3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Mintegy másfél hónap alatt több mint 320 ezren írták alá Szlovákiában azt a népszavazás kiírását támogató petíciót, amelynek kezdeményezői az Eduard Heger vezette kormány azonnali menesztését, valamint az alkotmány egy részének módosítását szeretnék elérni.

A TASR szlovák közszolgálati hírügynökség a petíciós bizottság megerősítésére hivatkozva hétfőn azt jelentette, hogy az aláírásgyűjtést a legerősebb szlovák ellenzéki párt, a Robert Fico vezette Irány kezdeményezte, több más ellenzéki párt is támogatásáról biztosította.

"A népszavazás az egyetlen lehetőség, amely Szlovákiában az emberek számára megmaradt arra, hogy érdemben hangot adjanak a kormánnyal szembeni elégedetlenségüknek, s távozásra szólítsák fel" - írták korábbi állásfoglalásukban a petíció kezdeményezői.

A négypárti szlovák kormánykoalíció második legkisebb pártja, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) egy ideje már a koalíciós szerződés átdolgozását és nem utolsó sorban a legerősebb koalíciós pártot, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalmat vezető Igor Matovic pénzügyminiszternek a kabinetből való távozását követeli, amit az OLaNO elutasít. Az SaS korábban jelezte, ha feltételei nem teljesülnek, miniszterei elhagyják a kormányt, a napokban pedig bejelentették, hogy összeállították a csapatot, amely a koalíciós szerződés újraírásáról tárgyal majd.

Ki lesz az úr Pozsonyban? Fotó: depositphotos
Ki lesz az úr Pozsonyban? Fotó: depositphotos

Erre Eduard Heger kormányfő úgy reagált, hogy az SaS bejelentette: eldöntötte, hogy bedönti a kormányt. Az aktuális ellenzéki petíció előzménye, hogy tavaly egy - ugyancsak az Irány által kezdeményezett - petíciós akcióban mintegy 600 ezer aláírás gyűlt össze egy előrehozott választásokat célzó népszavazás kiírására.

A népszavazásra azonban nem került sor, mivel Zuzana Caputová államfő úgy döntött, hogy azt nem írja ki, miután az ő beadványa alapján az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel összeegyeztethetetlennek minősítette a népszavazás kérdéseit. A vonatkozó szlovák jogszabályok szerint a népszavazás kiírásához 350 ezer támogató aláírásra van szükség, ezt a petíció kezdeményezői augusztus közepéig szeretnék elérni, azt tervezve, hogy a referendumot egy időpontban lehessen megtartani az október 29-re kiírt - az idén először egy időpontban megvalósuló - helyhatósági és megyei választásokkal.

A petíciós bizottság hétfői közlése szerint naponta átlagosan ezer-négyezer aláírást tartalmazó petíciós ív érkezik a központjukba, ez az információ azt valószínűsíti, hogy a megfelelő számú aláírás különösebb nehézség nélkül összegyűlhet. Szlovákia történetében eddig nyolc alkalommal került sor népszavazásra, de ezek közül a megköveteltnél (legalább 50 százalék és egy szavazat) alacsonyabb részvételi arány miatt csak egy lett érvényes, a 2003-ban az ország európai uniós csatlakozásáról tartott népszavazás, amelyen a szavazásra jogosultak 52 százaléka vett részt.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 250 ezer tonna olajat ad kölcsön a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 06:28
Felszabadítják a stratégiai tartalékot, de augusztusig vissza is kell pótolni.
Makro / Külgazdaság Rendkívüli ülést tart az Európai Bizottság egy csoportja a magyar kormány lépése miatt
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 18:02
A magyar és a szlovák kormány leálíltotta a dízelszállítást Ukrajna felé. Bár Ukrajna importjának csak kis részét adja a két ország, az Európai Bizottság összehívta az olajkoordinációs csoportot.
Makro / Külgazdaság Nagyot ugrott csütörtökön az európai gázár, a Brent is emelkedik
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 16:13
A szerdai záróértékhez képest 7,89 százalékkal emelkedett az európai gázár a TTF holland gáztőzsdén. A Brent olaj ára is hordónként több mint 1 dollárral emelkedett csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Európai elfogatóparancs alapján keresik a Magyarországon élő lengyel expolitikust
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 14:21
Marcin Romanowski mellett a korábbi igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is Magyarországtól kapott menekültstátuszt. Mindkettejüket több bűncselekménnyel gyanúsítják.
Makro / Külgazdaság Elárulta a minisztérium, melyik vonallal kezdik a HÉV-felújítást
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:51
Nem akar hannoveri villamosokat látni a HÉV-ek helyén az Építési és Közlekedési Minisztérium, ezért új járműveket szereznek be. 
Makro / Külgazdaság Áramot és gázt sem adna többet Ukrajnának a magyar kormány – politikai döntés miatt áll a Barátság?
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 13:05
Minden lehetséges válaszlépést fontolóra vesz a kormány, úgy tudják, bármikor újraindíthatná az olajvezetéket az ukrán vezetés – hangzott el a csütörtöki Kormányinfón.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyerje a választásokat, nagyon erős bizonytalanság jöhet – mondja a Hold Alapkezelő alapítója
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. február 19. 10:03
Szabó László a február 18-ai élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 92. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Szép számot közölt Románia
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 08:52
Romániában 8 százalékkal nőtt 2025-ben az építőipari termelés – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Makro / Külgazdaság Csak erős forint kell, és megy minden, mint a karikacsapás
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 06:50
A forint euróval szembeni árfolyama az elmúlt időszakban folyamatosan erősödött; az elmúlt 11 hónapban a hazai fizetőeszköz 7,3 százalékkal értékelődött fel.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett az energiaügyi államtitkár a stratégiai kőolajkészletekről
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 19:22
Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára posztolta ki közösségi oldalán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG