2p
Jelentős előrelépés történt az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti jövőbeli kapcsolatrendszerre vonatkozó politikai nyilatkozatot illetően, de a végleges megállapodást még nem sikerült tető alá hozni - közölte az Európai Bizottság egyik szóvivője Jean-Claude Juncker és Theresa találkozóját követően.

Az illetékes arról számolt be a mintegy kétórás egyeztetés után, hogy nagyon jó haladást sikerült elérni, a munka folytatódik, ami elemzők szerint azt jelenti, hogy az áttörésre még várni kell.

Szombaton folytatják

Theresa May bejelentette, szombaton visszatér a belga fővárosba, hogy további megbeszéléseket folytasson, többek között Junckerrel arról, miként zárhatják le a folyamatot olyan módon, amely minden fél érdekeinek megfelel.

Van még néhány kérdés, amelyet rendezni kell, azonban úgy gondolom, sikerült megfelelő irányokat mutatnunk a tárgyaló delegációinknak, hogy megoldják ezeket - mondta May a BBC-nek adott interjújában, hozzátéve, hogy a munka azonnali hatállyal megkezdődik.

Egyesek azt feltételezik, hogy a brit kormányfő az utolsó pillanatban bizonyos engedményeket akar kicsikarni az Európai Uniótól, amelyek segítenék az egyezmény londoni jóváhagyását, de valójában egyik félnek sincs nagy mozgástere módosításra.

Egy névtelenséget kérő diplomata ugyanakkor úgy vélekedett, hogy nem tervezték volna be a szombati tanácskozást, ha nem mutatkozna nagy esély a véglegesítésre.

Szakértők szerint az Európai Bizottságnak konzultálnia kell a bennmaradó tagállamok képviselővel a szövegről, enélkül még nem terjesztheti azt elő jóváhagyásra. A huszonhetek pénteken egyeztetnének a mintegy 20 oldalas nyilatkozat tervezetéről.

A csaknem 600 oldalas kiválási megállapodást és a jövőbeli EU-brit viszonyról szóló politikai nyilatkozatot vasárnapi rendkívül csúcsértekezletükön fogadhatják el az uniós tagállamok vezetői.

Bennfentes források szerint Angela Merkel német kancellár leszögezte, hogy csak akkor utazik vasárnap Brüsszelbe, ha készen áll az aláírásra váró egyezmény. Az EU-ban maradó huszonhetek pedig nyilvánvalóvá tették, hogy a rövidre tervezett délelőtti találkozón nem kívánnak már tárgyalni, sajtóhírek szerint épp ezért ebédet sem rendeltek az Európai Tanácsba.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási a baj, mindkét szuperhatalom kezdi bezárni a kapuit a németek előtt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 16:00
Jelentősen visszaesett a német áruexport 2025-ben az Egyesült Államokba és Kínába, amit az európai értékesítés és a szolgáltatásexport ellensúlyozott – derül ki a kölni székhelyű Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kedden publikált elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra Trump szerint megérhette ilyen sokat várni
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:30
Az Egyesült Államok gazdasága a vártnál gyorsabban nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Még be sem lépett, máris szárnyakat adott az euróövezet Bulgáriának
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 15:25
Javította Bulgária minősítési országplafonját a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a kedden Londonban bejelentett döntést Bulgária közelgő euróövezeti csatlakozásával indokolta.
Makro / Külgazdaság 140 ezer magyar már Ausztriában dolgozik, és lesz ez még több is
Kollár Dóra | 2025. december 23. 14:44
Októberhez képest minimálisan csökkent, de egy évvel ezelőtthöz képest enyhén nőtt a nyugati szomszédunkban dolgozó honfitársaink száma a legfrissebb ausztriai munkavállalási adatok szerint. A téli szezon pedig még csak most kezdődik igazán.  
Makro / Külgazdaság Sajnos egyelőre nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 11:25
Maradnak az eddigi árak.
Makro / Külgazdaság Elpárolgott a jegybanki Pallas Athéné Alapítvány vagyona
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 08:23
9 millió volt a jegybanki alapítvány kasszájában.
Makro / Külgazdaság 2025 a vámok éve volt: Trump miatt új gazdasági fogalmakkal kell ismerkednünk – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 23. 05:46
Az idei év egyik legmeghatározóbb globális gazdasági kihívását a Donald Trump által elindított és kiszélesített kereskedelmi háború jelentette. Az amerikai elnök áprilisban mindenkire ráijesztett az első vámtételek meghatározásával, de a kétoldalú tárgyalások elindulásával lecsillapodtak a kedélyek. A globális kereskedelem azonban már nem lesz ugyanolyan, mint Trump előtt volt. A Klasszis Podcast vendége Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatója.
Makro / Külgazdaság Benzinkúton éjszakáznak, holnap is tüntethetnek a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 19:35
A hétfői tüntetés este 8 óráig tart, de kedden visszatérhetnek Budapest útjaira a dudáló kamionosok. A kormánytól többek között azt követelik, hogy az útdíjat ne akkora mértékben emeljék meg, mint amiről Lázár János beszélt.
Makro / Külgazdaság Tavasszal üthet be a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 16:29
A tavaszi előrejelzési fordulóban javasolhatja az Európai Bizottság a Tanácsnak, hogy újabb szakaszba léptesse a túlzottdeficit-eljárást. Eközben a kormány a GDP 2,2 százalékának megfelelő pénzt osztogat el.
Makro / Külgazdaság Ötven kamiont beengednek a Hősök terére, de merre indulnak a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. december 22. 15:01
Hétfőn délután megérkezett a Hősök terére a kamionos tüntetés konvoja. A térre azonban a rendőrség csak ötven járművet enged be, a többiek másfelé indulhatnak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG