3p

1956 óta nem gyártottak ilyen kevés autót Nagy-Britanniában.

A brit autógyártók és autókereskedők szövetségének (SMMT) csütörtökön ismertetett éves összesítése szerint 2021-ben 859 575 személyautót gyártottak Nagy-Britanniában, 6,7 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az SMMT hangsúlyozza, hogy legutóbb 1956-ban készült ennél kevesebb jármű a brit autógyárakban: abban az évben 707 594 személygépkocsit állított elő a brit autóipar.

A szakmai szervezet beszámolója szerint tavaly 61 353-mal kevesebb autót gyártottak Nagy-Britanniában, mint 2020-ban, pedig a brit autóipar a tavalyelőtti évben is súlyosan megszenvedte a koronavírus-járvány hatásait. Az SMMT csütörtöki összesítése alapján 2021-ben 34 százalékkal kevesebb autó készült a brit gyártóüzemekben, mint 2019-ben, a koronavírus-járvány előtti utolsó teljes évben.

Tavaly az exportra termelt autók száma 5,8 százalékkal, a brit piacra gyártott járműveké 10,6 százalékkal csökkent. A brit járműipar tavalyi termelésének 81,2 százaléka külföldre került, és a legnagyobb piac változatlanul az Európai Unió, annak ellenére, hogy Nagy-Britannia 2020 januárjában kilépett az EU-ból.

A SMMT csütörtöki jelentése szerint 2021-ben a brit autóexport 55 százalékát az EU-országok vették fel. Ez azt jelenti, hogy az unió részaránya még növekedett is a brit autóexporton belül, tavalyelőtt ugyanis a teljes kivitel 53,5 százaléka irányult a 27 EU-tagállam piacára. A brit EU-tagság két évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után 11 hónapig tartó átmeneti időszak kezdődött, amely alatt jórészt a kilépés előtti szabályozási rendszer maradt érvényben az unióval folytatott kereskedelemben.

Az átmeneti időszak 2020. december 31-én lejárt, de London és az Európai Unió az utolsó pillanatban, 2020 karácsonya előtt megállapodásra jutott egy szabadkereskedelmi egyezményről, amely vám- és kvótamentességet biztosít a kétoldalú áruforgalomban.

A brit gazdaságban jelenlévő gyártók közül tavaly a Honda szenvedte meg a leginkább a járvány hatásait: a japán konglomerátum brit üzeme 2021-ben 54 465 járművet állított elő, 21,53 százalékkal kevesebbet, mint 2020-ban. A legnagyobb cégek közül a Nissan nagy-britanniai termelése 16,7 százalékkal zuhant. Az Opellel jórészt azonos kivitelű, de más márkanevek alatt forgalmazott autókat gyártó Vauxhall brit üzemeiben 14,9 százalékkal kevesebb autó készült tavaly, mint két éve.

Az SMMT hangsúlyozza: a tavalyi visszaesés fő okai között volt a súlyos mértéket öltő félvezető-hiány, amelyet a világjárvány által feldúlt globális beszállítói hálózatok fennakadásai okoztak. A gyártókat emellett munkaerőhiány is sújtotta, tekintettel arra, hogy a koronavírus-fertőződések miatt rengeteg alkalmazottnak kellett elkülönítésbe vonulnia.

Ehhez járult még az is, hogy a zárlatok miatt az autókereskedések tavaly hónapokig zárva tartottak, és ez a mélybe nyomta a keresletet is - áll az SMMT csütörtöki beszámolójában.

A brit autógyártás 2020 áprilisában, a nagy-britanniai koronavírus-járvány első hullámának tetőzése idején érte el az abszolút mélypontot: abban a hónapban mindössze 197 személyautó készült Nagy-Britanniában, 99,7 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány? Erről is kérdezzük Pogátsa Zoltánt a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:53
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense április 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság 173 milliárdos búcsúajándékot hagy a kasszában az Orbán-kormány Magyar Péteréknek
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:43
Nagy érdeklődés mellett, alacsonyabb kamatszinteken keltek el az államkötvények a csütörtöki aukción, az ÁKK közel háromszor annyit adott el mint tervezett.
Makro / Külgazdaság Klebelsberg Központ : „Ha megkérdezik a véleményünket, elmondjuk”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:31
A Tisza kormány oktatási programjának egyik radikális pontja a Klebelsberg Központ felszámolása, ezért azt kérdeztük az intézménytől, hogyan látják az új iskolai tanévben betöltött szerepüket. 
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a dízel péntektől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:16
De mi lesz a benzinnel?
Makro / Külgazdaság Akár 1500 milliárdos mínuszt is hozhat a Tisza adóprogramja
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:21
A vagyonadó inkább szimbolikus eszköz, a másik oldalon viszont súlyos százmilliárdoktól esne el a költségvetés.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Matolcsy György a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:29
De nem beszélt az eredményről.
Makro / Külgazdaság Egyetlen szavazással hatalmas vagyonokat szerezhet vissza a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:18
A fideszes kétharmad hozta létre a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a tiszás akár törölheti is őket. A vagyontömeg legalább 3058,7 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Nem költözik be Magyar Péter Orbán Viktor helyére
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:08
A Tisza elnöke nem a Várban fog dolgozni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG