3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Kim Jonghjun volt védelmi miniszternek szerepe lehetett Jun Szogjol elnök múlt heti hadiállapot kihirdetésében.

Jun túlélte az ellene indítandó vádemelésről szóló szavazást szombaton este az ellenzék vezette parlamentben, amit a keddi rövid ideig tartó hadiállapot kihirdetése miatt indítottak, de saját pártjának vezetője Polgári Erő Pártjának vezetője, Han Donghun szerint az elnök nem vesz majd részt politikai ügyekben, mielőtt végül lemondana.

A pártvezető a miniszterelnökkel közösen tartott vasárnapi sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Jun nem vesz részt kül- és egyéb államügyekben egészen lemondásáig — írja a Reuters.

A katonáknak az ellenállás miatt nem sikerült bejutniuk a parlament szöuli épületébe
A katonáknak az ellenállás miatt nem sikerült bejutniuk a parlament szöuli épületébe
Fotó: MTI/AP/Newsis/Cso Dzsungvu

Kim Jonghjun védelmi miniszter, aki szerdán mondott le, miután Jun visszavonta az általa kihirdetett hadiállapotot. A minisztert az elvetélt kísérlet kudarc központi szereplőjének tekintik. Egy magas rangú katona és az elnök elleni vádemelési javaslat szerint ő javasolta a hadiállapotot az elnöknek.

Az ügyészség különleges nyomozócsoportja vasárnap letartóztatta Kimet, és lefoglalta a mobiltelefonját – áll az újságíróknak adott rövid közleményben. A Yonhap hírügynökség jelentése szerint a letartóztatás előtt a nyomozók kihallgatták Kimet, aki önként jelent meg a Szöuli Központi Kerületi Ügyészségen vasárnap hajnalban. Az országos rendőrség vasárnap razziát tartott Kim irodájában.

Három kisebbségi ellenzéki párt feljelentést nyújtott be az ügyészséghez Jun, Kim és Park Anszu hadiállapot-parancsnok ellen, akiket felkelés szításával vádolnak. Ha elítélik őket, a felkelés szervezése halállal vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel büntetendő.

Az ellenzéki képviselők azt állítják, hogy Jun katonai erőket mozgósított, hogy megakadályozza a parlamenti képviselők szavazását, amelyek célja az alkotmányellenes hadiállapot-rendelet érvénytelenítése volt.

Jun Szogjol dél-koreai elnök televíziós üzenetében feloldja a pár órával korábban kihirdetett szükségállapotot Szöulban 2024. december 4-én - néhány órával korábban egy másik hasonló üzenetben jelentette be a bevezetést
Jun Szogjol dél-koreai elnök televíziós üzenetében feloldja a pár órával korábban kihirdetett szükségállapotot Szöulban 2024. december 4-én - néhány órával korábban egy másik hasonló üzenetben jelentette be a bevezetést
Fotó: MTI/EPA/YNA

Bocsánatot kért, megígérte

Órákkal a szombati vádemelései szavazás előtt Jun televíziós beszédben fordult a nemzethez, hogy bocsánatot kérjen hadiállapot-rendelete miatt, mondván, pártja kezébe adja sorsát. Han Donghun az elnök pártjának vezére kijelentette, hogy a bejelentése valójában az elnök hivatali idő előtti távozására való ígéret volt, és hozzátette, hogy a kormánypárt egyeztetni fog a miniszterelnökkel az államügyek intézése érdekében.

Han Dokszu miniszterelnök vasárnap kijelentette, hogy a kabinet mindent megtesz annak érdekében, hogy „megőrizze a bizalmat szövetségeseinkkel”, utalva az Egyesült Államokra és Japánra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Dmitrij Medvegyev viccelt egyet Grönlanddal
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 19:59
Az oroszországi Biztonsági Tanács elnökhelyettese szerint a grönlandiak akár Oroszországhoz való csatlakozásról is szavazhatnának, ha Donald Trump amerikai elnök nem lép elég gyorsan az északi-sarkvidéki sziget megszerzése érdekében.
Nemzetközi A kazah olajtermelés 35 százalékkal esett a fekete-tengeri dróntámadások miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 19:41
Három, Görögország által kezelt olajszállító tartályhajóra csaptak be azonosítatlan drónok kedden a Fekete-tengeren, miközben úton voltak, hogy nyersolajat rakodjanak be egy oroszországi part menti terminálnál.
Nemzetközi Az orosz olajvállalat dacol Trumppal Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 19:21
Az Oroszország által Venezuelában kitermelt olajvagyon Oroszország tulajdona, amelyet továbbra is kitermelünk – közölte Moszkva kedden, miután Donald Trump amerikai elnök azt állította, hogy ellenőrzést gyakorol a dél-amerikai ország felett.
Nemzetközi Bill és Hillary Clinton egy szót sem szólt az Eptstein-ügyi kongresszusi vizsgálatban
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 19:01
A Clinton házaspár kedden megtagadta, hogy tanúvallomást tegyenek egy republikánus vezetésű kongresszusi vizsgálatban, amely a néhai pénzemberrel és elítélt szexuális bűnözővel, Jeffrey Epsteinnel foglalkozik. Indoklásuk szerint az eljárás pártpolitikai jellegű.
Nemzetközi Donald Trump buzdítja az iráni tüntetőket, segítséget ígér
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 17:21
Az amerikai elnök kedden arra bátorította az irániakat, hogy folytassák a tiltakozást, és segítséget is ígért nekik.
Nemzetközi Átalakították az ukrán kormányt – ment is meg maradt is a hadügyminiszer
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 16:20
Kedden megszavazta az ukrán parlament Denisz Smihal védelmi miniszter menesztését.
Nemzetközi A kanadai miniszterelnök olyat tesz, amire majd tíz éve nem volt példa
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 15:20
Mark Carney kanadai miniszterelnök kedden Kínába utazik, hogy a kereskedelemről és a nemzetközi biztonságról tárgyaljon.
Nemzetközi Nagy dobásra készül a CPAC Hungary konferencia – eljön Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 13:40
Március 21-én tartják az ötödik CPAC Hungary konferenciát – jelentette be Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója kedden közzétett Facebook-videójában.
Nemzetközi Jön az első dán-amerikai találkozó Grönland ügyében
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 13:15
Dánia és Grönland külügyminiszterei szerdán találkoznak J. D. Vance amerikai alelnökkel és Marco Rubio külügyminiszterrel – közölte a dán külügyminiszter.
Nemzetközi Keményen megbünteti Trump az Iránnal üzletelőket
Privátbankár.hu | 2026. január 13. 11:39
Trump 25 százalékos vámot vet ki Irán üzleti partnereire – írja az Erte Market hírlevél. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG