3p
Orbán értünk, mi Orbánért jelszó alatt tüntettek néhány százan csütörtök este Prágában, a magyar nagykövetség épülete előtt.
Orbán Viktor miniszterelnök, Sebastian Kurz osztrák kancellár  és Lars Lokke Rasmussen dán kormányfő a tegnapi informális EU-csúcson Salzburgban. MTI Fotó: Máthé Zoltán


A cseh államfőhöz közel álló Hej, obcané! (Halló, polgárok!) civil szervezet által összehívott gyűlés résztvevői támogatásukról biztosították Magyarországot, a magyar kormány uniós és migrációs politikáját.

"Elfogadhatatlan azért büntetni egy törvényes kormányt, mert az teljesíti választási programját, amelyhez Orbán Viktor az egyik legerősebb kormányzási felhatalmazást kapta meg az Európai Unió tagállamai közül" - jelentette ki beszédében Tomio Okamura, a cseh Képviselőház alelnöke, a bevándorlásellenes Igazságosság és Közvetlen Demokrácia (SPD) párt elnöke.

Elutasították a Sargentini-jelentést

A felszólalók - többségükben parlamenti képviselők és szenátorok - egybehangzóan elutasították az Európai Parlament döntését, amely az uniós alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárás megindítására tett javaslatot a jogállamiság magyarországi helyzetéről készített Sargentini-jelentés alapján.

Szerintük Csehországnak ki kell állnia Magyarország és Orbán Viktor kormánya mellett."Itt az ideje, hogy megszólaljunk. Nem engedhetjük meg, hogy az EU támadja magyar és lengyel barátainkat, durván beavatkozva a két ország belügyeibe" - mondta Jaromír Kohlícek, Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) európai parlamenti (EP-) képviselője.

V4-összefogást szeretnének

A visegrádi csoport országainak kölcsönösen támogatniuk kell egymást, és nem szabad, hogy Brüsszel éket verjen közénk. "Támogatom Magyarország álláspontját, mert ez a mi álláspontunk is" - mondta Jaroslav Foldyna, a koalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) egyik képviselője.

"Nem azért vagyok itt, hogy támogassam vagy értékeljen Orbán Viktor politikáját. Szeretném azonban hangsúlyozni, hogy Magyarországnak, a magyar népnek joga van úgy kormányozni országát, ahogy akarja" - szögezte le az ifjabb Václav Klaus, az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) parlamenti képviselője. Bejelentette: javasolni fogja a képviselőházban, hogy a testület határozatban ítélje el az EP által elfogadott Sargentini-jelentést.

Levelet írtak Orbánnak

A felszólalók mindegyike egybehangzóan nemzetárulónak nevezte azokat a cseh EP-képviselőket, akik Strassbourgban megszavazták a Sargentini-jelentést. Többen bírálták Jan Hamácek szociáldemokrata bel- és külügyminisztert, aki megértéséről biztosította pártjának a Sargentini-jelentést megszavazó EP-képviselőit.

A résztvevők végül elfogadtak egy Orbán Viktornak címzett levelet, amelyben biztosították a magyar kormányfőt politikája támogatásáról.

Zeman: Magyarország csak védekezik

Eközben Milos Zeman cseh államfő csütörtök este egy televíziós interjúban kijelentette: Csehországnak a saját érdekében el kell utasítania a Magyarország elleni büntetőintézkedéseket az Európai Unióban, mert a közeljövőben őt is valami hasonló érheti.

"Szolidáris vagyok Magyarországgal, mert csak védekezik a teljes bekebelezés ellen" - mondta, amikor a riporter az Európai Parlament múlt heti döntéséről, a Sargentini-jelentés elfogadásáról kérdezte.

A vezető cseh politikusok közül Andrej Babis kormányfő szintén egyértelműen kiállt Magyarország mellett, Jan Hamácek szociáldemokrata bel- és külügyminiszter azonban azt mondta, őt is nyugtalanítja néhány magyarországi jelenség.

A Sargentini-jelentésről szóló háttéranyagunkat itt olvashatják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
Makro / Külgazdaság Kifullad Putyin medvéje?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:50
Csökkent az orosz ipari termelés novemberben éves szinten, miközben az elemzők sokkal többre számítottak.
Makro / Külgazdaság A hideg polgárháborútól az állítólagos Tisza-csomagig – az idei Klasszis Klub Live-ok legnézettebb adásai
Csabai Károly | 2025. december 25. 07:37
23 adás, több mint félmilló megtekintés – ez az idén már az ötödik évfolyamába lépett egyórás élő műsorunk mérlege. A korábbi esztendőkhöz hasonlóan ezúttal is nevesebbnél nevesebb vendégeink voltak, köztük egykori miniszterek, jegybankelnökök, tőzsdeelnökök. Itt az ideje, hogy felidézzük a legnagyobb érdeklődésre számot tartó beszélgetéseinket.
Makro / Külgazdaság Trump már megkapta a karácsonyi ajándékát
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 13:17
A vártnál jóval nagyobb mértékben bővült az Egyesült Államok gazdasága 2025. harmadik negyedévében.
Makro / Külgazdaság Megint szívhatják a fogukat a kamionosok
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 12:58
Jelentősen szigorodnak a nehéz tehergépkocsik közlekedésére vonatkozó szabályok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Magyarország egy „hanyatló unió” tagja
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 11:27
Többek között ezt jelentette ki a kormányfő a Magyar Nemzetnek adott ünnepi interjújában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG