2p

Az Európai Unió külügyminisztereinek informális tanácskozása zajlik tegnap óta Prágában, és ma a háború kérdéseivel foglakoztak az ország képviselői. Ennek kapcsán tett egy fontos bejelentést Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon.

Fontos bejelentést tett Prágában Szijjártó Péter az energiaellátás tekintetében. Mint mondta, Magyarországon jól állunk a földgáztárolók feltöltésében, fogyasztásarányosan 36,5 százalék fölé mentünk már, ami az Európai Unió által előírt elvárás felett van. Ehez képest Európában az átlagos földgázfeltöltöttség 21,4 százalék. Ugyanakkor a magyar kormány célja a maximális energiabiztonsági ellátásnak az elérése, hogy biztosítsuk, hogy se a most, se a következő télen emberek ne kerüljenek olyan méltatlan helyzetbe, hogy ne tudjanak fűteni, meleg vizet használni, vagy főzni.

Plusz gázt vásárol Magyarország Oroszországtól. Fotó: Facebook
Plusz gázt vásárol Magyarország Oroszországtól. Fotó: Facebook

Emellett arról is gondoskodni kell, hogy a magyar gazdaság működőképes maradjon, ne okozzon munkabeszüntetést vagy elbocsátásokat. Ezért is döntött a kormány úgy, hogy a már leszerződött mennyiségeken felül plusz gázvásárlásokat céloz meg. 

"Ezért is jártam a nyár első felében Moszkvában, hogy a már megkötött hosszútávú gázvásárlásokon túl a Gazpromtúl újabb mennyiségeket is vásárolhassunk. Megtörtént a megállapodás, alá is írtuk, hogy további gázmennyiségek érkeznek a szeptemberi és az októberi hónapban. Napi 5,8 millió köbméterre emeli a Gazprom a plusz szállítás maximális mértékét, mégpedig a déli szállítási útvonalon, Törökországon, Bulgárián és Szerbián át. Augusztusban napi  2,6 millió köbméter volt a pluszmennyiség" - jelentette be Szijjártó Péter.

Ma arról is tárgyaltak a külügyminiszterek, hogy egyes tagállamok felvetették az Oroszország elleni  vízumtilalmat. Ebben nincs egyhangúság, nem lesz általános vízumtilalom egyelőre, ugyanakkor az Európai Unió felmondja a vízumkönnyítést Oroszországgal. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A német munkanélküliség a vártnál kevésbé nőtt, de magasan maradt
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 11:35
A munkaerő-kereslet továbbra is lassul, ami a munkaerőpiac lassú fellendülését és a lendület tartós hiányát jelzi.
Makro / Külgazdaság Mintha egész Győrt elnyelte volna a föld – nagyot zuhant a munkaképes korúak száma a háború kitörése óta
Csabai Károly | 2025. november 28. 10:34
Ez is következik a péntek reggel közzétett foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokból. A Nemzetgazdasági Minisztérium és a hazai makrogazdasági elemzők gyorsértékeléséből szemezgettünk.
Makro / Külgazdaság Azért a Karmelita kapott egy gyógyírt is
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 08:45
Bár a foglalkoztatottsági adatok nem lettek fényesek, a termelőiár-index tizenhárom hónapja nem látott alacsony szintet ért el.
Makro / Külgazdaság Nem örülhet Nagy Márton – esik a foglalkoztatottak száma
Privátbankár.hu | 2025. november 28. 08:30
2025 októberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 674 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 217 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Megvan a megállapodás! Januártól ennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 21:16
Sajtóértesülés szerint megegyeztek a felek. 
Makro / Külgazdaság Magyarország szembemegy az Európai Unióval
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 16:11
Javult a gazdasági hangulatindex az euróövezetben és az Európai Unióban novemberben az előző hónaphoz képest, miközben Magyarországon romlott – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) végleges adataiból.
Makro / Külgazdaság Körbeudvarolták Orbán Viktort Szabadkán
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:14
A miniszterelnök Aleksandar Vucic szerb elnökkel találkozott. 
Makro / Külgazdaság Az elemzői várakozásokat is túlszárnyalta a németek hangulata
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:11
A vártnál jelentősebben javult a GfK decemberre vonatkozó fogyasztói hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Irigykedve nézhetünk Horvátországra
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 14:08
Az idei harmadik negyedév sorrendben a 19. negyedév volt, amikor bővült a horvát gazdaság.
Makro / Külgazdaság Már a kormány is visszafogott, bemondta Nagy Márton, hogy mennyivel nőhet jövőre a gazdaság
Imre Lőrinc | 2025. november 27. 13:10
Jövőre 2-3 százalékos növekedéssel számol a kormány – jelentette be Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG