3p
34 ezer fővel csökkent a népesség novemberig, közben nagyon megugrott a házasságkötések száma.

Nőtt a természetes fogyás mértéke 2019 első tíz hónapjában, miután 1,6 százalékkal kevesebb gyerek született és 0,3 százalékkal kevesebben haltak meg a múlt év azonos időszakához képest. A házasságkötések száma viszont jelentősen, 24 százalékkal emelkedett: a legmagasabb volt 1990 óta - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-vel.

Az év első tíz hónapjában 74 064 gyermek született, 1242-vel kevesebb, mint tavaly ilyenkor. Január-márciusban, júniusban és októberben kevesebb, április-májusban és július-szeptemberben több gyermek született, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb, 2,7 százalékos emelkedés áprilisban, a legnagyobb mértékű, 5,8 százalékos visszaesés júniusban történt.

2019. január-októberben 108 123-an haltak meg, 345-tel kevesebben, mint az előző év azonos időszakában. Januárban, februárban és júniusban nőtt, az év többi hónapjában viszont csökkent a halálozások száma az előző év azonos időszakához képest. A legnagyobb, mintegy 20 százalékos emelkedést januárban, a legjelentősebb, 14 százalékos csökkenést márciusban regisztrálták.

Kiemelték, mivel a születések száma nagyobb mértékben csökkent, mint a halálozásoké, a természetes fogyás mértéke 2,7 százalékkal volt nagyobb, mint egy évvel korábban.

A hivatal adatai szerint a házasságkötések száma nőtt: 57 774 pár házasodott össze, 24 százalékkal, 11 023-mal több, mint tavaly ilyenkor. A január volt az egyetlen hónap, amikor kevesebben házasodtak össze, mint egy évvel korábban. Ezt követően február-márciusban kis mértékben, április-májusban átlagosan 8,5, júniusban 16, július-szeptemberben átlagosan 33, októberben pedig 65 százalékkal több házasságot anyakönyveztek, mint egy évvel korábban.

A 2019. január-októberi időszakban kötött házasságok száma a legmagasabb 1990 óta - tették hozzá.

Ezer lakosra 9,1 élve születés és 13,3 halálozás jutott. Az előbbi adat 0,1 ezrelékponttal alacsonyabb az előző év azonos időszakára számított értéknél, az utóbbi azonban nem változott, ezért a természetes fogyás 0,1 ezrelékponttal, 4,2 ezrelékre nőtt.

Az év első tíz hónapjában ezer élve születésre 3,7 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,2 ezrelékpontos növekedést jelent az egy évvel ezelőttihez képest. A házasságkötési arányszám (az ezer lakosra jutó házasságkötések száma) 7,1 ezrelékes értéke 1,4 ezrelékponttal volt magasabb az egy évvel korábbinál - olvasható a közleményben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így alakítaná át a közmédiát a Magyar-kormány
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 13:01
Közzétette a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium a szakmai egyeztetés vázlatpontjaik, amelyek nem kötelezők, de adhatnak egy képet a jövő magyar közmédiájáról.
Makro / Külgazdaság Egyiptomi vasútprojekt: se pénz, se posztó, csak feljelentés?
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 10:46
Egyiptomi vasútprojektbotrány, az állami vezetők juttatásainak megvágása, spórolás a közmédián, a vényköteles gyógyszerek áfájának eltörlése. Ezekről a kérdésekről is beszélgetett kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Makro / Külgazdaság Ligeti Miklós: Szeretnénk már a Matolcsy-család legalább két tagját gyanúsítotti kihallgatáson látni
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. július 24. 10:16
A Transparency International Magyarország jogi igazgatója élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live 102. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ismét végigsöpör a világon a vámhullám
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 09:31
A Trump-adminisztráció arra hivatkozik, hogy az Egyesült Államok betartatja a kényszermunkával előállított termékek importjának tilalmát, más országok viszont nem. 
Makro / Külgazdaság Júniusban is több lett a munkanélküli magyar
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 08:30
Kevesebben dolgoznak és több a munkanélküli júniusban, mint májusban volt a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Ekkora inflációra számít Magyarországon az OECD
Privátbankár.hu | 2026. július 24. 07:03
A tavalyi minimális GDP-növekedés után idén már 1,9 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság, de hosszabb távon javítani kell a nők és a fiatalok munkaerőpiaci helyzetén az OECD szerint.
Makro / Külgazdaság Értékelést adtak a magyar gazdaságról, a kormány is reagált
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 20:08
Az OECD legfrissebb Magyarországról szóló gazdasági előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése a következő két évben fokozatosan erősödhet.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ elnöke visszautasítja Magyar Péter kijelentéseit
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 19:09
Közleményben reagált az Állami Számvevőszék.
Makro / Külgazdaság Összeült az EKB, de a kamat ezt meg sem érezte
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 16:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásokkal összhangban nem változtatott a három irányadó eurókamat szintjén.
Makro / Külgazdaság Elképesztő csúcsokat döntött az üzleti és főleg a fogyasztói bizalom idehaza
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:57
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – a EU támogatásával és módszertanával végzett – felmérése szerint, júliusban a fogyasztók és az üzleti szféra hangulata egyaránt javult. A várakozások összefoglaló jelzőszáma, a GKI konjunktúra indexe szűk három ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest, s így négy és féléves csúcsára ért fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG