3p

A korábbi hírekkel ellentétben a Jemenből indított dróntámadás három kereskedelmi hajó ellen irányult, a Carney romboló az ő segítségükre sietett.

Három kereskedelmi hajó ellen Jemen felől végrehajtott négy rakéta- és dróntámadás semlegesítésében nyújtott segítséget az amerikai haditengerészet Vörös-tengeren szolgálatot ellátó hajója – pontosította a korábbi híreket az amerikai hadsereg Központi Parancsnoksága (CENTCOM) vasárnap, washingtoni idő szerint a délutáni órákban. A CENTCOM közleménye szerint a USS Carney romboló a Vörös-tengert az Ádeni-öböltől elválasztó szoros térségében több segélykérést kapott támadás alá került kereskedelmi hajóktól.

A részletes tájékoztatásból kiderül, hogy az amerikai hadihajó helyi idő szerint vasárnap délelőtt észlelte, hogy Jemen húszik által uralt területéről ballisztikus rakétát lőttek ki egy bahamai zászló alatt közlekedő brit áruszállító hajó, a Unity Explorer felé. A tüzérségi eszköz a hajó közelében a tengerbe csapódott.

Néhány órával később, délben a nemzetközi vizeken járőröző amerikai romboló semlegesített egy Jemen felől indított drónt, amely az irányába tartott, ugyanakkor az nem nyert megerősítést, hogy az amerikai haditengerészet egysége volt a támadás célpontja – olvasható a CENTCOM közleményében, amely arról is beszámolt, hogy fél órával a drón megsemmisítése után az amerikai hadihajó vészjelzést kapott a Unity Explorer felől, hogy Jemen felől kilőtt rakéta találta el. A USS Carney a károk felmérésében nyújtott segítséget, miközben egy újabb drónt kellett lelőnie. A kereskedelmi hajóban a támadás nem okozott súlyos károkat.

Vasárnap a délutáni órákban egy másik kereskedelmi hajót, a Number 9-et érte szintén rakétatalálat Jemen irányából, nem részletezett károkat okozva az áruszállító hajóban, amely panamai bejegyzésű és bermudai, valamint brit tulajdonban van.

A harmadik kereskedelmi hajó a Sophie II volt, amely a Vörös-tengeren a jemeni húszi lázadók támadása alá került. A panamai hajó, fedélzetén nemzetközi legénységgel szintén vasárnap délután adott le vészjelzést, hogy lövedék találta el. A segítségére siető amerikai hadihajó megállapította, hogy a támadás nem okozott komolyabb károkat az áruszállító hajóban, amelyen nyolc ország állampolgárai dolgoznak – áll a katonai tájékoztatóban.

Az amerikai hadsereg Központi Parancsnokságának közleménye megállapítja, hogy az incidensek közvetlen fenyegetést jelentettek a nemzetközi kereskedelemre és a hajózás biztonságára, valamint veszélyeztették a nemzetközi legénységek életét. Az amerikai értékelés szerint ugyan a támadásokat közvetlenül a húszik indították, de azokat Irán tette lehetővé az iszlamista fegyveresek számára.

A Fehér Ház illetékesei vasárnap annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a húszi lázadók célpontja egyetlen esetben sem az amerikai hadihajó volt.

A támadás célpontja vélhetően nem az amerikai romboló volt. Fotó: Wikipedia
A támadás célpontja vélhetően nem az amerikai romboló volt. Fotó: Wikipedia

A húszi lázadók szóvivője közölte, hogy haditengerészeti egységeik egy rakétával és egy drónnal mértek csapást a Unity Explorer és a Number 9 nevű hajókra, amelyeket Izraelhez kötnek. Az illetékes ugyan nem fejtette ki, de azt mondta, hogy a hajókat azt követően támadták meg, hogy azok visszautasították a figyelmeztetéseiket. A húszik szóvivője egyben kijelentette, hogy a támadások válasz voltak a jemeni nép követeléseire és a muszlim országok azon felhívására, hogy álljanak ki a palesztin nép mellett.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami félrement a briteknél, nem erre számítottak az elemzők
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 10:14
Növekedés helyett visszaesés a brit gazdaságban januárban.
Makro / Külgazdaság Irigykedve nézhetjük a német inflációs adatokat? Az energia még olcsóbb is lett
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 09:09
Pedig az élelmiszerek ott is az átlagnál jobban emelkedtek.
Makro / Külgazdaság Rossz szájízzel mehet raportra a Karmelitába Lázár János
Privátbankár.hu | 2025. március 14. 08:30
Rosszabbak lettek a miniszter által felügyelt építőipar januári adatai az egy hónappal korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Példátlan adatot mondott az OECD
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 09:17
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban történelmi mélypontra, 4,8 százalékra csökkent a munkanélküliség januárban, miután az előző öt hónapban 4,9 százalékon stagnált.
Makro / Külgazdaság Irgalmatlan sallert kapott a magyar akkumulátorgyártás
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 08:30
Januárban az ipar közel 4 százalékkal esett vissza. Az ágazatok többsége mínuszban zárta az év első hónapját. 
Makro / Külgazdaság A Putyin–Trump „álomcsapat” megbukhat a valóság tesztjén
Privátbankár.hu | 2025. március 13. 07:07
Oroszország és az Egyesült Államok képviselői a gazdasági együttműködés lehetőségéről is tárgyalnak, ami elvileg közös nyersanyag-kitermelési projektek indításához vezethet. Elvileg.
Makro / Külgazdaság Európa hátat fordítana az Egyesült Államoknak, háromszintes bástya épül
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 15:02
A szakemberek és a politikusok is egyetértenek abban, hogy jelentősen mérsékelni kell az EU kiszolgáltatottságát az amerikai technológiai infrastruktúrának. Ez azonban nagyon drága mulatság.
Makro / Külgazdaság Senki sem énekelt ki Matolcsy Györgyék utolsó kórusából
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 14:37
Az új jegybankelnök érkezése előtti utolsó kamatdöntő ülésen is teljes volt az egyetértés.
Makro / Külgazdaság Szinte ingyen adják már a benzint a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 09:55
Még mindig csökkennek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Megjelent a rendelet: a kisboltokra nem vonatkozik az árrésstop
Privátbankár.hu | 2025. március 12. 09:00
5 millió forintos bírságra számíthatnak a boltok, ha megszegik az árrésstopot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG