4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Mutatjuk, mi történt, amíg Ön aludt.

  • Zelenszkij ismét az elégedetlenségének adott hangot a nyugati segélynyújtás lassulásával kapcsolatban a Fox News-nak adott interjúban, anélkül, hogy az Egyesült Államokat külön nevesítette volna.
  • Vlagyimir Putyin továbbra is arra törekszik, hogy megpróbálja legyőzni és uralni Ukrajnát két évvel a több mint félmillió áldozatot követelő invázió megindítása után – áll a nyugati tisztviselők friss értékelésében. Ám azt is hozzátették, hogy az orosz elnöknek nincs egyértelmű középtávú. A tisztviselők úgy vélik, hogy „a szankciók súlyosan sújtják az orosz katonai komplexumot”, ami súlyos késéseket és magasabb költségeket okoz, miközben Moszkva küzd a nyugati alkatrészek hiányának kezelésére.
  • Három szárazföldi kínai céget felvettek azon cégek listájára, amelyekkel az uniós vállalkozások nem üzletelhetnek. Az indoklás szerint részt vettek érzékeny katonai technológia Oroszországnak történő szállításában. Emellett törökországi és indiai cégeket is bevontak, miután z EU szerint az oroszok egyre gyakrabban vesznek célba harmadik országokat, hogy segítsenek Moszkvának megkerülni az uniós szankciókat. Diplomaták közölték, hogy az EU vagyonbefagyasztást és vízumtilalmat rendelt el Kang Szun Nam észak-koreai védelmi miniszterrel szemben is, mert ballisztikus rakétákat szállított Moszkvába.
  • Irán nagyszámú föld-föld ballisztikus rakétát bocsátott Oroszország rendelkezésére – közölte több forrás is a Reuters hírügynökséggel, elmélyítve a katonai együttműködést az Egyesült Államok által szankcionált két ország között. Az iráni védelmi minisztérium és a Forradalmi Gárda – az iráni ballisztikusrakéta-programot felügyelő elit erő – nem kívánta kommentálni a brit hírügynökség értesülését és az orosz védelmi minisztérium sem reagált.
  • Jens Stolenberg, a NATO főtitkára a Szabad Európa Rádiónak kijelentette, hogy úgy véli, Alekszej Navalnij emlékének a legjobban úgy lehet tisztelegni, ha az oroszok elveszítik a háborút. 
  • Ursula von der Leyen kizárta, hogy Vlagyimir Putyin „barátaival” dolgozzon a következő EU-parlamentben (a kijelentés Orbán Viktorra való utalásként is felfogható). „Akik megvédik értékeinket Putyin barátaival szemben, azokkal akarok együtt dolgozni” – mondta von der Leyen.

Zelenszkij elégedetlen. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK / POOL
Zelenszkij elégedetlen. Fotó: EPA/OLEG PETRASYUK / POOL

  • Andrej Morozov, egy prominens háborúpárti orosz blogger állítólag öngyilkos lett, miután felháborodott egy bejegyzés miatt, amelyben azt állította, hogy az orosz hadsereg 16 ezer katonát veszített a kelet-ukrajnai Avgyijivka város elfoglalása során.
  • A lengyel rendőrség vizsgálja a gazdák tiltakozásának transzparensét, amely felszólítja Putyint, hogy tegye „rendbe” Ukrajnát, ami haragot váltott ki Kijevben. Szerdán a titkosszolgálatokért felelős lengyel miniszter, Tomasz Siemoniak provokációnak minősítette a „botrányos” transzparenst. A legutóbbi tiltakozások során a lengyel gazdák elzárták a határhoz vezető utakat, és kidobták az ukrán gabonát a teherautókból és tehervagonokból.
  • Finnország közölte, hogy Putyin az Ukrajna megszállása óta eltelt két év alatt csaknem 800 vizsgálatot indított a szankciók orosz határán bekövetkezhetett megsértése miatt. A közelmúltban lezárták az orosz határt az irreguláris migráció miatt, amelyet a finnek szerint Oroszország irányított Szentpétervárról. Ez azt jelentette, hogy Finnországban a vonat- és hajószállítás a szankciók végrehajtásának középpontjában áll.
  • Az európaiak alig 10 százaléka gondolja úgy, hogy Ukrajna legyőzheti Oroszországot, noha Ukrajna támogatottsága továbbra is széles az európaiak körében. Egy EU-szerte végzett felmérés szerint a legvalószínűbb végpontnak valamilyen „kompromisszumos rendezést” tartanak.
  • Lindsey Graham republikánus szenátor, Donald Trump kulcsfontosságú szövetségese felkerült az orosz állami pénzügyi megfigyelő ügynökség által vezetett „terroristák és szélsőségesek” listájára. A TASZSZ állami hírügynökség számolt be először a Rosfinmonitoring lépéséről, amely lehetővé teszi a hatóságok számára az orosz bankszámlák befagyasztását, bár Graham esetében ez valószínűleg elsősorban szimbolikus.

(The Guardian)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A választásokig dől a pénz, utána jöhet el a feketeleves
Imre Lőrinc | 2026. január 18. 14:05
Idén is a lakossági fogyasztás lesz a magyar gazdaság motorja, amit az országgyűlési választásokat megelőző kormányzati költések még tovább fűtenek. A fiskális élénkítés és április 12-e után viszont szükség lehet a költségvetés kiigazítására, hogy Magyarország elkerülje a bóvli kategóriát a nagy hitelminősítőknél.
Makro / Külgazdaság Durvul a helyzet: eddig még sosem használt fegyvert vethet be az EU Trump ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 13:08
Emmanuel Macron francia elnök arra fogja kérni az Európai Uniót, hogy aktiválja az EU „kényszerítő intézkedések elleni eszközét”, ha az Egyesült Államok valóban vámokat vet ki a Grönlandot érintő patthelyzetben – közölte vasárnap a francia elnök stábja.
Makro / Külgazdaság Vasárnap elhagyja az országot Sulyok Tamás – elárulták az úti célt
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 10:13
A köztársasági elnök hivatala elárulta: háromnapos utazásra indul Sulyok Tamás.
Makro / Külgazdaság Fordulat Szerbiában: két hónap után beindult a kőolaj-finomító
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 09:41
Közel két hónapos szünetet követően vasárnap újrakezdte a termelést a pancsovai kőolaj-finomító, a benzinkutakra január 27-én kezdődhet meg a szállítás – közölte Dubravka Djedovic Handanovic szerb energiaügyi miniszter vasárnap Instagram-oldalán.
Makro / Külgazdaság Most végre kiderül, hogy hozott össze ekkora hiányt a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 18. 08:53
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a munkaerőpiacról közöl adatokat, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás tavalyi részletes adatait teszi közzé.
Makro / Külgazdaság Minden csepp olajat kihozatna a Chevronnal Venezuelából az amerikai kormány
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 15:42
Az Egyesült Államok mielőbb bővítené a Chevron venezuelai engedélyét.  
Makro / Külgazdaság Bemondták az új számot, indul a hajsza a 2 százalékos növekedésért
Imre Lőrinc | 2026. január 17. 10:19
A 2 százalék lett az új bűvös GDP-célkitűzés. A legtöbb hazai elemző ekkora mértékű, vagy ennél enyhén magasabb, de mindenképp kettessel kezdődő növekedést vár 2026-ban Magyarországon. Ami biztos, hogy a kormány költekezései a választások előtt fűtik a gazdaságot, az ipar és a beruházások viszont továbbra is nagy kérdőjeleknek számítanak. Miként bizonyos értelemben az infláció is, hiába alakult az elmúlt időszakban a vártnál kedvezőbben.
Makro / Külgazdaság Kölcsönösen csökkenti a vámokat Kanada és Kína
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:35
Kanada és Kína kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg – jelentette be pénteken Mark Carney kanadai miniszterelnök Pekingben.
Makro / Külgazdaság Egy jó és egy rossz hírt kapott Donald Trump hazájából
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 17:01
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben nőtt az ipari termelés az Egyesült Államokban decemberben havi összevetésben, ugyanakkor éves szinten lassuló ütemű bővülést jegyeztek fel – derült ki az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) pénteken közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor adóemeléssel ünnepelheti a választási győzelmet
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:31
A magyar gazdasági folyamatok kifejezetten gyengén alakulnak, évek óta nem növekszik a GDP, miközben a költségvetés hiánya magas szinten ragadt. A gazdasági problémákat tetézni fogja a választási osztogatás, ami után Orbán Viktor komoly megszorításokra kényszerülhet az áprilisi voksolás után, olvasható laptársunk, az Mfor péntek reggeli cikkében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG