3p
A venezuelai alelnököt drogügyletei miatt bünteti washington.

Az amerikai kormány bejelentette hétfőn: szankciókkal sújtja Tareck El Aissami venezuelai alelnököt, mert a kábítószer-kereskedelem egyik vezéralakjának tartja. A pénzügyminisztérium közleménye szerint a 42 éves Tareck El Aissami "jelentős szerepet játszik a nemzetközi kábítószer-kereskedelemben", ezért azonnali hatállyal megtiltják, hogy pénzügyi tranzakciókat végezhessen amerikaiakkal, és befagyasztják minden egyesült államokbeli vagyonát.

Mindenki ezt akarja

Hivatalba lépése óta Donald Trump amerikai elnökre fokozódó nyomás nehezedik mind a republikánus, mind a demokrata párti politikusok részéről annak érdekében, hogy szigorúbban lépjen fel Venezuelával szemben. Február 8-án a kongresszus 34 tagja levélben szólította fel az elnököt, hogy "azonnal léptessen életbe szankciókat a rezsim tisztségviselői ellen".

A pénzügyminisztérium - évekig tartó nyomozás eredményeként - egy sor vádat hoz fel Tareck El Aissamivel szemben. "A hatalom és a befolyás nem védelmezi meg azokat, akik törvényellenes cselekedeteket követnek el" - írta John E. Smith, a pénzügyminisztérium külföldi vagyonokkal foglalkozó hivatalának vezetője. Leszögezte: a minisztérium továbbra is elsődleges feladatának tartja, hogy megtagadja a törvénytelen úton szerzett vagyontárgyak elhelyezését az Egyesült Államokban és a visszaéléseket az amerikai pénzügyi rendszerrel.

Nem most kezdte

A pénzügyi tárca közleménye leszögezi azt is, hogy a január elején hivatalba lépett venezuelai alelnök már korábbi politikai tisztségei betöltésekor is részt vett a kábítószer-kereskedelemben: amikor kormányzó volt, vagy amikor a belügy-, illetve az igazságügyi minisztériumban dolgozott. El Aissami "megkönnyítette a Venezuelából induló kábítószer-szállítmányok úját" - olvasható a közleményben. Ez például azt jelentette, hogy repülőgépeket biztosított a kábítószer kiszállításához az országból. Az ezer kilogrammon felüli szállítmányokat, valamint a Mexikóba és az Egyesült Államokba irányuló küldeményeket ráadásul személyesen ő felügyelte.

Az amerikai illetékesek felhívják a figyelmet arra, hogy a venezuelai alelnök védelmet biztosított ismert drogkereskedőknek, köztük Walid Makled García venezuelai vagy Daniel Barrera Barrera kolumbiai drogbárónak. Az amerikai pénzügyminisztérium szankciókat foganatosított El Aissami egyik közeli munkatársa, Samark López Bello üzletember ellen is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
Makro / Külgazdaság Hiába szedett be sokkal többet a magyar állam – még sokkal többet költött
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 12:33
Itt vannak a részletes adatok a költségvetés november végi helyzetéről.
Makro / Külgazdaság Fordul a kocka a benzinkutakon keddtől
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 11:27
Most az autósok másik csoportja örülhet.
Makro / Külgazdaság Itt van, mekkorát ütött Trump a német autóiparon – nagyot
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:44
Fellendülésre pedig nem érdemes fogadni.
Makro / Külgazdaság Döntött egy svájci bíróság: az egész világon aggódhatnak a multik
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 10:29
Precedensértékű lehet az ítélet.
Makro / Külgazdaság Megvétózhatta volna Ukrajna hitelét Orbán Viktor – meglepő, ki beszélte le erről
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 08:37
Félrehívták egy kicsit az uniós csúcs sorsdöntő pillanataiban.
Makro / Külgazdaság Ilyen még soha nem történt a magyar kereskedelemben
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 07:47
Csökkent a terminálok száma – de miért?
Makro / Külgazdaság Mélypontok közelében tántorog a jen
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 06:19
Hiába volt a kamatemelés?
Makro / Külgazdaság Olyan történt a Penny, a Lidl, és az Aldi üzleteiben, amit idén még nem tapasztaltunk
Kollár Dóra | 2025. december 22. 05:37
Árcsökkenést tapasztaltunk a diszkontokban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG