4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A külkereskedelmi forgalom második becslése jobb adatot mutat: 605 millió euró volt a többlet októberben.

A Központi Statisztikai Hivatal második becslése alapján 2015 októberben a kivitel volumene 9,5, a behozatalé 6,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét. Az aktívum 322 millió euróval nőtt 2014 októberhez viszonyítva.

A kivitel értéke 8,2 milliárd euró (2535 milliárd forint), a behozatalé 7,5 milliárd euró (2346 milliárd forint) volt, ami az egy évvel korábbi adatokhoz képest azt jelenti, hogy  az export 8,5, az import 4,4 százalékkal nőtt euróban kifejezve, a külkereskedelmi mérleg többlete pedig 322 millió euróval nőtt, és 605 millió eurót tett ki - az egyenleg értéke 2 millió euróval magasabb az első becslésben közölt értéknél.

Az idei évben októberig a kivitel értéke 75,8 milliárd euró (23 431 milliárd forint), a behozatalé 69,0 milliárd euró (21 336 milliárd forint) volt, az egy évvel korábbiakhoz képest a külkereskedelmi mérleg többlete 1,4 milliárd euróval nőtt, és 6,8 milliárd eurót tett ki.

Termékekre lebontva:

  • A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 15, a behozatalban 10 százalékkal emelkedett. A fő volumenhordozó közúti járművek forgalmát mindkét irányban erőteljes, egyötödnyi növekedés jellemezte. A bővülést elsősorban a különféle alkatrészek – főképp német relációból történő – behozatala, valamint a kész személygépkocsik leginkább kínai és német relációkba történő kiszállítása okozta. Az általános rendeltetésű ipari gépek importvolumene hatodával nőtt, többnyire az autóiparhoz kapcsolódó centrifugák és különféle szivattyúk keresletéből adódóan. Az energiafejlesztő gépek és berendezések (leginkább gépjárműmotorok) forgalmát erőteljes – az exportban egynegyednyi, az importban egytizednyi – emelkedés jellemezte. 10% körüli mér­ték­ben bővült a jelentős részarányú villamos gépek exportvolumene, valamint a híradástechnikai, hangrögzítő és lejátszó készülékek mindkét irányú kereskedelme - az utóbbi csoport importja zömmel mobiltelefonokból, exportja főleg tv-készülékekből állt. 

  • A feldolgozott termékek exportvolumene 4,1, importvolumene 10 százalékkal emelkedett. A vegyipari termékek között a legnagyobb súlyú gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek importjának volumene harmadával nőtt, ami jelentős részben az ázsiai országokból érkezett forgalom alakulásával magyarázható. A műanyag alapanyagok és az egyéb vegyi anyagok és termékek (nagyrészt növényvédő szerek) exportvolumene, illetve a műanyag termékek mindkét irányú forgalma a főcsoport átlagát meghaladó mértékben nőtt. Az autóipari vonatkozású termékkörök közül a készbőr, bőrgyártmány exportvolumene ötödével lett több. A lakossági fogyasztáshoz kapcsolódó ruházati cikkek és öltözékkiegészítők, továbbá az úti felszerelés, kézitáska mindkét irányú forgalma mintegy tizedével bővült.

  • Az energiahordozók importvolumene ötödével csökkent. Az energiahordozó-import közel felét kitevő kőolaj és kőolajtermék behozatala – a jelentős világpiaci árcsökkenés mellett – közel harmadával esett vissza, részben bázishatás következtében. A forgalom csaknem harmadát adó természetes és mesterséges gáz importvolumene több mint tizedével csökkent. A kisebb részarányú villamos energia behozatala 10 százalék feletti mértékben nőtt.

  • Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2,9, az importé 7,6 százalékkal emelkedett. A gabona exportvolumene – főként a kukorica növekvő kivitele miatt – több mint tizedével, importvolumene hatodával nőtt. A zöldségféle és gyümölcs importja – elsősorban az alma, a citrusfélék és a banán forgalomnövekedése miatt – hatodával nőtt. Több mint tizedével bővült az állati takarmány mindkét irányú kereskedelme, ami döntően az uniós tagállamokkal lebonyo­lított forgalom változásával magyarázható. Az élő állat importvolumene ötödével lett több, nagyrészt a baromfi- és a szarvasmarha-behozatal növekedéséből adódóan, exportvolumene mintegy 10 százalékkal emelkedett, jórészt a szarvasmarhafélék kivitele miatt. A kisebb részarányú dohány és dohányáru importvolumene ötödével nőtt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most már biztos: leáll Paks, asztalra került a kikapcsolási terv – újabb részletek
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 19:00
Magyar Péter miniszterelnök a Facebookon mondta el a részleteket, kemény lépésekkel készül a kormány.
Makro / Külgazdaság Füstfelhő Szentpétervár felett: külföldre menekülhet az orosz Amazon az ukrán dróncsapások elől
Wéber Balázs | 2026. július 30. 17:01
Kazahsztánban hozna létre raktárbázisokat a legnagyobb orosz online kiskereskedő cég, amelynek infrastruktúráját tucatnyi ukrán dróntámadás érte az elmúlt két hétben. A csapásokban több milliárd dollár értékű áru semmisült meg. Ukrajna célja a cég és az orosz bankrendszer bedöntése, és nem utolsósorban a háború elvitele az orosz átlagemberekhez.
Makro / Külgazdaság Rossz hír a németeknek, többet fizettek a boltokban júliusban
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 14:36
2,8 százalékra gyorsult az infláció júliusban.
Makro / Külgazdaság Akár már csütörtökön teljesen lekapcsolhatják a paksi atomerőművet
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 12:17
A Duna alacsony vízállása a leállás oka, a folyó kiszáradása jövő hétre csak súlyosbodni fog.
Makro / Külgazdaság Elárulták az elemzők, miért lassult a gazdasági növekedés a kormányváltás után
Imre Lőrinc | 2026. július 30. 11:57
Az új kormányzati struktúra felállása, a kevésbé költekező fiskális politika és a nagy állami beruházások felülvizsgálata is hozzájárulhattak ahhoz, hogy az idei második negyedévben lassult a magyar gazdaság növekedési üteme az év első három hónapjához képest.
Makro / Külgazdaság Republikon: 20 százalék a Fidesz-KDNP támogatottsága
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 11:21
A teljes népességre vetítve 58-20 az állás a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP között.
Makro / Külgazdaság Nagy átalakítás jön az iskoláknál, elveszíti irányító jellegét a Klebelsberg Központ
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 10:40
2027. január 1-től a Lannert Judit vezette Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium felel az iskolákért. A tankerületi igazgatói pozíciókra augusztus 20-tól lehet pályázni.
Makro / Külgazdaság Visszaesett a magyar energiahordozók exportja, de így is szép adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:40
Az export éves emelkedése több mint kétéves csúcsot döntött, a júniusi kivitel értéke közel 15 milliárd euró volt.
Makro / Külgazdaság Megjött a várva várt szám: kisebb csalódást okozott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:30
2026 második negyedévében (áprilistól június végéig) a magyar gazdaság teljesítménye 1,7 százalékkal meghaladta a 2025. második negyedévit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslésében. A mutató enyhén alacsonyabb az elemzői várakozások 1,8 százalékos átlagánál és az éves ütem a nyers adatok alapján megegyezik az első negyedévben látott növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Túl alacsony a Duna, a 3. blokk leállása után újabb korlátozást vezettek be az atomerőműnél
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 07:29
A Paksi Atomerőmű 2. blokkja is félgőzzel működik csütörtök reggel 7 órától.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG