4p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az operatív törzs türelmet kér a vendéglátóhelyektől: ha lesz elég vakcina, rögtön szólnak a kormánynak, hogy lazítsanak. A második körös oltás hevesebb reakciókat válthat ki, folyik a tárgyalás a kínai vakcina beszerzéséről is - a hétfői tájékoztató legfontosabb információit szedjük csokorba.

Türelmet és együttműködést kérnek a vendéglátóhelyektől

Az operatív törzs hétfői tájékoztatóján Kiss Róbert alezredes elmondta: hétvégén 2 vendéglátóhelyet zártak be ideiglenesen, eddig összesen 119 esetben döntöttek a járvány alatt. (Pénteken délután nagy nyilvánosságot kapott a budapesti Központ nevű vendéglátóhely esete - a hely ugyan a kiírás szerint elvitelre kínálta a szeszes italt, a rendőrség szerint azonban a több mint 100 fős tömeget vonzó nyitással megszegték a kormányrendelet intézkedéseit, így 60 napra bezárták a Központot és 500 ezres bírságot is kiszabtak.)

A vendéglátó üzletekkel kapcsolatos korlátozásokat akkor lehet fokozatosan enyhíteni, ha elegendő oltóanyag érkezik az országba, amellyel a magyarok széleskörű beoltását végre lehet hajtani - mondta Kiss Róbert alezredes. Amint lehetséges, az operatív törzs haladéktalanul jelzi majd a kormánynak, hogy lehet enyhíteni; a vendéglátósok türelmét és együttműködését kéri az operatív törzs. A cél az, hogy a további hullámokat elkerüljük, az emberek életét megvédjük - mondta.

Kutyasétáltatók az üres belvárosi Madách Imre téren 2020. december 31-én este, a koronavírus-járvány miatt érvényben lévő kijárási tilalom idején. A környéken lévő vendéglátóhelyek nem bírják már sokáig a korlátozásokat, az operatív törzs viszont türelemre int. Fotó: MTI/Mónus Márton
Kutyasétáltatók az üres belvárosi Madách Imre téren 2020. december 31-én este, a koronavírus-járvány miatt érvényben lévő kijárási tilalom idején. A környéken lévő vendéglátóhelyek nem bírják már sokáig a korlátozásokat, az operatív törzs viszont türelemre int. Fotó: MTI/Mónus Márton

A vírus mutálódását is figyelik Müller Cecíliáék

Az országos tisztifőorvos a reggel közzétett friss statisztikákat ismertette - ahogy írtuk, 844 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést; elhunyt 56 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 12 024 főre emelkedett. 

Müller Cecília kedvezőnek nevezte az adatok alakulását. A fertőzöttek számának csökkenését 4-5 héttel követi az elhunytak számának csökkenése - a mostani folyamatokat korábban előrejelezte az operatív törzs. A környező országokhoz képest is kedvezőnek tartja az adatokat - a harmadik hullám és a mutáns vírusok okoznak gondot máshol, ezeket a magyar hatóságok is folyamatosan figyelemmel követik. 

Az elhunytak száma összességében meghaladja a 12 ezret - ezzel kapcsolatban Müller Cecília elmondta, az alapbetegségtől függetlenül minden koronavírussal fertőzött elhunyt beteg ebben a statisztikában szerepel. 

A második körös oltás hevesebb reakciókat válthat ki - minden adag Szputnyik V-t megvizsgálnak majd

146 695 fő kapta meg az első védőoltást, 9403 fő pedig már a másodikat is. Ezt követően kb. egy hét múlva ők teljes védelmet élveznek. Nincs azonban olyan vakcina a világon ami 100 százalékos védettséget jelent - mondta Müller Cecília. A második kört kapóknál hevesebb reakciókat figyeltek meg (bőrpír, hőemelkedés, esetleg 1-2 napos láz, levertség, izomfájdalom), a tisztifőorvos szerint ez normális, természetes reakció védőoltás esetén, nem kell tőle megijedni - az oltóanyag hatásosságát mutatja, reagál a szervezet a beadásra. 

A beoltottak száma egyelőre nagyon alacsony az operatív törzs céljaihoz képest. A héten Pfizer-vakcinából 36270 fő részére várunk oltóanyagot, a Moderna vasárnapra 9000 fő beoltására elegendő vakcinát ígért.

Mindegyik vakcina működik - hangsúlyozta Müller Cecília. Az AstraZeneca termékét hiába engedélyezték Magyarországon, egyelőre nem tudni, mikor szállítanak nekünk belőle. Rengeteg vakcinát lekötöttünk, ezek beszállítása ideje és mennyisége is folyamatosan változik - mondta. Ezért is született meg a megállapodás az 1 millió adag Szupnyik V vakcina beszerzéséről is; a Nemzeti Népegészségügyi Központ laboratóriuma minden gyártási tételt leellenőriz majd (a már korábban beérkezett és a később beérkező tételeket is). 

Tárgyalnak a kínai oltóanyag beszerzéséről is

Tárgyalások zajlanak a kínai Sinopharm vakcina elérésének ügyében is, ami ismert, jól működő technológián alapszik - mondta Müller Cecília. Emlékeztetett: a H1N1 világjárvány idején a teljes vírus elölt változatát tartalmazó vakcinák  működtek csak egyedül (mint amilyen a Sinopharm terméke is); ha valami bevált, az használható. A koronavírus-fertőzés ellen bármelyik vakcina megfelelő - mondta.

Kirándulás közben nem kell maszk - 1,775 millióan regisztráltak oltásra

  • Kirándulás közben nem kell maszkot viselni - válaszolt Kiss Róbert ezredes egy kérdésre, mert a zöld területre és az egyéni sportolásra nem terjed ki a szabály. Ezzel együtt a távolságtartásra figyelni kell.
  • Egy másik kérdésre elmondták: 1 millió 775 ezer fő regisztrált vagy online vagy levélben az oltásra.
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Túl sok a baj, Varga Mihályék nem kockáztattak
Herman Bernadett | 2025. június 24. 14:00
Maradt a 6,5 százalékos alapkamat, túl sok ugyanis a kockázat az izraeli-iráni konfliktus kapcsán, de a belső folyamatok sem biztatóak, az infláció a jegybank toleranciasávja fölött alakult. 
Makro / Külgazdaság Nagy Márton beváltotta az ígéretét – Budapestnél pattog a labda
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 13:26
Jön a fellebbezés, lép a tárca.
Makro / Külgazdaság Nem kell még temetni a magyar gazdaságot? Fontos helyről érkezett váratlanul jó hír
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 11:21
Az elemzők által vártnál erőteljesebben javult az üzlet hangulat Németországban júniusban a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének legfrissebb felmérése szerint.
Makro / Külgazdaság Tényleg itt a fordulat az izraeli-iráni háborúban
Privátbankár.hu | 2025. június 24. 09:41
Izrael kedden megerősítette, hogy elfogadta a tűzszüneti javaslatot. 
Makro / Külgazdaság Merhet mást lépni Varga Mihály és csapata?
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 18:57
Egy újabb háborúval feszültebbé váló helyzetben kell döntenie kedden a jegybanki alapkamatról a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának. Mit jelenthet be Varga Mihály? Erről is beszélt főszerkesztőnk, Csabai Károly a Trend FM hétfő délelőtti műsorában.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton szerint nem kell izgulni, dől a pénz az országba
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 17:16
Magyarország az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) szervezésében kiemelkedő, összességében több mint 14 milliárd dollárnyi kereslet mellett bocsátott ki 5, 10 és 30 éves futamidejű dollárkötvény-sorozatot a mai napon, közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Makro / Külgazdaság Aggasztó hírt kapott az Orbán-kormány Németországból
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 15:31
Számos bizonytalansági tényező nehezíti a német vállalatok számára a recesszióból kivezető utat a BDI német iparszövetség elnökének a berlini Ipar Napja megnyitóján kifejtett véleménye szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet a fejük a briteknek
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 12:56
Emelkedtek valamelyest, de továbbra is csak minimális ütemű növekedést jeleznek a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Szépségtapaszt helyeztek a költségvetésre
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 11:59
Májusban többlettel zárt a központi büdzsé.
Makro / Külgazdaság Bottal üthetjük a lengyelek nyomát
Privátbankár.hu | 2025. június 23. 11:43
Míg nálunk még mindig csökken, addig náluk gyorsult az ipari termelés növekedése és lassult a termelőiár-esés májusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG