3p

Elkerülhetetlen lesz a választások utáni megszorítás?
Tényleg egy újabb Bokros-csomagot szeretne a Tisza Párt?

Online Klasszis Klub élőben Bokros Lajossal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. december 10. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csehek uniós segítségért folyamodnak a Szabad Európa Rádió miatt Trump döntése után.

Csehország uniós támogatást szorgalmaz a Szabad Európa Rádió/Rádió (RFE/RL) működésének fenntartása érdekében, miután a Trump-kormányzat csökkentette a globális műsorszolgáltató finanszírozását.

Jan Lipavszkij külügyminiszter azt mondta, hogy a prágai székhelyű RFE/RL „az egyike azon kevés hiteles forrásoknak az olyan diktatúrákban, mint Irán, Fehéroroszország és Afganisztán”.

Kelet-Európában az Egyesült Államok kormánya által finanszírozott csatorna hallgatók millióihoz jutott el a hidegháború idején, elősegítve a demokratikus értékek terjesztését, miközben a kommunista hatóságok szigorúan ellenőrizték a helyi médiát.

Elon Musk, aki Donald Trump irányítása alatt a költségcsökkentésért felelős, elutasította az RFE/RL-t, mivel „radikális baloldali őrültek beszélnek, miközben évi 1 milliárd dollárt égetnek el az amerikai adófizetők pénzéből”.

Stephen Capus, az RFE/RL elnöke és vezérigazgatója azonban kijelentette, hogy a műsorszolgáltató támogatási szerződésének megszüntetése „nagy ajándék lenne Amerika ellenségeinek”.

Az Európai Unióban bíznak
Az Európai Unióban bíznak
Fotó: EPA

„Az iráni ajatollahok, a kínai kommunista vezetők, valamint a moszkvai és minszki autokraták az RFE/RL 75 év utáni bukását ünnepelnék” – tette hozzá.

Capus úr aggodalmát a független újságírók védelmével foglalkozó bizottság (CPJ) is megerősítette, amely panaszkodott, hogy újságírók ezreit sújtja az Egyesült Államok finanszírozási csökkentése – és hogy néhány cenzúrázott országban dolgozó munkatárs már „súlyos veszélyben” van – írja a BBC.

Az RFE/RL szerint heti közel 50 millió hallgatót érnek el 23 országban, köztük Oroszországban, Ukrajnában, Iránban, Afganisztánban, valamint Közép-Ázsia és a Kaukázus volt szovjet köztársaságaiban.

A cseh Lipavsky azt mondta, hogy megvitatja uniós külügyminisztertársaival, „hogyan lehetne legalább részben fenntartani a műsorszolgáltatást”.

Az RFE/RL, a Radio Free Asia és a Voice of America (VOA) évtizedek óta az Egyesült Államok Globális Médiaügynökségétől (USAGM) kapott finanszírozást.

Trump elnök pénteken aláírta a finanszírozás csökkentéséről szóló végrehajtási rendeletet, miután Musk leírta a rádiót X-en, mondván, hogy „zárják be”.

Ez a lépés ellentétben áll az oroszországi, kínai és iráni hatóságok médiapolitikájával, amelyek finanszírozást fordítottak állami műsorszolgáltatóikba, hogy ellensúlyozzák a nyugati liberalizmus világméretű hatását.

A VOA főállású munkatársainak nagy részét adminisztratív szabadságra küldték, a műsorszolgáltató alvállalkozóit pedig, akik a nem angol nyelvű szolgáltatásokat uralják, elbocsátották – írja az AFP hírügynökség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zulu harcosok az ukrajnai front orosz oldalán? Kitört a botrány Dél-Afrikában
Bózsó Péter | 2025. december 4. 10:31
A volt dél-afrikai elnök, Jacob Zuma egyik lánya lemondott képviselőségéről, miután kiderült, hogy köze van ahhoz, hogy az afrikai országból Oroszországba csaltak embereket, akik végül a fronton kötöttek ki, és onnan kértek diplomáciai segítséget.
Nemzetközi Macron is beindítja a keleti nyitást?
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:18
Szép szavakat váltott, megállapodásokat kötött a francia és a kínai elnök.
Nemzetközi Új emberét küldi Zelenszkij Putyint kibeszélni Amerikába
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 10:08
Csütörtökön tárgyal az ukrán küldöttség a Moszkvából hazatért amerikai tárgyalókkal.
Nemzetközi Trump is elismerte, hogy nem tudja béketáncba vinni Oroszországot és Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. december 4. 07:19
Legalábbis egyelőre. Nem hoztak áttörést a moszkvai tárgyalások.
Nemzetközi NATO-főtitkár: Európa még idén bevásárolhat amerikai fegyverekből Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 19:22
Több európai ország részvételével közös fegyvervásárlást szervez a NATO az Egyesült Államokból Ukrajna számára. Franciaország azonban elhatárolódott, szerintük inkább európai fegyvereket kellene vásárolni.
Nemzetközi Csalással és korrupcióval gyanúsítják az EU korábbi külügyi főképviselőjét
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 16:46
A fiatal diplomaták uniós képzése nem biztos, hogy úgy működött, ahogy kellett volna. Most vizsgálják a 2021-2022-es projektet, és három embert őrizetbe vettek.
Nemzetközi Robbanás volt a Barátság kőolajvezeték oroszországi szakaszán
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 14:18
A Moszkvától délre fekvő szakaszon egy távirányítós robbanószerkezet lépett működésbe az ukrán hírszerzési információk szerint.
Nemzetközi Maszkos izraeli telepesek támadtak nyugati önkéntesekre
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 10:48
Komoly incidens történt.
Nemzetközi Trump találkozni akart Kim Dzsongunnal?
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 09:07
Erről a dél-koreai elnök beszélt.
Nemzetközi Emiatt mondhatott megint nemet Putyin a béketervre
Privátbankár.hu | 2025. december 3. 08:06
Az oroszok számára a területi kérdés a legfontosabb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG