Nem diszkriminatív a magyar közútfejlesztési pályáztatás - mondta Csepreghy Nándor helyettes államtitkár csütörtökön az MTI kérdésére az Európai Bizottság kritikájára reagálva.
Shirin Wheeler az Európai Bizottság regionális fejlesztésekért felelős szóvivője csütörtökön megerősítette, hogy a brüsszeli testület magyarországi útépítések szerződéseit vizsgálja.
Csepreghy Nándor hangsúlyozta: Magyarország álláspontja egyértelmű, nem történt diszkrimináció, a közúti tenderek kiírása teljes mértékben megfelel az Európai Unió számos tagállamában alkalmazott gyakorlatnak. Hozzátette, hogy Lázár János államtitkár jövő heti brüsszeli tárgyalásain is ezt az álláspontot képviselni majd, és cél egy újabb kompromisszum megkötése Johannes Hahn uniós biztossal.
"Bízunk abban, hogy el tudjuk fogadtatni álláspontunkat, és nem ró ki szankciót az Európai Bizottság" - mondta a helyettes államtitkár.
Nem teljesíthetetlenek a feltételek?
Csepreghy Nándor kifejtette, hogy az aszfaltkeverő üzemek távolságára vonatkozó szabályozást műszaki szabványok indokolják, ez a feltétel ezért szerepel a felhívásokban, mert az a műszakilag megfelelő minőségű teljesítést biztosítja.
A felhívásokban azért írják elő a telephelyek rendelkezésre állását a jelentkezés benyújtásának feltételeként, mert a szükséges engedélyek beszerzése nagyon időigényes. Akár a projekt határidőben történő megvalósítását is veszélyeztetheti, ha azt csak a szerződéskötési feltételként szerepeltetnék, ennek fényében a kifogásolt kiválasztási kritériumok egyáltalán nem aránytalanok vagy teljesíthetetlenek - mondta.
Arra a kérdésre, hogy egy esetleges korrekció milyen hatással lehet Magyarország forrásveszteségére Csepreghy Nándor elmondta: egy eredménytelen tárgyalás az Európai Bizottsággal akár végleges forrásvesztést is eredményezhet. Ha azonban jól sikerül tárgyalni a bizottsággal, akkor a felfüggesztéssel érintett összeget más projektekre újra fel lehet használni.
Külföldi cégek is nyertek
Igaz, a fejlesztési ciklus vége közel van, viszont a fejlesztéspolitikai intézményrendszer már eddig is minden operatív programban
túlvállalta magát, ami garantálja, hogy egy brüsszeli szankció, vagy akár egy projekt kiesése esetén is Magyarország le tudja hívni a rendelkezésére álló 8 200 milliárd forintot. Ráadásul az intézményrendszer tavaly már bebizonyította, hogy akár 1700 milliárd forintos rekordkifizetést is képes egy év alatt véghezvinni, ami az idei évben, sőt jövőre is hozható - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.
Csepreghy Nándor kiemelte, hogy a tagállamok közül Magyarország azon kevesek közé tartozik, akiknek sikerült a 2007-2013-as ciklus utolsó évében a forrásvesztés elkerülése. A fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkár az MTI kérdésére kitért arra is, hogy a 2007 óta érvényben lévő, és az Európai Bizottság által kifogásolt gyakorlat nem jelentett teljesíthetetlen terhet az ajánlattevők számára. A legnagyobb nyertesek között számos nemzetközi cég található, és arra is volt példa, hogy olyan vállalat is a kedvezményezett lehetett, amely nem rendelkezett saját telepített aszfaltkeverővel, de szerződéssel tudta igazolni annak bérletét.
Csepreghy Nándor emlékeztetett arra, hogy Brüsszel már számtalanszor bírálta a hazai pályázati rendszert, és ahogy azt a legutóbbi mérnökkamarai ügy is bizonyította, Magyarország kormánya akár az Európai Bizottsággal szemben is képes eredményesen képviselni a magyar érdekeket.
Csepreghy Nándor szerint nem diszkriminatív a magyar közútfejlesztési pályáztatás.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
20 perce
-
Pénzügyminisztérium: nincs napirenden az árrésstop kivezetése
körülbelül 1 órája
-
Csoportos létszámleépítést jelentett be a Richter
körülbelül 1 órája
-
Megvannak az új NAV-vezetők
2 órája
-
Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
2 órája
-
Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
2 órája
-
A magyar tőzsde kissé pesszimistább hangulatban indította a hetet
3 órája
Mfor.hu Top24
- Jön a 40 fok – akár 150 liter is lehet a napi vízfogyasztásunk
- Gajra vágta az aranypiacot, hogy megindult a globális tőke
- Magyar Péter: „Akár 7-8 százalék is lehet a költségvetési hiány”
- Pozsony másfél óra, Prága három és fél óra: így érintheti Magyarországot a V4-es szupervasút
- Tovább száradhat a Velencei-tó a következő napokban
- Hőség- és Közel-Kelet-álló a forint
- Fordulat a boltokban: negatívba fordult az élelmiszerinfláció
Makro / Külgazdaság
A hőségre az üzemanyagárak sem mozdulnak
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 12:10
Holnaptól sem a 95-ös benzin, sem pedig a gázolaj ára nem változik. A kutak várják a közel-keleti békét, meg persze a védett üzemanyagár kivezetését.
Makro / Külgazdaság
Nemcsak az időjárás, a költségvetés helyzete is nagyon meleg
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 10:21
Magyar Péter: „Az előző kormány tevékenysége miatt akár 7-8 százalék is lehet az idei költségvetési hiány.”
Makro / Külgazdaság
Egy-két milliárdos cég különösen jól járhat az óriásplakátok betiltásával
Vámosi Ágoston | 2026. június 29. 10:03
Október 1-jétől Budapest nagy részéről eltünteti a reklámfelületeket a Fővárosi Önkormányzat rendelete, néhány kivétellel. A Privátbankárnak egy iparági szereplő arról beszélt, hogy a bontás sokba kerül, és perek tucatjai várhatók. De mennyibe kerül egy reklámháló a Széll Kálmán téren, vagy az Oktogonon, és melyik cégtípus a legnagyobb vesztese a döntésnek?
Makro / Külgazdaság
Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
Kollár Dóra | 2026. június 29. 05:57
Megérkezett az új Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.
Makro / Külgazdaság
Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 16:59
Óriásiak a területi különbségek Magyarországon a NEET- (nem dolgozó, nem tanuló) fiatalok arányát nézve. Budapest előzi a legjobb uniós ország arányát is, Észak-Magyarországon és Észak-Alföldön viszont katasztrofális a helyzet.
Makro / Külgazdaság
Kiderült, hol élnek a legjobban keresők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 28. 11:40
A dobogón csak budai kerületek állnak: a XII. kerület átvette a vezetést a II. kerülettől, a harmadik helyen Újbuda található. Négy járásban maradt 300 ezer forint alatt a nettó mediánbér: a sarkadi, a kunhegyesi, a csengeri és a fehérgyarmati járások vannak a lista végén.
Makro / Külgazdaság
Előre látták, hogy ez lesz, de vajon reális, ami most a magyar piacon történik? Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. június 28. 10:59
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 23-i, 25 bázispontos kamatcsökkentése és még inkább Varga Mihály kommunikációja miatt kismértékben gyengült a forint, valójában az euró bevezetésének ígérete nagyon erős támaszt ad most a hazai fizetőeszköznek. Az országkockázati megítélésünk eközben folyamatosan javul, amire már az április 12-i országgyűlési választásokat megelőzen is bőven mutattak jelek. Az Equilor Alapkezelőnél nem lepődtek meg a magyar eszközök felértékelődésén, de vajon nem túlzás-e, ami most a magyar piacon történik? Erről is beszélgettünk a Klasszis Podcast legújabb adásában.
Makro / Külgazdaság
Már több mint 10,5 milliárd eurót kapott Ukrajna innen
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 15:49
Újabb csomagot hagyott jóvá az EBRD.
Makro / Külgazdaság
Magyar Péteréknek nincs oka a panaszra ezeket a számokat látva
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 13:04
Továbbra is jelentős a Tisza fölénye.
Makro / Külgazdaság
Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Heti top
- Hirtelen betoppant több ezer magyar dolgozó Ausztriába 2026. június 24. 05:44
- Hatalmas pálfordulás Varga Mihályéknál 2026. június 23. 15:20
- Így élvezzük a nyaralást Olaszország legrémesebb helyén 2026. június 27. 06:01
- „Ha jönnek az uniós pénzek, több munkánk lehet, mint az elmúlt három évben összesen” – Interjú 2026. június 27. 11:47
Havi top
- Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést 2026. június 4. 19:36
- Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál 2026. június 1. 07:03
- Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését 2026. június 19. 17:32
- Sulyok Tamás váratlan videója: döntés a lemondásról 2026. június 1. 06:11
Friss
Piac&Profit
Pénzügyminisztérium: nincs napirenden az árrésstop kivezetése
Hiába alacsony az infláció, egyelőre marad az árrés-stop.
körülbelül 1 órája
A 100 Leggazdagabb
-
Kanye West közel 400 ezer dollárt költött egy születésnapi bulira2026. június 29. 06:07 -
Eltűnt 15 milliárd dollárnyi Hermès-részvény – luxuskrimi a csúcson2026. június 29. 04:50 -
Vége lehet a Temu-luxus aranykorának2026. június 28. 10:34 -
Britney Spears fiai már a divatvilágban lépnek színre2026. június 28. 09:25 -
450 millió dolláros szuperjacht miatt forr a levegő Velencében2026. június 27. 10:24
További hírek >
Piac&Profit cikkei
Turizmus Online cikkei
A vidék hírei
-
Sior: rajzok haza 96.
11:48
-
Újabb szakaszába lépett az egri úutak felújítása, forgalomkorlátozásra kell számítani
08:05
-
Ivóvízhálózat-rekonstrukció kezdődik a Bercsényi Miklós utcában, augusztus közepéig dolgoznak a szakemberek
06:51
-
Forró idővel indul a hét
06:36
-
Tragédiával zárult a keresés: holtan találták meg a Mezőkövesd környékén eltűnt 71 éves férfit
16:26
legolvasottabb
-
Tízezrek várhatják izgatottan a pénteki nagy bejelentést
2026. június 4. 19:36
-
Magyar Péter kifakadt, miután már belsős levél is bizonyíthatja a kézi vezérlést az MTVA-nál
2026. június 1. 07:03
-
Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
2026. június 19. 17:32
-
Sulyok Tamás váratlan videója: döntés a lemondásról
2026. június 1. 06:11
-
Olcsóbb áram mindenkinek? Átírja az energiapiacot, ami Ausztráliában történik
2026. június 7. 16:15
top 24
-
Van olyan magyar régió, ahol a fiatal nők harmada nem dolgozik és nem is tanul
2026. június 28. 16:59
-
Ennek örülhettek a vásárlók a Lidl, a Penny és az Aldi boltjaiban
2026. június 29. 05:57
-
Franciaország is bevezeti az örökségútlevelet
2026. június 28. 17:20
-
Két orosz olajfinomítót is eltalált vasárnap az ukrán hadsereg
2026. június 28. 15:31
-
Júliustól új szelek fújnak a banki devizaváltásban
2026. június 29. 08:54



