2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Tabutémát feszegetnek uniós cégvezetők: mégiscsak kéne orosz gázt venni?

A Reuters cikke szerint vezető uniós cégek vezetői feszegetik a kérdést, hogy miként lehetne visszatérni az orosz gáz vásárlásához a trumpi intézkedések keltette gazdasági vihar közepette.

Mivel úgy tűnik, az amerikai kormányzat az európai energiaellátást is hajlandó lehet az Európai Unió zsarolására felhasználni, Európa szorult helyzetbe kerülhet.

A Katarral folytatott, további cseppfolyósított földgáz (LNG) vételéről szóló tárgyalások ugyanis holtpontra jutottak, máshonnan pedig az európai vásárlók nem tudnak nagyobb mennyiségben földgázt beszerezni.

A francia Engie energiacég ügyvezető alelnöke,  Didier Holleaux azt mondta a Reutersnek adott interjújában, hogy

„ha létrejön egy észszerű béke Ukrajnában, visszamehetnék az évi 60, talán 70 milliárd köbméteres mennyiségekre”.

A TotalEnergies francia olajipari óriáscég vezetője, Patrick Pouyanne pedig arra figyelmeztetett, hogy Európa nem válhat túlságosan függővé az amerikai LNG-től, hanem diverzifikálni kell a beszerzési útvonalakat.

„Európa soha nem fog visszatérni a háború előtti, 150 milliárd köbméteres orosz gázimporthoz, de fogadnék talán 70 milliárd köbméterre”

- mondta Pouyenne.

A német InraLeuna, Németország egyik legnagyobb vegyipari parkját üzemeltető cégének vezetője, Christof Günther pedig így fogalmazott:

„Súlyos krízisben vagyunk, és nem tudunk várni. A csővezetékek újranyitása nagyobb mértékben csökkentené az árakat, mint bármilyen állami támogatás.”

Azt azonban mindenki elismeri, hogy ez jelenleg „tabu” téma, az ukrán DTEK gázipari magáncég vezetője pedig arról beszélt, hogy „reménykedik benne”, hogy az európai politikusok „megtanulták a leckét”, mit is jelent Oroszországgal üzletelni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Élő beszélgetés László Csabával – a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 15:16
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Nagyon bejött az elektromos fordulat az Audinak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 11:16
Az elektromos modellek megrendelései mintegy 58 százalékkal ugrottak meg.
Makro / Külgazdaság Közel háromszorosa a román infláció a magyarnak
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 10:42
Decemberben 9,69 százalékkal nőttek a fogyasztói árak Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem elég, hogy csúsznak az utak, még a dízel is drágább lesz
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 09:46
A benzin nem drágul legalább.
Makro / Külgazdaság Válságot hagy maga után Lázár János
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 08:30
Bár úgy tűnt, a miniszteri teendőit az áprilisi választásokig már nem ellátó politikus által irányított építőipar szeptemberben és októberben kikerült a negatív spirálból, novemberben jött a feketeleves.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezheti élőben László Csabát! Ma délután fél 4-kor a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 14. 07:54
A volt pénzügyminiszter lesz a vendége a Klasszis Média immár 6. évfolyamába lévő egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A Fed célja fölött megakadt az amerikai éves infláció: 2,7 százalék volt decemberben is
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 16:40
Az Egyesült Államokban az elemzői várakozásoknak megfelelően az előző havival azonos, 2,7 százalék volt az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme decemberben az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics kedden közzétett adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Az olcsó energia sem tudott segíteni a magyar gazdaságnak
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 12:45
A magyar gazdaság 2025-ben is gyenge, nagyjából 0,5 százalékos növekedést érhetett el, ami folytatása az elmúlt évek stagnálásának. Pedig a kormány egyik korábbi magyarázata, ami a magas energiaárakat okolta, szerencsére tavaly már nem állta meg a helyét.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton egyik szeme sírhat, a másik nevethet
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 08:30
Bár az infláció tizennégy hónapja nem volt olyan alacsony, mint decemberben, ez az egy évvel korábbi magas bázisnak tudható be, novemberhez képest például már nagyobb lett. És a 2025-ös 4,4 százalékos pénzromlás is meghaladta a 2024-es 3,7 százalákosat.
Makro / Külgazdaság Aldi-igazgató: Az árrésstop indokolatlan, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt
Vámosi Ágoston | 2026. január 13. 05:43
A plázastop megnehezíti az új boltok építését, többek között ezért nincs Aldi a XII. kerületben, Veresegyházon, vagy Százhalombattán – mondta az üzletlánc országos ügyvezető igazgatója, Bernhard Haider a Privátbankárnak. A mínuszos 2023-as év után 2024-ben közel háromszorosára nőtt a veszteségük, az igazgató pedig arról beszélt, a nagy láncok többsége tavaly veszteséges volt, mert tovább nőttek a terheik. Kevesebb az akció, de a vaj árát több mint felével csökkentették tavaly. Azt is megkérdeztük, miért nincsenek önkiszolgáló kasszáik, és ismét ott lesznek-e a Szigeten.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG