3p

Már 684 napja tart az orosz-ukrán háború. Ezek voltak az elmúlt órák legfontosabb eseményei. 

  • Az oroszországi Urál-vidéken található Nyizsnyij Tagil város közelében egy vasúti pályaszakaszon valamilyen robbanásszerű esemény történt – számoltak be orosz hírügynökségek. Az orosz Baza információi szerint a robbanás a vasútvonalon a Szan-Donato állomás közelében történt, egy olajraktár közelében.
     
  • A svéd miniszterelnök bejelentette, hogy Svédország jövőre csapatokat küld a NATO-tag Lettországba egy Kanada vezette, Oroszországot támadástól elrettentő erő részeként. A svéd miniszterelnök, Ulf Kristersson arra figyelmeztetett, hogy Oroszország megpróbálja destabilizálni egész Európát, és kijelentette, hogy Svédország természetes helye a NATO-ban van, és nem fogja vesztegetni az időt a végleges ratifikációra várva. Ezzel egyébként a magyar kormánynak is üzent, hiszen egyelőre ez a ratifikáció még nem történt meg Magyarországon és Törökországban sem.
     
  • Akár hat hónapot is késhet a Dánia által Ukrajnának adományozandó F-16-os harci repülőgépek leszállítása - jelentette a Berlingske című dán lap az ország védelmi minisztériumára hivatkozva. Az eredeti határidő a 2024-es év eleje volt, a tárca azonban most arról beszél, hogy az F-16-osok áprilisban indulhatnak útnak.

Az F-16-osok még nem jönnek. Fotó: Depositphotos
Az F-16-osok még nem jönnek. Fotó: Depositphotos

  • Oroszország véletlenül bombát dobott az általa megszállt Luhanszk régióban fekvő Rubizsnye városára – derült ki a régió Moszkva által kinevezett kormányának közléséből. A beszámoló szerint az orosz vadászgép által véletlenül ledobott, FAB-250-es, nagy erejű robbanófejet hordozó bomba nem okozott sérüléseket. Az incidens mindössze hat nappal azután történt, hogy Oroszország véletlenül lőszert dobott le a Belgorodi területen lévő Petropavlovka falu felett.

  • Az ukrán first lady, Olena Zelenszka szerint Oroszország az Ukrajna elleni támadásaival hajléktalanná tette az embereket, és szerinte a háború valóságát csak fegyverekkel lehet megváltoztatni. Zelenszkij elnök felesége arról számolt be, hogy otthonok és infrastruktúra rongálódott meg az orosz támadások következtében Dnyipropetrovszk, Zaporizzsja és Hmelnyickij régiókban.
     
  • Nagyhatótávolságú, tengeri és légi indítású precíziós fegyverekkel, köztük a Kinzsal hiperszonikus rakétarendszerrel mért reggel csoportos csapást ukrán hadiipari létesítményekre az orosz hadsereg - közölte hétfői hadijelentésében a moszkvai katonai tárca. Az orosz hadijelentés a megsemmisített ukrán katonai célpontok és haditechnikai eszközök között említette meg egyebek mellett a 101. területvédelmi dandár parancsnoki tanácskozásának helyszínét, továbbá egy drónirányító központot, egy tábori lőszerraktárt, öt harckocsit, nyolc páncélozott harcjárművet, két gyalogsági harcjárművet, két páncélozott szállítójárművet, öt HIMARS-rakétát és 14 drónt. Az orosz hadijelentésben szereplő számokat nemzetközi források nem erősítették meg.
     
  • Ukrajna 15 millió tonna rakományt exportált a fekete-tengeri hajózási folyosón keresztül, ezen belül 10 millió tonna mezőgazdasági terméket - közölte Olekszandr Kubrakov miniszterelnök-helyettes. A tisztviselő egyben beszámolt arról, hogy 39 hajó rakodása folyik az odesszai, csornomorszki és pivdenni kikötőkben, míg további 83 hajó megerősítette, hogy készen áll a kikötőkbe behajózni, és 2,4 millió tonna különböző rakományt exportálni.

(The Guardian, Reuters, Politico, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Itt az orosz bosszú – Magyarországon is megérezzük?
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 15:06
Itt a válasz az orosz olajat szállító tankerek elleni támadásokra. Rácz András szerint globális következményeik lehetnek.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta az egyetlen dolgot, ami fájt neki idén
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 12:37
Hosszú interjút adott a miniszterelnök. Beszélt a Szőlő utcai ügyről, politikáról és gazdaságról – de nem e területekről származik az idei év egyetlen fájdalmas emléke számára.
Makro / Külgazdaság Nagy pakkal készül Orbán Viktor Brüsszelbe
Privátbankár.hu | 2025. december 14. 10:49
Lehet, hogy ezúttal nem lesz elég egy különgép?
Makro / Külgazdaság Egy év sem telt el, máris újabb előrehozott választás jöhet Németországban?
Imre Lőrinc | 2025. december 14. 06:04
Bár sokan bíztak az ellenkezőjében, mára kiderült, hogy nem egy nagy beruházási csomag fogja megváltani a német gazdaságot. Ráadásul alig fél évvel a kormányalakítás után máris repedezik a Friedrich Merz vezette kormánykoalíció, amit a nyugdíjreform és a sorkatonaság kérdése is megtépáz. Számunkra rossz hír, hogy a németországi fejleményeket Magyarországról sem nézhetjük ölbe tett kézzel.
Makro / Külgazdaság Magához édesgeti Donald Trump Putyin egyik legjobb barátját?
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 16:32
Az Egyesült Államok feloldja a fehérorosz káliumsóra kivetett szankciókat.
Makro / Külgazdaság Elhasal az orosz gazdaság – Putyinnak sem jött össze a repülőrajt
Privátbankár.hu | 2025. december 13. 13:18
Ahogy közeleg az év vége, úgy lesz egyre kisebb az éves orosz GDP-növekedés. A külkereskedelem is szűkült, különösen Európa irányába.
Makro / Külgazdaság Leálltak Trump kitoloncoló járatai Venezuelába?
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 17:38
A repülőgépek nem érkeznek.
Makro / Külgazdaság Váratlan húzással csökkentenék az európai autóipar függőségét
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 13:20
Növelnék az újrahasznosítási arányt.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mire készül Trump: csak a bemelegítés volt a venezuelai tanker lefoglalása
Litván Dániel | 2025. december 12. 10:12
Ha továbbmennek ezen az úton, akkor Iránnak és Oroszországnak is lesz min aggódnia.
Makro / Külgazdaság Keserű meglepetés a brit gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 09:32
A pénteki hivatalos adatok szerint Nagy-Britannia gazdasága váratlanul zsugorodott az októberig tartó három hónapban, ami valószínűleg növeli a Bank of England kamatcsökkentéseire vonatkozó várakozásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG