1p
A Költségvetési Tanács (KT) elnöke nem lepődött meg a múlt héten nyilvánosságra hozott növekedési és inflációs adatokon, mint a Népszabadság szerdai számában megjelent interjúban elmondta, azok nem jelentenek általuk eddig nem ismert kockázatokat a költségvetésre.

Kovács Árpád ugyanakkor jelezte: ez nem jelenti azt, hogy nem kell hozzányúlni a büdzséhez, hiszen a tanács által vázolt növekedési pálya eltér a kormányétól.

Szeptember elejére átnézik a büdzsét

A KT korábban további információkat és háttérszámításokat kért a nemzetgazdasági tárcától, mert legutóbbi elemzésük óta új, a büdzsét érintő intézkedések kerültek a parlament elé - konkrétan a kormány a végszavazás előtt tette bele a jövő évi büdzsébe a közel 300 milliárdos terhet jelentő munkavédelmi akciótervet. Kovács Árpád a lapnak elmondta: miután a tanács megkapja a háttérszámításokat, azok a jegybank és a számvevőszék szakértőihez kerülnek. "Szeptember elejére, a parlamenti munka kezdetére elkészítjük a véleményünket a költségvetésről" - mondta az elnök.

A jegybank mentesülhet a fizetés alól?

Azokkal a sajtóértesülésekkel kapcsolatban, hogy a kormány esetleg mégsem terjesztené ki a tranzakciós illetéket a jegybankra, Kovács Árpád elmondta: még nem volt alkalma belenézni az NGM dokumentumaiba. Annyit azonban megjegyzett, hogy a jegybanki illeték lényegében időnyerésre jó, mert a jövő évi bevétel egyben pótolandó veszteségként jelentkezik, amit 2014-ben a központi költségvetésnek kell finanszíroznia.

A Hír TV-nek tegnap nyilatkozó Cséfalvay Zoltán azt mondta, nem kizárt, hogy a jegybankra terhelt illetéket mégis megszüntetik, erről amúgy korábban is szivárogtak már ki hírek. Az NGM államtitkára csak annyit mondott a szaktárca háttérszámításairól, hogy azok alapján módosulhat a tranzakciós illeték, a kisvállalati adó és a tételes vállalati adózás is.

Cséfalvay szerint a szaktárca figyelembe vette a Tanács észrevételeit és ezek alapján válaszolt, a tegnap megküldött dokumentumban tehát szó van az IMF/EU-megállapodás kamatcsökkentő hatásáról, a tranzakciós illetékről és arról is, miből teremtik elő a munkavédelmi akcióterv anyagi hátterét.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kamatot vágott a Fed
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 20:16
Megtörtént az amerikai kamatdöntés.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktorék óriási hitelt vennének fel?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 19:53
Jelentős összegről lehet szó. 
Makro / Külgazdaság Bemondták az elemzők, ennyit érhet a forint két év múlva
Imre Lőrinc | 2025. december 10. 15:45
Az MBH Bank lefelé módosította az idei évi GDP-növekedési előrejelzését. A korábbi 0,8 százalék helyett már csak 0,4 százalékos bővülésre számít a pénzintézet, ami jövőre 2,8 százalékra gyorsulhat fel. Az infláció kedvezőbben alakulhat az év elején vártnál, és bár számos kockázat övezi a fogyasztói árindexet, a relatív erős forint ellensúlyozhatja a negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos megszólal – itt nézheti élőben a Klasszis Klub Live-ot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 15:17
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örömteli hírt kapott
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:59
Tovább mérséklődött az ukrán infláció emelkedésének üteme.
Makro / Külgazdaság Trump árgus szemekkel figyelheti az amerikai munkaerőpiacot
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 13:31
Beszédes adatokat tettek közzé.
Makro / Külgazdaság Egyre valószínűbb, hogy komoly adóemelés jön a választások után
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:05
Jelentősen növekszik a költségvetési hiány, miközben ugrásszerű növekedésre aligha lehet számítani.
Makro / Külgazdaság Kínában 21 havi csúcsra gyorsult az infláció – no de ennyire?
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 10:15
Kínában az elemzők által várttal összhangban 21 havi csúcsra gyorsult az infláció novemberben.
Makro / Külgazdaság Benyúlással előzné az Orbán-kormányt Brüsszel
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 09:01
Akár már a jövő hétre kicsavarhatnák Orbán Viktor kezéből az egyik legerősebb fegyverét. 
Makro / Külgazdaság Mindenképpen szükség lesz jövőre megszorításokra? Ön is kérdezheti élőben Bokros Lajost
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:51
A közgazdász, a Horn-kormány 1995-96 közötti pénzügyminisztere fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG