makro / Külgazdaság Fontos lépéshez érkezett az iskolakezdési támogatás bevezetése
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 17:27
A törvényjavaslat felkerült a parlament honlapjára. 
Makro / Külgazdaság Megdicsérték a Magyar-kormányt Brüsszelben, de még akad teendő
Privátbankár.hu | 2026. július 17. 14:12
Közzétették a jogállamisági jelentést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG