2p

Kövesse velünk élőben, percről percre a választási eredményeket vasárnap 19 órától!

Távozik posztjáról James Mattis, Trump védelmi minisztere.
James N. Mattis tábornok Forrás: Wikimedia Commons

Minden jel arra mutat, hogy a veterán tábornok Trump elég indokolatlannak tűnő, Szíriából történő amerikai csapatkivonása miatt mondott le. Levelében úgy fogalmazott, hogy:

„Az elnöknek joga van ahhoz, hogy olyan védelmi minisztere legyen, akivel egyeznek a nézetei, ezért úgy érzem helyesnek, hogy lemondjak.”

Források szerint Mattis vehemensen a szíriai csapatkivonás és az esetleges Afganisztánban tervezett hasonló lépés ellen volt. Szintén érdekes, hogy a miniszter leveléből teljesen hiányoznak a megszokott dicsérő fordulatok.

Jim Mattis amellett, hogy az egyik visszafogott emberré vált Donald Trump kormányában, mindig is a szövetségek nagy híve volt, így a levelében is ezek fontosságát hangsúlyozta, valamint azt, hogy az elnök már nem tudja megkülönböztetni az ellenséget a szövetségektől – itt az elemzők szerint arra utalt, amikor Trump Vlagyimir Putyin pártját fogta saját titkosszolgálatával szemben.

Nehéz idők jönnek

Mattis távozása szimbolikusnak tűnhet, mivel Donald Trump elnöksége eddigi talán legsötétebb időszaka felé halad. A kormányzat az elnök mexikói határra tervezett fala miatt hamarosan leállhat (emiatt nem sikerül megegyezni a költségvetésről), ráadásul Robert Mueller különleges ügyész nyomozásában is egyre szorul a hurok az elnök körül. Ha az még nem lenne elég, egyes feltételezések szerint hamarosan Trump egyik fiát is bíróság elé állíthatják azért, mert lefizette Stormy Daniels pornószínésznőt, hogy hallgasson az elnökkel folytatott viszonyáról.

Az elnök döntése a saját pártján belül sem váltott ki osztatlan sikert, Adam Kinzinger, egy republikánus képviselő például úgy fogalmazott, hogy ehhez hasonló aggodalmakat még sosem tapasztalt. Marco Rubio, aki 2016-ban még a republikánus elnökjelöltségért is harcban volt, Mattis lemondását annak jeleként értelmezte, hogy:

„egyértelműen olyan hibák felé haladunk, amik súlyosan ártani fognak az országunk érdekeinek, és megerősítik az ellenségeinket.”

Ugyan a miniszter levelét Donald Trumpnak célozta, üzenete mégis elsősorban a Mattist tisztelő republikánusoknak szólt, mintegy figyelmeztetésképpen arra, hogy az elnök nem hallgat a tanácsra, hiszen a szíriai csapatkivonást is a biztonsági tanács akaratával szemben lépte meg.

(CNN)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel: mégsem a magyar benzin a legolcsóbb
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 09:01
A kormány óriásplakátja azt állítja, a hazai üzemanyagárak Európában a legalacsonyabbak. De vajon igaz is?
Makro / Külgazdaság Az eddig leadott 254 ezer levélszavazatból 186 ezer érvényes csak
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 08:40
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint. Az eddig ellenőrzöttek közül több mint 186 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat.
Makro / Külgazdaság Vasárnap délig lehet mozgóurnát igényelni
Privátbankár.hu | 2026. április 11. 07:59
Vasárnap délig kérhetnek mozgóurnát azok a választópolgárok, akik egészségi állapotuk vagy fogvatartásuk miatt nem tudnak vasárnap megjelenni a szavazóhelyiségben az országgyűlési választáson. A korábbi választásokon benyújtott mozgóurna-kérelmek a mostani voksolásra nem vonatkoznak, a választóknak újra kell kérniük, ha ismét mozgóurnával szeretnének szavazni.
Makro / Külgazdaság Bárki is nyer vasárnap, gyorsan el kell kerülnie az újabb uniós eljárást
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 17:22
Fontos határidő érkezik a választások után: májustól már nem csak a jogállamisági eljárás, hanem a túlzottdeficit-eljárás oldaláról is fenyegetheti Magyarországot az uniós fejlesztési források teljes blokkolása. Bármelyik politikai erő is kerüljön hatalomra, az új kormánynak szembe kell néznie a választási osztogatás költségvetési következményeivel.
Makro / Külgazdaság Hatalmasat ugrott az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 15:30
Jelentősen gyorsult az infláció az Egyesült Államokban: márciusban 3,3 százalékra emelkedett az éves pénzromlás üteme a korábbi 2,4 százalékról – derül ki a friss adatokból. Az elemzői várakozások is hasonló szintet jeleztek, 3,3 százalékos értékkel számolt a piac.
Makro / Külgazdaság Brutálisan elszállt a költségvetési hiány március végére
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 12:36
Tavaly 11 hónap alatt sem adódott össze akkora államháztartási hiány, mint az idei év első három hónapja során. Csak a márciusi, egy hónapos hiány 1313,6 milliárd forint volt. 
Makro / Külgazdaság Elhalasztja az orosz olaj tilalmáról szóló rendelet bemutatását az Európai Unió
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 11:16
A jogszabály-tervezetnek most nincs elég politikai támogatása, ezért nem április közepén mutatja be az Európai Bizottság az orosz olaj importtilalmáról szóló uniós rendelettervet. Ez egyértelműen Magyarország és Szlovákia pozícióját erősíti.
Makro / Külgazdaság Nagyot csökken a dízel piaci ára szombaton: eljött a fordulat?
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 10:52
Bruttó 25 forinttal csökken a dízel literenkénti piaci ára szombaton, de pénteken még 810 forintos átlagáron tankolhat, akinek nincs magyar rendszáma. A benzin ára is lefelé mozog.
Makro / Külgazdaság Gátszakadás: itt vannak a Publicus legfrissebb adatai a Tisza és a Fidesz népszerűségéről
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 08:38
Az utolsó hetekben nagyon sokan indultak meg a várható győztes irányába – értékelte az eredményeket Pulai András, a Publicus vezetője.
Makro / Külgazdaság Megkérdezték a magyarokat, jobban élnek-e, mint négy éve – mutatjuk a válaszokat
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 08:01
Épphogy kettesre értékelték az Orbán-kormány teljesítményét a válaszolók a 21 Kutatóközpont felmérésében. Többen mondták azt, hogy rosszabbul élnek, mint négy éve, mint azt, hogy nem változtak az életkörülményeik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG