2p

Az Egyesült Államok azonnali hatállyal lezárja határát a kubai, haiti és nicaraguai illegális bevándorlók előtt, de biztosítja a legális bejutást - jelentette be Joe Biden amerikai elnök csütörtökön. Azt is közölte, hogy a hétvégén felkeresi az illegális bevándorlás által leginkább sújtott texasi határszakaszt.

Joe Biden a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a venezuelai állampolgárokra ősszel bevezetett intézkedést terjesztik ki a Kubából, Haitiból és Nicaraguából érkezőkre. Ennek alapján az Egyesült Államok kétéves időtartamra vállalja, hogy az érintett országokból havonta 30 ezer embert - bevándorlási amnesztia alapján - beenged. Az elnök arra szólította fel az érkezőket, hogy ne próbálkozzanak az illegális határátlépéssel, hanem válasszák a legális utat, hogy bejussanak az Egyesült Államokba.

Joe Biden lazíthat az eddigi migrációs politikán. Fotó: Depositphotos
Joe Biden lazíthat az eddigi migrációs politikán. Fotó: Depositphotos

"Ez egy rendezett, biztonságos és emberséges eljárás, amely működik" - fogalmazott Joe Biden. Hozzátette, hogy aki törvénytelenül kísérli meg a határátlépést, jogosulatlanná válik a bevándorlási programban való részvételre. Az elnök azt is bejelentette, hogy vasárnap ellátogat a mexikói határra, és El Paso határvárosban találkozik a határőrizet vezetőivel, akikkel a határ védelméhez szükséges erőforrásokról is tárgyal majd. Joe Biden egy nappal később az észak-amerikai állam- és kormányfők csúcstalálkozóján vesz részt Mexikóvárosban.

A Venezuelából, Kubából, Haitiról és Nicaraguából érkező migránsok száma növekedett a legnagyobb mértékben az elmúlt év során. Csak novemberben több mint 82 ezer embert regisztráltak illegális migránsként a négy közép-amerikai és karibi államból.

Az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlók száma a 2022. szeptember 30-án zárult pénzügyi évben újabb történelmi csúcsra emelkedett: először haladta meg a kétmilliót. A mexikói határon 2,37 millió törvénytelen határátlépést regisztráltak a hatóságok. Az érkezők többségét az érvényben lévő jogszabályra hivatkozva mentességi alapon - regisztráció után - beengedték az országba. (MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter hallgatott az iskolaigazgatókra: nem az lesz az oktatásügyi miniszter, akire számítottak
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:34
Váratlan lépés: Magyar Péter Lannert Juditot jelölte az alakuló gyermek- és oktatásügyi minisztérium vezető pozíciójára.
Makro / Külgazdaság Kátyúmentesítés, leszámolás a gyorshajtókkal, új tarifarendszer: ez jöhet a Vitézy Dávid-érában
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 14:01
Megosztotta vízióit a közlekedési és beruházási miniszteri szék várományosa, Vitézy Dávid. A vasút mellett a közúti közlekedés is nagy szerepet kap a programjában, lecsapna az illegális gyorsulási versenyekre is. 
Makro / Külgazdaság Jászai Gellért új üzleteket szimatol
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:10
Az iráni háború által fenyegetett Egyesült Arab Emírségekben tárgyalt a magyar hadiipar egyik vezetője.
Makro / Külgazdaság Kiderült, miért zsarolhatta meg az MNB volt alelnöke az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:03
Simor András megkritizálta a Matolcsy György vezette jegybankot, ezért kellett mennie.
Makro / Külgazdaság Egyre kevesebb magyar dolgozik a friss adatok szerint
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:30
A munkanélküliek száma 219 ezer fő.
Makro / Külgazdaság Már a svájci jegybank sem a régi
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 08:18
Újra veszteséges lett a devizapiac pánikszobája.
Makro / Külgazdaság Brutálisan megdrágult a tengeri szállítás, vagyonokat kérnek a konténerhajóktól
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:09
Egyes hajók áthaladási foglalásáért a Panama-csatornán több mint egymillió dolláros (312 millió forint) díjat fizettek a közelmúltban árverésen – közölte csütörtökön a Panama-csatorna Hatóság, hozzátéve, hogy a szokatlanul magas árak inkább a kereslet ideiglenes emelkedését tükrözik, és nem tartós torlódást a csatornán.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Pogátsa Zoltánt – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Kína egy új, ötéves tervvel várja Trumpot, de vajon megvalósul-e a történelmi csúcs?
Imre Lőrinc | 2026. április 23. 14:31
Új, ötéves tervet hirdetett Kína, ami a nagyhatalmi versengés szempontjából az Egyesült Államok számára is jelzésértékű lehet. Ezt mintha Donald Trump is érezné, ugyanis nagy várakozásokkal tekint a kínai elnökkel tartandó pekingi csúcstalálkozója elé. Aminek az időpontja továbbra sem ismert, az Egyesült Államok ugyanis még mindig az iráni háborúval és a károk eltakarításával van elfoglalva.  
Makro / Külgazdaság A Mol is bejelentette: megtörtént, amire közel 3 hónapja vártak
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 14:15
Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság vezetéken Magyarországra és Szlovákiába – közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG