2p

Kilép a Renew Europe (Újítsuk meg Európát!) európai parlamenti (EP-) frakciójából, valamint az ALDE (Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért) európai pártcsoportból a cseh Elégedetlen Polgárok Akciója (ANO) mozgalom - jelentette be Andrej Babis volt cseh kormányfő, az ANO elnöke pénteken prágai sajtótájékoztatóján.

Babis szerint ezekben a csoportosulásokban az ANO már nem tudja megfelelően teljesíteni programját.

A júniusi európai választásokon az ANO hét mandátumot szerzett az Európai Parlamentben. Már folynak a tárgyalások arról, hogy az ANO melyik frakcióban folytatja munkáját. A döntés várhatóan két héten belül megszületik.

"Azzal indultunk a választásokon, hogy harcolni fogunk az illegális migráció ellen, és megpróbáljuk megváltoztatni az európai ipart és mezőgazdaságot pusztító Green Dealt, amely országunk lakosságára is negatív hatást gyakorol. Az eddigi tárgyalások alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy a Renew és az ALDE véleménye eltér az ANO mozgalom véleményétől" - mondta újságíróknak a volt miniszterelnök.

Andrej Babis szerint már más utakon járnak
Andrej Babis szerint már más utakon járnak
Fotó: MTI

Úgy látja, hogy a Renew Europa és az ALDE a föderatív Európa híve, szeretnék megerősíteni Brüsszelt és elnyomni az Európai Unió közepes és kis tagállamait, nemzeti identitásukat, kultúrájukat, megszüntetnék a tagállamok vétójogát, bevezetnék a nemzetek feletti jelöltek rendszerét az EP-ben, és nem akarják a zöld megállapodás nagyobb arányú módosítását sem.

"Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) számunkra biztosan nem megoldás, a frakcióban más cseh pártoknak súlyos szavuk van, az ECR nem a mi választásunk. Nem kizárt, hogy egy új frakció is születik" - szögezte le Andrej Babis.

Az ECR-ban foglalnak helyet a cseh kormánykoalícióban részt vevő Polgári Demokratikus Párt (ODS) európai parlamenti képviselői, míg az ANO a cseh ellenzék vezető ereje.

(MTI)

Címkék: Nemzetközi

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Donald Trump: „Csaknem két tucat tankhajót juttattunk át a Hormuzi-szoroson”
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 18:46
Az Egyesült Államok csaknem kéttucatnyi olajszállító tankhajót juttatott ki a Hormuzi-szoroson keresztül Irán tudta nélkül – jelentette be Donald Trump amerikai elnök szerdán.
Nemzetközi Nemsokára találkozhat az ukrán és a magyar miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 18:12
Ukrajnának pozitív jelzései vannak arra vonatkozóan, hogy a közeljövőben sor kerülhet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Magyar Péter miniszterelnök találkozójára – közölte Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdai kijevi sajtótájékoztatóján.
Nemzetközi Oroszország kételkedik Ukrajna Budapestnek tett ígéretében
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:12
A kárpátaljai magyarok helyzete a gyakorlatban semmit nem változott, Kijev azzal kapcsolatban csak ígéretet tett Budapestnek – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdai moszkvai sajtótájékoztatóján.
Nemzetközi Az EU intézkedéseket sürget az európai szigeteken
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 14:21
Az Európai Bizottság stratégiát mutatott be szerdán az uniós szigeteken, valamint a tagországok tengerpartjai mentén élők támogatására a gazdaságra, az összekapcsoltságra, az energiaellátásra, a környezetvédelemre, a demográfiára és a biztonság szavatolására vonatkozóan azzal a céllal, hogy „az e területek és az ott élők előtt álló kihívásokat lehetőségekké és tartós előnyökké alakítsa”.
Nemzetközi Pokolgépes merénylet történt Moszkva mellett
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 13:29
Autóba rejtett bomba ölt meg magas rangú orosz katonai tisztet.
Nemzetközi Ez valami vicc? Az Európában öldöklő oroszok készségesen fáradoznának az iráni békéért
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 13:09
Ezt jelentette be az orosz külügyi szóvivő a hét közepén.
Nemzetközi Amerika megint megtámadta Iránt – záporoztak a rakéták
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 06:11
Önvédelemnek nevezték a közel-keleti ország ellen indított újabb támadássorozatot, egy amerikai gépet ért támadást követően.
Nemzetközi Nem csak az Orbán-kormányokhoz szökött politikusok aggódhatnak az új kormány által indított eljárások miatt
Litván Dániel | 2026. június 10. 05:44
Nem teljesen egyforma az Orbán-kormányok alatt Magyarországon menedéket kapott politikusok helyzete. Nikola Gruevszki ügyében Sulyok Tamásnak, a két lengyel politikus esetében több tisztviselőnek és politikusnak is lehet elszámolnivalója. De milyen eljárás zajlik, és mi lehet ennek az eredménye? Lattmann Tamás nemzetközi jogászt is megkérdeztük.
Nemzetközi Trump megszólalt: Irán lelőhetett egy amerikai helikoptert?
Privátbankár.hu | 2026. június 9. 19:28
Az elnök kijelentése messzire vezethet.
Nemzetközi A futballsiker alkímiája, avagy mit tanulhatunk Horvátországtól és Uruguaytól?
Wéber Balázs | 2026. június 9. 19:06
Hogyan lehetséges az, hogy miközben olyan kis országok, mint Horvátország és Uruguay hosszú ideje kiemelkedően sikeresek a futballban, Magyarország már négy évtizede képtelen kijutni a világ legjelentősebb sporteseményére? A siker elsősorban nem a pénzen múlik – annál inkább a futballkultúrán, a tehetségen, a nevelésen és a mentalitáson. Nagyító alatt ezúttal a siker kulcsa a legnépszerűbb sportágban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG