2p

Elkészült a TAL európai kőolajvezeték kibővítése, Csehország történelmében első ízben már nincs rászorulva az orosz kőolajra – közölte Petr Fiala cseh miniszterelnök csütörtökön a közép-csehországi Nelahozevesben, a nyugatról érkezett kőolaj központi elosztóhelyén.

„Csehország ezzel újabb lépést tett energetikai függetlensége felé” – mondta Petr Fiala újságíróknak.

Petr Fiala szerint már nincsenek rászorulva az orosz kőolajra
Petr Fiala szerint már nincsenek rászorulva az orosz kőolajra
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Jaroslav Pantucek, az ország vezetékhálózatát üzemeltető Mero állami vállalat igazgatója szerint Csehország a gyakorlatban most használja első ízben a kibővített TAL vezetéken keresztül az országba érkezett, nem orosz származású kőolajat.

„A nem orosz eredetű kőolaj első szállítmányai az olasz Trieszt kikötőből szerdán érkeztek meg Nelahozevesbe a központi elosztóhelyre. A Mero csütörtök délután elkezdi ennek a kőolajnak a szállítását tulajdonosának, az Orlen Unipetrol társaságnak a Litvínovban működő finomítóba” – jelentette ki Jaroslav Pantucek.

Csehország kőolajszükségleteit több mint 60 éven keresztül alapvetően Oroszországból a Barátság kőolajvezetéken keresztül fedezte. 

Az orosz kőolajról való teljes leválásról a cseh kormány 2022-ben az Ukrajnai elleni orosz támadás után döntött. Ehhez arra volt szükség, hogy növeljék az olasz Triesztet és a német Ingolstadtot összekötő TAL vezeték szállítási kapacitását a cseh igényeknek megfelelő mértékben. Ez a kőolaj azután a múlt század kilencvenes éveiben épült Ingolstadtból a Kralupy nad Vltavouba vezető IKL nevű vezetéken keresztül jut el Csehországba.

A bővítéssel a TAL, illetve az IKL csehek által használt kapacitása évi 4 millió tonna kőolajról 8 millió tonnára nőtt. Ezt a kőolajat a nyugat-csehországi Litvínovban és Kralupy nad Vltavouban lévő kőolajfinomítók fogják feldolgozni.

Mindkét cseh kőolajfinomító tulajdonosa a lengyel Orlen Unipetrol.

A Barátság és IKL vezetékek csehországi szakaszának üzemeltetője a Mero állami vállalat.

A TAL-PLUS projektről a cseh kormány 2022 novemberében döntött, reagálva az ukrajnai háborúra, a munkák 2023 májusában kezdődtek meg.

„A projekt költségei 1,6 milliárd koronát (25,6 milliárd forint) tesznek ki, ezt a Mero saját bevételeiből finanszírozta, az állami költségvetést ezért nem terhelték” – magyarázta Zbynek Stanjura pénzügyminiszter újságíróknak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tucatnyi ország ítélte el Izraelt a telepespolitikája miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 08:30
Több ország, köztük Nagy-Britannia, Kanada, Németország, szerdán elítélte az izraeli biztonsági kabinet jóváhagyását 19 új telep létrehozására a megszállt Ciszjordániában, kijelentve, hogy azok sértik a nemzetközi jogot, és az instabilitás fokozásának kockázatát hordozzák magukban.
Nemzetközi Brüsszel beszólt Washingtonnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:24
Az Európai Bizottság elítélte, hogy kitiltottak öt európai tisztségviselőt az Egyesült Államokból.
Nemzetközi Szörnyű tragédia történt – már meg is van az oka
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 15:07
A török hatóságok megtalálták a feketedobozát annak a repülőgépnek, amely előző nap – fedélzetén a líbiai vezérkari főnökkel és más magas rangú katonatisztekkel – zuhant le Ankarától nem messze.
Nemzetközi Zelenszkij felfedte a Trumppal közös béketervét
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:53
Az ukrán elnök szerint ez lehet az alapja al háború lezárását célzó jövőbeli megállapodásoknak.
Nemzetközi Robbantásos merénylet a Kremltől délre
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 14:37
Három ember, köztük két közlekedési rendőr, életét vesztette egy robbanásban Moszkva déli részén – közölte szerdán az orosz Nyomozó Bizottság (SZK).
Nemzetközi Mit mond a nemzetközi jog Donald Trump venezuelai blokádjáról?
Bózsó Péter | 2025. december 24. 11:58
Az Egyesült Államok hadserege a Venezuela ellen kihirdetett tengeri blokád keretében legutóbb egy Kínába tartó olajszállító hajót foglalt le. Kína tiltakozik, és a nemzetközi jogra hivatkozik. De igaza van-e?
Nemzetközi Tűzszünetet hoz a karácsony?
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 10:40
Legalábbis ezt sürgeti XIV. Leó pápa az ukrajnai harctéren.
Nemzetközi Zárolt orosz vagyon: a hitelminősítő is reagált Brüsszel döntésére
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 09:46
A Fitch szerint érdemben csökkent annak a kockázata, hogy a Euroclear mérlegében szereplő befagyasztott orosz jegybanki vagyoneszközöket használják fel jóvátételi hitelcsomag összeállítására.
Nemzetközi Fityiszt mutatott a bíróság Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. december 24. 08:56
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága kedden elutasította az amerikai elnök kérését, hogy Nemzeti Gárda katonákat vezényeljen Chicagóba.
Nemzetközi Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért: mit szól ehhez a magyar kormány?
Imre Lőrinc | 2025. december 23. 19:30
Fél év börtön jár Szlovákiában a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért. Peter Pellegrini szlovák elnök előbb részbeni vétót emlegetett, végül mindent jóváhagyott – számol be róla a Népszava. A magyar kormány nem konfrontálódott az ügyben a Beneš-dekrétumokat védő Fico-kormánnyal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG