1p
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kiss Péter kancelláriaminiszter és Szabó Pál, az ármegállapításért felelős szakminiszter 9,8 százalékos lakossági és 12 százalékos ipari gázáremelésről tárgyalt, amely októberben lép hatályba - írja a Népszabadság. A hétvégén már be is jelenthetik a döntést. És lesz még egy kör.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Kiss Péter kancelláriaminiszter és Szabó Pál, az ármegállapításért felelős szakminiszter 9,8 százalékos lakossági és 12 százalékos ipari gázáremelésről tárgyalt, amely októberben lép hatályba - írja a Népszabadság. A hétvégén már be is jelenthetik a döntést. És lesz még egy kör.

A lap csütörtöki számában arról írnak, hogy miközben az emelés mértéke elmarad az energiahivatal által javasolt 11 és 13,7 százaléktól, a rászorulóknak nyújtott árkompenzáció forintban meghatározott mértéke nem változik, így a rászorulóknak akár 10 százalék felett is lehet az  áremelkedés. Az októberi gázáremelés valamennyi hatósági fogyasztóra vonatkozó átlagos mértéke 11,5 százalék lesz. A növekedést a kormány az elmúlt hónapok drasztikus olajdrágulásával indokolja - írja a lap.

Előzmény:
Harminc százalékos lehet az idei gázáremelés
A lap úgy tudja: január elsején újabb gázáremelés várható, s ennek mértéke minimálisan maradhat el a mostaniétól. Az idén már háromszor volt gázáremelés. Legutóbb a közüzemi lakossági földgázárak átlagosan 9,9 százalékkal emelkedtek 2008. július 1-jén, a közüzemi nem lakossági végfelhasználói átlagár pedig 7,7 százalékkal nőtt. Akkor az áremelést elsősorban a kőolaj drágulásával indokolták. A szakma mintegy 12,5 százalékos végfogyasztói áremelést tartott volna szükségesnek.

Április elsejétől a lakosság számára 5,8, a nem lakossági fogyasztóknak pedig 5,2 százalékkal emelkedett a földgáz végfogyasztói ára, bár akkor a Magyar Energia Hivatal 13,5 százalékot tartott volna szükségesnek, ezt a gazdasági tárca szakmailag nem kifogásolta. Január elsejétől a lakossági földgázárak 5 százalékkal nőttek, míg a nem lakossági fogyasztóknak 4,3 százalékkal drágult a gáz. A földgáz, mint termék árképletében kilenc havi eltolódással szerepel a kőolaj világpiaci ára. Ennek alapján a második negyedévben még hordónként 82 dolláros olajár alapján számolt a közüzemi nagykereskedő, az E.ON Földgáz Trade Zrt. - közölte korábban a cég szóvivője. Akkor azt mondta: a harmadik negyedévben már 94 dollárral kalkulálnak.

A korábbi tájékoztatás szerint az E.ON Trade Zrt.-nek a múlt év végén még mintegy 35 milliárd forint korábbról felhalmozott olyan vesztesége volt, aminek be kell épülnie a végfelhasználói árba. A földgáz piaca jelenleg két részre oszlik: közüzemi és szabadpiacra. A lakosságnak 2007 nyara óta módjában áll a szabadpiacon is vásárolni földgázt. Csak a közüzemi piacon van hatósági ára a földgáznak, és a végfogyasztói ár esetleges változtatásra a jogszabály szerint negyedévente egyszer van lehetőség. Ugyanakkor a változtatás napját a jogszabály nem jelöli meg. A törvény szerint az árrendelet hatályba lépése előtt legalább 30 nappal ki kell hirdetni az árat. A lakosság széles körét érintő kérdésről lévén szó, az energia árának alakulását a végső döntés előtt a kormány általában megtárgyalja.

A gáz árának szociális támogatásáról 2007 októberében hozott kormányrendelet szerint négy jövedelmi kategóriában különböző mértékben járulnak hozzá a földgáz árához. A rászorultság alapja a nyugdíjminimum, ami 2008. január elsejétől havi 28.460 forint.

A szlovákok nem kérnek a gázáremelésből 
A forinton és az olajon áll vagy bukik az inflációnk
Olcsóbb a gáz, mi mégis többet fizetünk
Termelik a gázt Penészleken  

Népszabadság

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Élőben kapcsoljuk Mellár Tamást – a Klasszis Klub Live stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:15
A közgazdász, a KSH volt elnöke fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött az euróövezetből
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 14:39
Az euróövezetben és az Európai Unióban éves és havi szinten egyaránt csökkentek az ipari termelői árak decemberben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság A szebbik arcát vette elő az olasz infláció
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:22
Olaszországban az elemzők által vártnak megfelelő mértékben, 1,0 százalékkal, 2024 októbere óta a leglassabb ütemben nőttek a fogyasztói árak januárban éves összevetésben – derült ki az olasz statisztikai hivatal, az Istat szerdán közzétett előzetes adataiból.
Makro / Külgazdaság Több mint 4 milliárd forintba kerültek a magán CT/MR berendezések az államnak
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 13:03
Az utolsó képalkotó berendezéseket is megvette az állam a magánegészségügyi cégektől. Hiszen 2025. november 1-jétől csak állami intézményben végezhetőek ezek a vizsgálatok. 
Makro / Külgazdaság Van ok az örömre az euróövezetben, ha az inflációra néznek
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 12:23
Javult az adat.
Makro / Külgazdaság Fontos találkozót rendeznek pénteken, az olaj árfolyama gyorsan megindulhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:28
Pénteken tárgyalhat az Egyesült Államok Iránnal.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Mellár Tamástól – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:41
A Klasszis Média immár 6. évfolyamában járó egyórás élő adásának mai vendége a közgazdász, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) volt elnöke lesz. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Az orosz-ukrán háború dönti el, hogy mi lesz Trumpék indiai megállapodásából hosszabb távon
Imre Lőrinc | 2026. február 4. 05:44
Hosszú várakozás után végre kereskedelmi megállapodást kötött egymással az Egyesült Államok és India, ami Oroszország számára lehet a legrosszabb hír. Bár hosszabb távon nem valószínű, hogy India teljesen lemondana az orosz kőolajról, az egyezmény fontos jelzés lehet Vlagyimir Putyinnak, hogy átgondolja az orosz-ukrán háború folytatásával kapcsolatos álláspontját.
Makro / Külgazdaság Zuhan az orosz energiaexport, de Putyin egyelőre nem lassít Ukrajnában
Wéber Balázs | 2026. február 3. 18:40
Mimimum két évtizede nem volt olyan alacsony az olaj- és gázexportból származó bevételek aránya az orosz költségvetésen belül, mint tavaly. Ennek ellenére Putyinnak esze ágában sincs visszafogni a háborút, inkább adót emel és hozzányúl a Nemzeti Vagyonalap tartalékaihoz. Nagyító alatt ezúttal az orosz háborús költségvetés.
Makro / Külgazdaság Hogyan lesz ebből magyar gazdasági növekedés?
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 14:01
Miközben a magyar gazdaság stagnált, más régiós országokban szárnyalt a GDP. Úgy tűnik, a magyar gazdaság irányítói nem találják a megfelelő irányt. Többek között ezekről beszélt kollégánk, Király Béla az ATV Start műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG