3p

Szlovákiában újabb országos tesztelés kezdődik, egyúttal az eddigieknél szigorúbb korlátozásokat vezetnek be a koronavírus-járvány megfékezése érdekében - jelentette be vasárnap esti sajtóértekezletén Igor Matovic miniszterelnök.

A tömeges tesztelés hétfőn indul - mondta el Matovic a kormány rendkívüli ülését követően. "Úgy döntöttünk, hogy a kijárási korlátozások és a tömeges tesztelés ideális kombinációját választjuk" - hangsúlyozta a kormányfő.

A legfontosabb szigorítás, hogy a tömeges tesztelést követő tizenkét napos időszakban csak negatív teszteredmény birtokában lehet majd munkába menni, a többieknek otthon kell maradniuk. Mostanáig a munkába járás az egyike volt a kijárási tilalmak alól felmentést adó általános kivételeknek.

Negatív teszteredmény nélkül sem kirándulni, sem postára menni nem lehet majd.

Emberek várakoznak koronavírus-tesztre Pozsonyban 2020. október 31-én. EPA/JAKUB GAVLAK
Emberek várakoznak koronavírus-tesztre Pozsonyban 2020. október 31-én. EPA/JAKUB GAVLAK

Marek Krajcí egészségügyi miniszter elmondása szerint az "önkéntes" alapú tömeges tesztelés a tervek szerint január 26-ig tart. A negatív Covid-teszttel nem rendelkezőkre vonatkozó kijárási korlátozások pedig január 27-től várhatóan február 7-ig lesznek érvényben, s ezeket csak akkor oldják fel hamarabb, ha a kórházban ápolt Covid-betegek száma 2500 alá esik.

A vasárnap közölt adatok szerint jelenleg 3067 embert ápolnak a szlovákiai kórházakban koronavírusos megbetegedéssel, számuk decembertől folyamatos emelkedést mutat. A járványban eddig elhunytak száma a hét végére 3474-re emelkedett.

A négypárti szlovák koalíció a múlt héten képtelen volt megállapodni az újabb járványellenes intézkedések csomagjáról, médiajelentések szerint elsősorban az országos tesztelés hasznosságáról a kormányon belül zajló vita miatt.

Az 5,5 milliós Szlovákia tavaly novemberben nagy nemzetközi feltűnést keltett azzal, hogy tömeges tesztelésre hívta szinte minden 10 év feletti lakosát. A miniszterelnök kezdetben azt gondolta, hogy ez alternatívája lehet a gazdaságot bénító szigorú korlátozó intézkedéseknek, utóbb azonban elismerte, hogy közben egyre nőtt a járványkórházak túlterhelődésének veszélye.

A Szlovák Orvosi Kamara (SLK) és más egészségügyi szervezetek bírálták az egészségügyi rendszer forrásainak értelmetlen felhasználását, azzal érvelve, hogy a többségükben egészséges emberek tömeges tesztelése csak további terheket rak az amúgy is túlfeszített rendszerre.

Marián Kollár, a kamara elnöke csütörtökön a TASR hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett: a jelenlegi szlovákiai helyzetben a koronavírus elleni harc eszköze inkább a korlátozások fenntartása, illetve a járványfészkekben megvalósított tesztelés kombinációja lehet, közben pedig az oltási kampány előkészítésére kellene összpontosítani az erőket.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem lesz boldog, aki szerdán tankol
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 11:19
Újra jönnek a 600 feletti árak?
Makro / Külgazdaság Kilencszeresen lepődtek meg az elemzők Németországban
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 10:26
Az autóipar villantotta a legnagyobbat.
Makro / Külgazdaság Éledezik a brit autópiac is, de mit vettek a vásárlók?
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 09:11
Éves szinten és az előző hónaphoz képest is nőttek az eladások – de nem minden hajtásláncot szerettek a britek.
Makro / Külgazdaság Nagy durranással indulhat a NATO-csúcs Ankarában
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 08:59
Több tízmilliárd dollárral igyekeznek meglágyítani Trump szívét az európai tagállamok vezetői.
Makro / Külgazdaság Varga Mihályéknak lesz igazuk? Ismét csökkent az infláció Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 08:30
A fogyasztói árak átlagosan 1,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos hónapi értékeket.
Makro / Külgazdaság Ömleni fognak az uniós milliárdok, de készen állnak a cégek rá?
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 07:11
Nagy lehetőségek az építőiparban, de ki is kellene használni ezeket.
Makro / Külgazdaság Vitték a Tisza-kormány első devizakötvényét, mint a cukrot, 3 milliárd euró a zsákban
Privátbankár.hu | 2026. július 7. 06:56
2032-ben és 2037-ben fizetjük vissza.
Makro / Külgazdaság Rengeteg tennivalója lesz a kormánynak az MNB-s alapítványokkal: itt a friss konvergenciajelentés 
Herman Bernadett | 2026. július 7. 05:43
Az Európai Bizottság legfrissebb, 2026-os konvergenciajelentése szerint édeskevés volt az a néhány jogszabályváltozás, amelyet az év elején elfogadtak a Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) kapcsolatban. Az új kormánynak és azon belül a Pénzügyminisztériumnak sürgős törvényalkotási feladatai lesznek ezen a területen is.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen csapást vihetett be Ukrajna Oroszországban
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 17:46
A határtól messze találtak el egy célpontot.
Makro / Külgazdaság Pénteken jöhet jó hír a Magyar-kormány számára
Privátbankár.hu | 2026. július 6. 15:47
Az EU-s pénzügyminiszterek üléséről jöhet jó hír.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG