2p
Románia sem fogadja el a katalán függetlenséget.

Románia határozottan és visszavonhatatlanul elutasítja Katalónia egyoldalú függetlenségi nyilatkozatát  - közölte a bukaresti külügyminisztérium szombaton.

Spanyolország a szövetséges

Spanyolország fontos stratégiai szövetségese Romániának, amely továbbra is határozottan kiáll Spanyolország szuverenitása és területi épsége mellett - olvasható a közleményben. A bukaresti szaktárca leszögezi: egy állam belső rendjének megváltoztatása csak akkor lehet legitim, ha tiszteletben tartja az alkotmányt és a jogrendet.

"Románia következetesen kiáll a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett, amely nem tesz lehetővé területmódosítást az illető ország beleegyezése nélkül. A Katalóniában kialakult helyzet Spanyolország belügye és reméljük, sikerül mielőbb visszatérnie az alkotmányos rend keretei közé" - zárul a bukaresti külügyminisztérium közleménye.

Az RMDSZ szerint nincs székely-katalán párhuzam

Romániában fokozott figyelemmel követték a madridi tiltás ellenére október elsején megszervezett katalán függetlenségi népszavazást és a referendum után kialakult helyzetet. A bukaresti médiában rendszeresen visszatérő katalán-székely párhuzamot Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke korábban határozottan elutasította.

Szerinte egyáltalán nem lehet egyenlőségjelet tenni a katalán függetlenségi törekvések és a székelyföldi autonómiaigény közé, ahogy azt a szakadár törekvések európai térhódításától tartó román média sugallja.

Kelemen Hunor október 6-i aradi sajtóértekezletén kifejtette: a katalánok sosem állították magukról, hogy kisebbség lennének, nincsen anyaországuk, ők nemzetnek nevezik magukat. Ezzel szemben a romániai magyarok, amikor kulturális vagy regionális autonómiát javasoltak, azt a román államon belül tervezték megvalósítani. A romániai magyarok parlamenti eszközökkel, párbeszéddel próbálják kivívni azokat a jogokat, amelyek lehető teszik nemzeti önazonosságuk megőrzését szülőföldjükön - szögezte le az RMDSZ elnöke.

Románia mellett több uniós ország, köztük Magyarország sem ismeri el a katalán függetlenséget.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A kínai miniszterelnök is gratulált Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:59
Kína kész együttműködni az új magyar vezetéssel.
Makro / Külgazdaság Nagyon kell az ukrán segítség, a magyar gazdaság számára óriási a tét
Király Béla | 2026. április 17. 05:44
Történelmi mélypontra süllyedt a magyar stratégiai olajkészlet, így óriási szükség lenne az olajimport felpörgetésére. A keddi hírek szerint az ukránok néhány héten belül újraindítják az oroszok által szétlőtt Barátság vezetéket, így talán elkerülhető lesz a gazdaságot padlóra küldő olaj- és üzemanyaghiány.
Makro / Külgazdaság Megy vagy marad a védett üzemanyagár? Tárgyalt Magyar Péter és Hernádi Zsolt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:41
A Mol szerint zavartalan az üzemanyagellátás, a védett árakat pedig az új kormány is fenntartja majd. 
Makro / Külgazdaság Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány? Erről is kérdezzük Pogátsa Zoltánt a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:53
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense április 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság 173 milliárdos búcsúajándékot hagy a kasszában az Orbán-kormány Magyar Péteréknek
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:43
Nagy érdeklődés mellett, alacsonyabb kamatszinteken keltek el az államkötvények a csütörtöki aukción, az ÁKK közel háromszor annyit adott el mint tervezett.
Makro / Külgazdaság Klebelsberg Központ : „Ha megkérdezik a véleményünket, elmondjuk”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:31
A Tisza kormány oktatási programjának egyik radikális pontja a Klebelsberg Központ felszámolása, ezért azt kérdeztük az intézménytől, hogyan látják az új iskolai tanévben betöltött szerepüket. 
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a dízel péntektől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:16
De mi lesz a benzinnel?
Makro / Külgazdaság Akár 1500 milliárdos mínuszt is hozhat a Tisza adóprogramja
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:21
A vagyonadó inkább szimbolikus eszköz, a másik oldalon viszont súlyos százmilliárdoktól esne el a költségvetés.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG