3p

A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.

Orbán Viktor szombati évértékelőjén a gazdasági intézkedések ismertetését azzal kezdte, hogy bejelentette a 100 új gyár programot, amely biztosítani hivatott a munkahelyeket.

A miniszterelnök bejelentette a gyerekek után járó adókedvezmény megduplázását. Az első lépés július 1-jén, a második 2026. január 1-jén lép életbe. Egy gyerek után 20 ezer, két gyerek után 80 ezer, három vagy több gyerek után 200 ezer forint lesz levonható a szülők adójából és járulékaiból. Ez több mint egymillió családot érint.

Bevezetik a két- és háromgyerekes édesanyák teljes életére szóló jövedelemadó-mentességét. A háromgyerekesek esetében 2025 októberétől, a kétgyerekeseknél pedig fokozatosan, 2026 januárjától lép életbe.

Orbán Viktor szerint ez világszinten egyedülálló intézkedés. Bár jelentős kiadással jár, a gazdasági növekedés, a vállalkozások támogatása és a teljes foglalkoztatottság fedezni fogja a költségeket. Úgy véli, a gyermeket nevelő szülőknek nem szabad anyagi hátrányba kerülniük azokkal szemben, akik nem vállalnak gyereket.

A családok támogatása mellett a kormányfő áttörést ígért az otthonteremtésben is. A meglévő programok – CSOK Plusz, falusi CSOK, lakásvásárlási áfa-kedvezmény, vidéki otthonfelújítási program – mellett április 1-jétől 5 százalékos lakáshitel-kamatplafon lép életbe. Új kollégiumi férőhelyek is épülnek a Diákvárosban.

Orbán Viktor így aposztrofálta a 2025-ös esztendőt
Orbán Viktor így aposztrofálta a 2025-ös esztendőt
Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

A 100 új gyár, az adócsökkentések és az otthonteremtési programok mellett a miniszterelnök szükségesnek tartott egy negyedik pillért: egy inflációellenes intézkedéscsomagot.

Korábban már bevezettek olyan, szerinte árletörő intézkedéseket, mint az árstopok, az árfigyelő rendszer és a kötelező akciók, miközben állítólag folyamatosan emelték a béreket. „Logikus gondolat, hogy az áremelkedések ellen magasabb fizetéssel lehet a legjobban védekezni. Ez általában igaz is, de nem mindig, és nem minden körülmények között elég. Itt és most például nem elég.”

Orbán szerint egyes alapvető élelmiszerek árát a kereskedők és áruházláncok jelentősen megemelték, így profitjuk is nőtt. „Idén januárban a tej 39 százalékkal, a tojás 35 százalékkal, az étolaj 11 százalékkallett drágább. Ez sok, sőt megengedhetetlen.”

Utasította Nagy Márton minisztert, hogy állapodjon meg a kereskedelmi láncokkal az áremelkedések megállításáról. „Szép szóval, de ha szép szóval nem megy, majd megy hatósági árakkal.” Ha ez sem elegendő, a kereskedelmi haszonkulcsot is korlátozzák.

A nyugdíjasokat Orbán szerint kiemelten érinti az élelmiszerinfláció, ezért a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek áfáját az év második felében visszatérítik számukra. „Az áfa-csökkentés leginkább a kereskedelmi láncok profitját növelné, ezért nem ezt választjuk. Az áfa-visszatérítés viszont biztosan azokhoz jut, akiknek szánjuk, ezért ezt fogjuk bevezetni.”

Az évértékelőről részletes beszámolót olvashat lapcsoportunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Velük lehet teljes Magyar Péter kormánya
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 16:41
Még négy miniszter személye nem ismert a tizenhatból. Jövő héten az ő kilétükre is fény derülhet.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor lemond a Fidesz-elnöki tisztéről és a parlamentbe se ül be?
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 14:27
Török Gábor politikai elemző osztotta meg az értesülését.
Makro / Külgazdaság Mibe fektetnek be a világsztárok?
Elek Lenke | 2026. április 25. 14:01
A külföldi hírességek bevételének csak egy részét teszik ki a gázsik és a reklámbevételek. Jövedelmi portfólióik között elsősorban kockázati tőkeprojektek, különféle étteremláncokba vagy kozmetikai márkákba való befektetések, valamint ingatlanok és újabban kriptovaluták szerepelnek.
Makro / Külgazdaság Nagy ugrás előtt a hazai üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 12:36
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő azt prognosztizálja, hogy jóval többet kell fizetniük a tankolásért azoknak, akik nem jogosultak a védett árakra.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nagy hiba lenne, ha megszorítana az új kormány és elkezdené az államadósságot csökkenteni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. április 25. 11:11
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense az április 23-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 96. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Az EU más intézmények kedvét is meghozta Ukrajna hitelezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 09:05
Naperőmű építését finanszírozza az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG