2p
Kereskedelmi képviseletet nyitunk Tunéziában, amely most éli az egyik legnagyobb válságát a terrorizmus miatt.

Új kereskedelmi képviselet megnyitásáról kötött megállapodást Magyar Levente Tunéziában. A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára pénteken Tuniszból telefonon az MTI-t tájékoztatta arról, hogy a képviselet hónapokon belül megkezdi működését és segíteni fogja a magyar vállalatok sikeres partneri kapcsolatainak kiépítését.

Segít az Eximbank

Az államtitkár a magyar-tunézai gazdasági vegyesbizottság ülését követően a testület magyar társelnökeként beszámolt arról, hogy a képviselet megnyitását az Eximbank jelentős, több 10 millió eurós hitelkeretéből finanszírozzák.

A tárgyalások középpontjában a kereskedelmi kérdések mellett felsőoktatási, mezőgazdasági témák álltak. Magyar Levente elmondta: előkészítési szakaszban van mintegy fél tucat mezőgazdasági projekt, ezek között a legfontosabb a kutatás-fejlesztési együttműködés, amelynek a finanszírozását a két miniszterelnök májusi, budapesti találkozójáig dolgozzák ki.

Jöhet a közvetlen járat

A Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramot legalább ötven százalékkal kibővítik, jelenleg száz tunéziai hallgató vesz részt benne. A programot kiterjesztik a doktori képzésekre is. A tervek között szerepel egy egyetemközi kutatás-fejlesztési együttműködés is - jelezte. Kiemelte: évek óta dolgoznak a két főváros közötti közvetlen légi összeköttetés létrehozásán, ez a mostani találkozón is napirenden volt. A járatindítás megvalósítására a két miniszterelnök májusi találkozójáig dolgozzák ki az ütemtervet.

Tunéziában hét jelentős magyar cég és mintegy 30 tunéziai vállalkozás részvételével üzleti fórumot tartottak, ahol együttműködési lehetőségekről egyeztettek. Megállapodtak abban is, hogy a miniszterelnöki találkozót követően Magyarországon rendezik a következő, ennél várhatóan jelentősebb üzleti fórumot. Szavai szerint, bár Tunézia jelenleg kihívásokkal teli időszakot él át, a magyar kormány nem változtatott az ország biztonsági besorolásán, ami politikai gesztus. Az ország turizmusának csaknem 80 százalékát elvesztette az elmúlt egy évben a biztonsági helyzet romlása miatt - mondta.

Magyar Levente a két ország közötti baráti viszony további kifejezésének tekinti, hogy a Magyar Utazási Irodák Szövetsége az idei közgyűlését Tunéziában fogja tartani.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Beindult a tőzsdén a Mol, már a 4000 forintot közelíti az árfolyam
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:43
Több mint 2,5 százalékos erősödés után 3968 forinton áll péntek délután a Mol árfolyama. A vezető részvényeknél azonban vegyes a kép: a Richter több mint 1,5 százalékot gyengült. 
Makro / Külgazdaság Jelentős a külföldi „hot money” jelenléte a forintpiacon
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 14:13
Barlai Róbert támogatja az euró bevezetését Magyarországon, de az edigi árfolyammozgás okait szerinte nem lehet figyelmen kívül hagyni. Az új kormány részéről hiányolja a megtakarítási intézkedéseket, és arról beszélt: az uniós források hazahozatala önmagában nem megoldás.
Makro / Külgazdaság A reptér állami visszavásárlását is megvizsgálja majd a Tisza-kormány?
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 11:15
Orbán Viktor az állami vagyon megmentésének egyik zálogának nevezte, ám szakértők és a vele nem egy táborba tartozó politikusok ezt másként látják.
Makro / Külgazdaság Újra levelet írt a Mol – szerintük lesz elég üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:58
Mint korábban laptársunk, az Mfor.hu megírta, május 11-én még arról ment ki értesítés, hogy hamarosan korlátozásokra lehet számítani, pár napon belül elfogyhat a stratégiai készletből származó üzemanyag. Ehhez képest a Telex cikke szerint az ópusztaszeri kormányülés után, de Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter újabb készletintézkedése előtt arról értesítette a Mol a partnereit, hogy „újra elérhetővé vált stratégiai tartalékból származó, ”(MSZKSZ)„ jelöléssel megkülönböztetett normál dízel és normál benzin termékek vételezési lehetősége.”
Makro / Külgazdaság 12 közgazdász a védett üzemanyagár ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:08
Bár az esti órákban Kapitány István energetikai és gazdasági miniszter újabb 575 millió liter üzemanyagot szabadított fel a biztonsági kőolajtermék-készletből, közgazdászok szerint ez hosszabb távon súlyosabb problémát idézhet elő, ha folytatódik. Tartanak attól, hogy megismétlődik a 2022-es időszak, amikor üzemanyaghiány lépett fel. Arra kérik a minisztert, hogy szüntesse meg a védett árak intézményét. 
Makro / Külgazdaság Újra „jóárasított” üzemanyag érkezik a magyar kutakhoz
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 07:11
Megvan Kapitány István első komoly döntése. Az energetikai és gazdasági miniszter este megjelent rendelete alapján, a kormány 575 millió liter üzemanyagot szabadít fel a biztonsági kőolajtermék-készletből. Így marad „jóárasított” a hazai üzemanyag. 
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, indulnak a vizsgálatok
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 17:19
Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Kármán András speciális jogköröket kapott a nehéz költségvetési helyzet miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 16:52
Megszületett az erről szóló határozat.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Szalay-Berzeviczy Attilát – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 15:12
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A török jegybank nem túl optimista az inflációt illetően
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:33
A török jegybank a februárban várt 16 százalékról 24 százalékra változtatta az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzést – közölte Fatih Karahan bankelnök csütörtökön, amikor ismertette a központi bank negyedéves inflációs jelentését.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG