2p

Ez történt az éjjel az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan.

  • Lengyelország fontolgatja orosz rakéták lelövését Ukrajna területe felett saját légvédelmi eszközeivel - mondta Pawel Wronski lengyel külügyi szóvivő, akit csütörtökön idézett honlapján a Newsweek című amerikai hetilap. Wronski szerint "az ügyet jogi és műszaki szempontból is vizsgálják, de eddig nem született döntés". Lengyelországnak többször is riasztani kellett vadászgépeit légterének védelme érdekében, amikor Oroszország nagyszabású rakétacsapásokat hajtott végre Ukrajnában. Varsó szerint nyugat-ukrajnai célpontok ellen kilőtt orosz rakéták több alkalommal is behatoltak légterébe. Moszkva szerint véletlen légtérsértésekről van szó. Wronski hozzátette: a kijevi vezetés fordult Lengyelországhoz azzal a megkereséssel, hogy a lengyel légvédelmi rendszerek segítségével semmisítsenek meg orosz rakétákat Ukrajna felett. Mint mondta, az erről szóló vita márciusban indult, miután egy orosz rakéta óránkénti 800 kilométer sebességgel 365 méteres magasságban belépett a lengyel légtérbe 39 másodpercig Oserdów település térségében. Annak lehetőségét ugyanakkor kizárta, hogy Lengyelország saját légvédelmi rendszereit telepítse Ukrajnába, írta az MTI.
  • Az orosz erők „teljesen elakadtak” az északkelet-ukrajnai Vovcsanszk városáért folytatott utcai harcokban, és „nagyon súlyos veszteségeket” szenvedtek el, mondta Olekszandr Szirszkij, az ukrán hadsereg főparancsnoka csütörtökön a Kyiv Independent szerint. Az orosz hadsereg május 10-én indított offenzívát a térségben, és eddig mintegy 10 kilométert tudott előrehaladni.    
    Szirszkij szerint elakadt az orosz offenzíva
    Szirszkij szerint elakadt az orosz offenzíva
    Fotó: EPA/VITALII NOSACH
  • Európának meg kell erősíteni védelmi erejét, de mindenekelőtt Ukrajna mellé kell állnia, mert Ukrajna háborúját a szabadságért vívja az elnyomás ellen, a demokráciáért küzd egy tekintélyelvű rendszerrel szemben - jelentette ki Ursula von der Leyen Brüsszelben, az Európai Bizottság elnöki posztjára pályázó csúcsjelöltek vitáján csütörtökön. Az Európai Parlamentben tartott vitán az Európai Bizottság jelenlegi elnöke, az Európai Néppárt jelöltje azt mondta, erősíteni kell az uniós védelmi ipart, el kell érni, hogy az ipari megosztottság megszűnjön Európában a közös védelmi beruházások támogatása által.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Irán akár a fődíjat is megütheti, ha kitör a háború Amerikával
Litván Dániel | 2026. február 6. 14:14
Milyen eszközökkel és mennyire lehet képes visszaütni Irán, ha Trump csapásokat indít? Az amerikai harci gépek ellen keveset tehetnek az irániak, de jóval értékesebb, és elérhető célpontjaik is lehetnek.
Nemzetközi Februárban Magyarországra jöhet Marco Rubio amerikai külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 12:10
Úgy tűnik, hogy Magyarországra érkezhet a választási kampányban egy magasrangú amerikai politikus, Marco Rubio külügyminiszter személyében. Hosszabb távon pedig JD Vance alelnököt is hazánkba csábítaná a kormány.
Nemzetközi Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok Iránra
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:30
Az Egyesült Államok iráni virtuális nagykövetsége péntek hajnalban biztonsági figyelmeztetést adott ki, amelyben felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el Iránt.
Nemzetközi Merénylet történt egy orosz katonai vezető ellen Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:12
Egy magas rangú orosz tábornokot többször meglőttek és megsebesítettek az orosz fővárosban.
Nemzetközi Magyarország menedéket adott, Varsó elítélte, most európai elfogatóparancs jöhet a lengyel ex-miniszter ellen
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:13
A varsói kerületi bíróság csütörtökön elrendelte Zbigniew Ziobro letartóztatását.
Nemzetközi Fontos tárgyalást rendeznek ma a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:10
Irán és az Egyesült Államok Ománban egyeztetnek Teherán nukleáris programjáról.
Nemzetközi Átveszi az irányítást az üzleti világban a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 19:33
Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást – írta friss elemzése alapján a Deloitte.
Nemzetközi Trump újabb játszmája: lejárt az Új START atomfegyver-korlátozási egyezmény – de mi jön ezután?
Bózsó Péter | 2026. február 5. 19:07
Lehet, hogy elindul egy új fegyverkezési verseny a nukleáris arzenálok terén, de van remény egy új, többoldalú megállapodásra is.
Nemzetközi Epstein-ügy: a brit miniszterelnök bocsánatot kért
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:23
A botrány kikezdte a kormányfőt.
Nemzetközi Zelenszkij világossá tette feltételét a tűzszünethez
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:07
Ukrajna kész a tűzszünetre, de Moszkván a sor – mondja az ukrán elnök. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG