3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Összegyűjtöttük az orosz-ukrán háború elmúlt óráinak legfontosabb fejleményeit.

  • Ukrajna arra utalt, hogy ő áll a megszállt Krím-félszigeten végrehajtott rejtélyes és pusztító csapások sorozata mögött, amelyek megsemmisítették az orosz csapatok ellátására használt kulcsfontosságú vasúti csomópontot és egy katonai légibázist. A jelek szerint kedden több robbanás is megsemmisített egy orosz lőszerraktárt és egy elektromos alállomást a frontvonaltól körülbelül 200 kilométerre az ukrán erőkkel. Oroszország a szabotőröket okolta a robbanássorozat megszervezéséért.
  • A krími támadásokhoz hasonló „következő két-három hónapban” még több támadás történhet az oroszok által megszállt Krím-félszigeten– mondta Volodimir Zelenszkij egyik legfontosabb tanácsadója a Guardiannek adott exkluzív interjújában, utalva az utóbbi napok katonai akcióira. Mikhajlo Podoljak azt mondta, hogy Ukrajna ellentámadásba kezd, amelynek célja „káosz létrehozása az orosz erőkben” azáltal, hogy a megszállók utánpótlási vonalait mélyen megszállt területekre összpontosítja.
  • Ukrajna, Törökország és az ENSZ vezetői csütörtökön Lvivben tárgyalnak a gabonaexport-megállapodásról. António Guterres ENSZ-főtitkár, Volodimir Zelenszkij és Tayyip Erdogan török ​​elnök is megvitatja „a konfliktus politikai megoldásának szükségességét”, valamint az orosz irányítású zaporizzsjai atomerőmű helyzetét – közölte Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője.
  • Az ukrán nukleáris üzemeltető egy általa "példátlan" kibertámadásról számolt be a honlapján, de közölte, hogy működését nem zavarták meg. „2022. augusztus 16-án az orosz invázió kezdete óta a legerősebb kibertámadás történt az Energoatom weboldala ellen” – mondta az üzemeltető, hozzátéve, hogy „orosz területről támadták meg”.

Romos ház előtt egy férfi Kramatorszkban 2022. augusztus 16-án, miután orosz rakétatámadás érte a Donyecki területen fekvő várost. Fotó: MTI/AP/David Goldman
Romos ház előtt egy férfi Kramatorszkban 2022. augusztus 16-án, miután orosz rakétatámadás érte a Donyecki területen fekvő várost. Fotó: MTI/AP/David Goldman

  • Észak-Korea és Ukrajna oroszok által támogatott szeparatista donyecki régiója „egyformán előnyös kétoldalú együttműködést alakít ki” – jelentette ki Denis Pusilin donyecki vezető Kim Dzsong Unnak írt levelében az észak-koreai állami média szerint.
  • Szíriában kötött ki kedden az első gabonaexport-egyezmény értelmében Ukrajnából induló hajó – derült ki egy szállítói forrásból és a műholdadatokból. Ukrajna kikötőit elhagyta egy másik hajó is, amely az Afrikába tartó élelmiszersegély első rakományát szállította.
  • Az orosz védelmi minisztérium óva intette Nagy-Britanniát az orosz terület felett tervezett kémrepüléstől, mondván, hogy légiereje parancsot kapott a behatolás megakadályozására. A minisztérium közölte, hogy az Egyesült Királyság értesítést küldött egy RC-135-ös felderítőgép tervezett repüléséről egy olyan útvonalon, amely részben orosz terület felett halad át. „Szándékos provokációnak tekintjük ezt az akciót” – közölte a minisztérium.
  • Finnország bejelentette, hogy szeptember 1-jétől a jelenlegi tíz százalékára csökkenti az oroszoknak kiadott vízumok számát, miután az orosz turisták az országot az európai nyaralóhelyek kapujaként használják. Finnország is csatlakozik a balti államokhoz abban, hogy közösen javasolják az EU-nak az Oroszországgal kötött vízumkönnyítési megállapodásának megszüntetését, amely megkönnyíti és olcsóbbá teszi az oroszok számára az EU-ba és az EU-n belüli utazást - mondta Pekka Haavisto külügyminiszter.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nekiment a K&H Bank elemzőjének
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 09:42
A kormányfő szerint beálltak a bankok a Tisza párt mögé, ezért kritizálják a gazdaságpolitikáját. 
Makro / Külgazdaság Vidéken alig épült idén új lakás az országban
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 08:30
Budapest után a legtöbb új lakást Siófokon adták át.
Makro / Külgazdaság Nehéz helyzetbe kerülhet Orbán Viktor, ha betartja Donald Trump, amit mondott
Király Béla | 2025. november 4. 05:44
Az amerikai adminisztráció szeretné tárgyalóasztalhoz kényszeríteni az oroszokat, ennek érdekében az egyik legfontosabb bevételi forrásukat, a gáz- és olajeladást korlátoznák. Ráadásul Donald Trump hétvégi megszólalása szerint nem fog Orbán Viktornak mentességet adni, így a szankció belátható időn belül a jelentős importkitettsége miatt Magyarországot is érinti. A magyar és az amerikai vezető pénteki találkozóján így már az is fontos eredmény lenne, ha Trump haladékot adna.
Makro / Külgazdaság A következő kormányra nehezedik a mostani osztogatások súlya – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. november 3. 19:01
Az elmúlt években összességében tapodtat sem mozdult a magyar gazdaság, 2025 végén a 2021-es szinten állhat. A választási évre fordulva már most is láthatunk egy 1500 milliárd forintnyi költségvetési többletkiadást, ami a jövőbeli, még nem ismert osztogatásokkal együtt akár a duplájára is ugorhat. Ennek az igazi terhei a következő kormányzati ciklusban csapódhatnak le, ami – bárki is nyeri a választásokat, kiigazításokat, megszorításokat hozhat magával 2026 áprilisa után – hangzott el a Klasszis Podcastban legújabb adásában, aminek vendége Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt.
Makro / Külgazdaság Drágán meg fogjuk fizetni a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 17:12
A választási ígéretek között az elmúlt hetekben a legfontosabb a 14 havi nyugdíj volt. A kormány tagjai ugyan óvatosak ennek bevezetése kapcsán, ami egyébként indokolt is – mondta el kollégánk, Király Béla a Trend FM hétfői adásában. A jövő évi költségvetésben ugyanis mára korábbi ígéretekre sincs forrás.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy ezt a tejet érdemes inni
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:45
A kutatók bebizonyították, hogy az alacsony vagy a magasabb zsírtartalmú tej egészségesebb.
Makro / Külgazdaság Az elemzőket is meglepte, ami Svájcban történt
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 13:25
Szeptemberben éves és havi összevetésben egyaránt a vártnál gyorsabban nőtt a kiskereskedelmi forgalom Svájcban – derült ki a svájci szövetségi statisztikai hivatal, a Bundesamt für Statistik által közzétett adatokból.
Makro / Külgazdaság Újabb figyelmeztetést kapott a kormány arról, hogy nem állnak jól a dolgok
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 09:00
A száz hazai feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetőjének megkérdezésén alapuló októberi index a szeptemberinél alacsonyabb lett.
Makro / Külgazdaság Országon belül tartaná Trump a legfejlettebb mesterségesintelligencia-chipeket
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 07:51
Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy az Nvidia legújabb mesterséges intelligencia (MI) chipjeit, a Blackwell-sorozatot kizárólag amerikai vállalatok számára engedné értékesíteni, míg Kína és más országok nem juthatnának hozzá a legfejlettebb technológiához.
Makro / Külgazdaság Idén még növeli az olajkitermelést az OPEC+
Privátbankár.hu | 2025. november 3. 06:16
Az OPEC és a vele szövetséges olajtermelő országok, az úgynevezett OPEC+ csoport vasárnap bejelentették, hogy 2025 decemberében napi 137 ezer hordóval (bpd) emelik olajkitermelésüket, majd 2026 januárjától márciusig szüneteltetik a további növeléseket – közölte a szervezet bécsi központja az online megtartott ülés után.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG