3p
A BBC legendás interjúműsorában beszélt a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felszólal az ENSZ-közgyűlés ülésszaka keretében az átfogó atomcsend szerződésről rendezett miniszteri konferencián. MTI Fotó: KKM

Magyarország szerint az illegális migráció nagyon komoly biztonsági fenyegetést jelent Európára, és a kormány óriási problémának tartja, hogy az Európai Unió már rögtön az elején nem tudta kezelni ezt a jelenséget - mondta Szijjártó Péter a BBC HardTalk című interjúműsorában.

A külgazdasági és külügyminiszter, aki az ENSZ-közgyűlés ülésszakán nyilatkozott, kijelentette: ennek már látszanak a következményei, több mint 1,5 millió illegális migráns lépett be az EU területére mindenféle ellenőrzés, szabályozás, vizsgálat nélkül, és ez elfogadhatatlan.

A kormány így oldaná meg

Szijjártó Péter szerint két lehetőség van: vagy arra biztatják a nagyon rossz körülmények között élő embereket, hogy Európába jöjjenek, vagy a segítséget juttatják el oda, ahol arra szükség van. A külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország egyértelműen a második megoldást pártolja.

A magyar kormány ennek megfelelően cselekszik, és azt mondja: Törökországot, Jordániát, Libanont és Irak kurd térségét az Európai Uniónak és a nemzetközi közösségnek a jelenleginél sokkal nagyobb pénzügyi segítségben kell részesítenie. Magyarország álláspontja szerint ugyanis az otthonaikból menekülni kényszerülőket ahhoz kell hozzásegíteni, hogy otthonukhoz a lehető legközelebb maradhassanak, mégpedig jó körülmények között - mondta Szijjártó Péter.

Arra a felvetésre, hogy Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa szerint a magyar gyakorlat alapján a menedékkérők, köztük gyerekek szögesdrótokkal körülvett konténerekben kénytelenek eltölteni hosszabb időt, Szijjártó Péter kijelentette: mindenkinek, köztük az ENSZ magas rangú tisztviselőinek is tiszteletben kell tartaniuk az európai szabályokat. A schengeni szabályrendszer alapján ugyanis az övezet külső határain fekvő országoknak kötelességük biztosítani, hogy határaikat kizárólag hivatalos határátkelő helyeken, megfelelő úti okmányokkal lehessen csak átlépni.

Rettenetes vádaskodás

Rettenetes vádaskodásnak nevezte az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának azt az állásfoglalását, hogy Magyarország a menekültekkel szembeni eljárással a nemzetközi jogból és az EU-jogszabályokból eredő kötelezettségeit is megsértette. Szijjártó Péter kijelentette: Magyarország minden nemzetközi normának és nemzetközi kötelezettségének eleget tett.

Azokat, akik vasútállomásokat foglaltak el vagy autópályákat torlaszoltak el, Magyarország arra szólította fel, hogy működjenek együtt a helyi hatóságokkal, azonosítsák és regisztrálják magukat az európai szabályozásnak megfelelően, és menjenek be a menekülteket befogadó táborokba, de ők elutasítottak minden együttműködést.

Arra a felvetésre, hogy Magyarország nem akar befogadni nem egészen 1300 menekültet, Szijjártó Péter kijelentette: 2015-ben Magyarország területén 400 ezer illegális migráns haladt át, és a magyar kormány azóta 800 millió eurót költött a schengeni övezet megvédésére, ehhez viszont zéró segítséget kapott az Európai Uniótól.

A miniszter szerint Magyarország komolyan veszi az Európai Unió Bíróságának végzését és az európai vezetők, köztük Angela Merkel német kancellár állásfoglalásait, de véleménye szerint az illegális migráció jelentette kihívást is komolyan kell venni, és az érzelmekre alapozott vita helyett racionális vitát kell erről folytatni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
Makro / Külgazdaság Magas szinten ragadt az infláció Romániában
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:11
Novemberben a fogyasztói árak 9,76 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, a ráta pontosan megegyezik az októberivel – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Nem szikrázott az ipar októberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:49
Az előző év azonos időszakához mérten 2,7 százalékkal mérséklődött, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal bővült az ipari termelés.
Makro / Külgazdaság Most aztán tényleg előveheti a legszélesebb mosolyát Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:30
Immár második hónapja nőtt ugyanis az építési és közlekedési miniszter által felügyelt ágazat éves szinten. Apró szépséghiba, hogy ehhez kellett az alacsony bázis.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen alacsony szintre esett az amerikai külkereskedelmi deficit szeptemberben
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 06:59
Az áruexport szárnyal, az import csak kisebb mértékben nőtt. Több mint öt éve látott szintre süllyedt a külkereskedelmi hiány.
Makro / Külgazdaság Új GDP-szám érkezett, negyedjére vajon eltalálják az elemzők?
Imre Lőrinc | 2025. december 11. 19:19
Idén már sorozatban a harmadik évben kellett csalódniuk az elemzőknek: az év elején várt érdemi GDP-növekedés helyett 0,5 százalék alatti bővülés jöhet csak össze idehaza 2025-ben. A pozitív oldalon az infláció és a forintárfolyam emelhető ki, ugyanakkor a külső környezetnek való kitettségünk szinte semmit sem változott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG