3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Az kivitel és a behozatal is csökkent a KSH friss jelentése szerint, a külkereskedelmi többlet megmaradt. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel ötödével zuhant egy év alatt.

Májusban 1 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) második becslése szerint. Ez 0,1 milliárd euróval alacsonyabb az első becslésben szereplő értéknél.

2024. májusban a kivitel volumene 5,8, a behozatalé 5,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az aktívum 1,0 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 218 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Áprilishoz viszonyítva az export kiigazított volumene 3,1 százalékkal csökkent, míg az importé 1,6 százalékkal nőtt.

2024. májusban:

  • A kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4625 milliárd forint), a behozatalé 10,9 milliárd euró (4237 milliárd forint) volt.

2024. májusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 8,6, az importé 7,7 százalékkal csökkent.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,0, a behozatalé 5,3 százalékkal kisebb lett.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 218 millió euróval romlott. (Az egyenleg 145 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,9, a behozatalban 1,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,2 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,0, a dollárral szemben 4,6 százalékkal gyengült.

A részletes adatokat nézve a gépek és szállítóeszközök soron látszik jelentősebb visszaesés, a gabonaexportban pedig jelentősebb emelkedés:

  • A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 14, behozatala 7,7 százalékkal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben és a behozatalban is jelentősen csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel ötödével, míg importvolumene néhány százalékkal maradt el a bázisidőszakitól. A híradástechnikai, hangrögzítő és ‑lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg importvolumene minimálisan növekedett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben mintegy tizedével, a behozatalban közel negyedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 8,0, a behozatalban 3,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 1,9 százalékkal nagyobb, míg importvolumene 6,8 százalékkal kisebb lett.
  • Az energiahordozók exportvolumene 8,7, importvolumene 5,4 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 20, a behozatalé 6,6 százalékkal lett nagyobb. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény forgalomalakulása, míg az importban a cukor, cukorkészítmény és méz forgalomalakulása befolyásolta.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megjött a várva várt szám: kisebb csalódást okozott a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 08:30
2026 második negyedévében (áprilistól június végéig) a magyar gazdaság teljesítménye 1,7 százalékkal meghaladta a 2025. második negyedévit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első becslésében. A mutató enyhén alacsonyabb az elemzői várakozások 1,8 százalékos átlagánál és az éves ütem a nyers adatok alapján megegyezik az első negyedévben látott növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Túl alacsony a Duna, a 3. blokk leállása után újabb korlátozást vezettek be az atomerőműnél
Privátbankár.hu | 2026. július 30. 07:29
A Paksi Atomerőmű 2. blokkja is félgőzzel működik csütörtök reggel 7 órától.
Makro / Külgazdaság Egy félig eurós gazdaság tör a közös pénz felé: előnyök, hátrányok és tévhitek a magyar euróról
Imre Lőrinc | 2026. július 30. 05:47
A következő évek egyik legfontosabb gazdaságpolitikai beszédtémája vélhetően az lesz, hogyan lehet sikeresen, a gazdasági felzárkózást is segítő módon bevezetni az eurót Magyarországon. A Privátbankárnak nyilatkozó elemző szerint a közös európai pénznem legnagyobb előnye az árfolyamkockázat eltűnése, legnagyobb hátránya pedig az önálló monetáris politika feladása. Annak is utánajártunk, hogy okoz-e többletinflációt az átállás az euróra, mennyi ideig maradna forgalomban a forint az euró mellett, és milyen tanulságos példákat láthatunk a környező országokban.
Makro / Külgazdaság Szakad a lengyel Fidesz, már meg is alakult az új frakció
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 12:52
Nem várt sokat a lengyel Mateusz Morawiecki.
Makro / Külgazdaság Hogyan lett Kína és Szingapúr a két legnagyobb magyarországi beruházó?
Imre Lőrinc | 2026. július 29. 10:47
Igazán markánsan a 2020-as évektől látszódik a távol-keleti nagyberuházók szerepének felértékelődése a magyar gazdaságban. Tavaly Kína és Szingapúr hozta a legnagyobb volumenű befektetéseket hazánkba, az ázsiai tőke különösen a feldolgozóiparban lett meghatározó. Nagy kérdés, hogy a Tisza-kormány alatt változhat-e ez a felállás.
Makro / Külgazdaság Térdre rogyott a földrengés miatt a Toyota és a Honda
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 09:56
A kedden, Japánban történt erős földrengés után meghozták a fájdalmas döntést. Közben egyre több halálos áldozatról tudni a természeti csapás után, zajlik a mentés is.
Makro / Külgazdaság Egyre nagyobb a baj a hazai turizmusban, a nyár is gyengén indult
Privátbankár.hu | 2026. július 29. 08:30
A KSH szerint kevesebb volt a vendég júniusban és rövidebb ideig is maradtak, mint tavaly ilyenkor.
Makro / Külgazdaság A lesajnált európai gazdaság köröket vert most Kínára
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 17:22
Lassult a globális elektromosautó-piac növekedése az első fél évben – derült ki a PwC nemzetközi könyvvizsgáló és üzleti tanácsadó cég kedden ismertetett tanulmányából. Ez elsősorban a kínai piac visszaesésével magyarázható, miközben Európában továbbra is erőteljes növekedés volt tapasztalható. 
Makro / Külgazdaság Friss helyzetkép: így áll most Európa legnagyobb gazdasága
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 16:32
Szerény növekedést ért el a német gazdaság a második negyedévben – írta a Bundesbank júliusi havi konjunktúra jelentésében.
Makro / Külgazdaság Majdnem húszéves rekord dőlt meg a spanyoloknál
Privátbankár.hu | 2026. július 28. 16:07
Spanyolországban az elemzők által vártnál jelentősebben, 2008 első negyedéve óta a legalacsonyabbra csökkent a munkanélküliségi ráta a második negyedévben – derült ki a spanyol statisztikai hivatal, az INE kedden közzétett adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG