3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

A vártnál nagyobb mértékben nőtt az első negyedévben az euróövezeti bruttó hazai termék (GDP) az Európai Unió statisztikai hivatala szerint.

Az év első negyedévében szezonális kiigazítással 0,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék az euróövezetben az előző negyedévhez képest és 0,3 százalékkal az EU-ban. A negyedik negyedévben az euróövezetben 0,2 százalékos, az EU-ban pedig 0,4 százalékos volt a negyedéves bázisú GDP-növekedés. Az idei első negyedévre 0,2 százalékos euróövezeti növekedést vártak szakértők.

Nagyobbnak bizonyult a vártnál az éves GDP-növekedés is: az euróövezet éves bázison 1,2 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék a várt 1,0 százalék helyett. A negyedik negyedévben szintén 1,2 százalékos volt az euróövezeti éves GDP-növekedés. Az Európai Unióban 1,4 százalékos volt az első negyedévi éves GDP-növekedés, a negyedik negyedévi pedig szintén 1,4 százalékos.

A fellendülést az erősebb belföldi kereslet támogatta a legnagyobb mértékben, amelyet az enyhülő infláció, az alacsonyabb hitelfelvételi költségek, a német fiskális megszorítások enyhítéséről szóló megállapodás által keltett optimizmus, valamint a védelmi kiadások következő hónapokban várható növekedése ösztönzött. Ezek a fejlemények segítettek ellensúlyozni az Egyesült Államok ingadozó vámpolitikájával kapcsolatos tartós aggodalmakat.

Azonban a gazdasági lendület az elkövetkező hónapokban gyengülhet, mivel az új amerikai vámok bevezetése kezd nyomást gyakorolni az EU exportjára, a fokozódó bizonytalanság visszafogja a beruházásokat és a háztartások fogyasztását. A nagyobb nemzetgazdaságok közül Németország bruttó hazai terméke negyedéves bázison 0,2 százalékkal bővült. Spanyolország és Olaszország 0,6 százalékos, illetve 0,3 százalékos negyedéves növekedést ért el, Franciaország és Hollandia pedig mindössze 0,1 százalékosat.

Messze a legnagyobb növekedési ütemet érte el Írország: negyedéves bázison 3,2 százalékosat az első negyedévben, éves bázison pedig 10,9 százalékosat. A negyedik negyedévben 3,6 százalékos volt a negyedéves és 9,2 százalékos az éves GDP-növekedés Írországban.

A második legnagyobb növekedési ütemet Litvánia érte el, messze az írországi mögött. Az első negyedévi GDP-növekedés 3,2 százalék volt éves és 0,6 százalék negyedéves bázison. Az előző negyedévben, 2024 negyedik negyedévében 3,9 százalék volt az éves és 1,0 százalék a negyedéves növekedés.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Miért csalódott a muszlim atomhatalom az afganisztáni tálib vezetésben?
Bózsó Péter | 2026. március 21. 14:37
Pakisztán két évtizeden át támogatta a tálib mozgalmat a szomszédos Afganisztánban, állítólag még az amerikaiakkal vívott harcában is, de most fegyveres konfliktusba torkollt megromlott viszonyuk.
Nemzetközi Washington Post: az orosz hírszerzés azt javasolta, rendezzenek meg egy merényletet Orbán Viktor ellen (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 13:25
Egy orosz hírszerzési jelentésben írtak erről.
Nemzetközi Gyerekek is megsérültek az Ukrajnát ért orosz dróncsapásban
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 12:57
Két halottról szólnak a híradások.
Nemzetközi Putyin elárulta, kinek az oldalán áll Oroszország
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 12:24
Barátságos hangvételű üzenetet küldött Iránba.
Nemzetközi Így kampányolt Trump Orbán Viktor mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 11:43
Megint videóban üzent.
Nemzetközi Irán meglőtt egy F-35-öst – de hogyan?
Litván Dániel | 2026. március 21. 11:11
Mégsem sérthetetlenek a levegő urainak kikiáltott csodagépek? Egyre kockázatosabb lehet Irán bombázása az izraeli-amerikai gépeknek.
Nemzetközi Orbán Viktor is lépéseket jelentett be a csehországi támadás miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 10:27
Erről döntöttek éjszaka.
Nemzetközi Izrael tovább támad, ezeket a célpontokat érték csapások
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 09:43
Iránt és Libanont is támadták.
Nemzetközi CPAC Hungary: olyan elnök érkezik Magyarországra, aki még sosem járt itt
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 09:18
Messziről érkezik.
Nemzetközi Trump lassan győzelmet hirdet Iránban?
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 08:29
Az elnök szerint hamarosan akár enyhíteni lehet az amerikai nyomást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG